Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz coś sprawdzić lub zrobić, a Twój laptop nie chce się uruchomić? To z całą pewnością może być powodem niemałej frustracji. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zapobiec takiej sytuacji i móc swobodnie korzystać z laptopa.
Twój laptop działa bardzo wolno lub w ogóle nie chce się uruchomić? Przyczyn takiego stanu może być wiele. Poznaj te najczęstsze oraz dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić.
W większości przypadków, kiedy laptop nie chce się uruchomić, przyczyny są dość błahe i z łatwością będziesz w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie. Czasami jednak konieczna będzie wizyta w serwisie. Jakie są najczęstsze przyczyny braku reakcji laptopa?
Jedną z bardzo częstych przyczyn braku reakcji laptopa jest rozładowana bateria. W przypadku, kiedy laptop się nie włącza, sprawdzanie “awarii” trzeba zacząć od zadania sobie pytania, czy bateria laptopa mogła się rozładować, bo za długo nie miała dostępu do zasilacza.
Aby sprawdzić, czy to rzeczywiście bateria jest przyczyną niedyspozycji Twojego sprzętu, podepnij laptopa do prądu i poczekaj kilka minut. Jeśli wtedy sprzęt się uruchomi, to oznacza, że problemem było jedynie rozładowanie.
Możliwe jest także, że bateria została uszkodzona. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie jej wymiana.
Częstym problemem jest także czarny ekran laptopa. Uruchomiłeś swój sprzęt, wszystkie jego diody świecą, wentylator działa bez zarzutu, a mimo to na ekranie nic się nie pojawia? Problemem może być awaria karty graficznej lub samego ekranu.
Jeśli próbujesz włączyć laptop i słyszysz pracę podzespołów, ekran jest podświetlony, ale obraz nie działa, może to być spowodowane przez uszkodzoną matrycę albo kartę graficzną. W takiej sytuacji do gniazda VGA lub HDMI należy podłączyć zewnętrzny monitor. Jeśli monitor coś wyświetla, problemem może być taśma łącząca matrycę z płytą główną. Jeżeli natomiast na zewnętrznym monitorze podłączonym do Twojego laptopa nie wyświetla się obraz, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że matryca lub układ graficzny został uszkodzony.
Powodem braku reakcji laptopa może być także uszkodzenie płyty głównej. Przyczyną tej awarii jest zazwyczaj przegrzanie na skutek osadzającego się kurzu, długotrwałe obciążenia programami graficznymi, przepięcia w sieci elektrycznej na skutek awarii bezpiecznika lub zwarcia w gnieździe zasilacza, a także zalanie laptopa. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta w serwisie i naprawa płyty głównej.
Jeśli Twój laptop nie chce się uruchomić i szukasz sprawdzonego serwisu, który pomoże Ci uporać się z tym problemem, to koniecznie zajrzyj na stronę https://idream.pl/serwis/.
Fot.: Engin Akyurt/pixabay.com