Bezpieczeństwo w sieci – o czym musisz pamiętać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Bezpieczeństwo w sieci – o czym musisz pamiętać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Bezpieczeństwo w internecie jest istotną kwestią, do której przykuwamy ogromną uwagę. Obecnie w sieci wiele naszych danych jest przetwarzana przez różne podmioty. Niestety, aktywność hakerów jest bardzo wysoka – co chwila słyszy się o przeprowadzanych atakach czy włamaniach. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ale przede wszystkim korzystać z oprogramowań antywirusowych, które realnie wpływają na poprawę naszego bezpieczeństwa w internecie.

Programy antywirusowe pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo w internecie  

Antywirusy zostały stworzone po to, aby wykrywać m.in. wirusy i inne zagrożenia, a następnie skutecznie je usuwać lub blokować. Jak działa program antywirusowy? Każdy pobrany z sieci plik jest przez nie skanowany. Jeśli program wykryje szkodliwe oprogramowanie, to wówczas zostaje ono zablokowane, dzięki czemu nie będzie ono w stanie zainfekować urządzenia. Tylko program dobry antywirusowy jest nas w stanie skutecznie zabezpieczyć przed zagrożeniami czekającymi w internecie. Jeśli więc zależy nam, aby nasze dane były bezpieczne, zakup antywirusa jest wręcz priorytetem.

Na jaki program antywirusowy warto zwrócić uwagę? 

Zastanawiasz się, jakie oprogramowanie wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele różnych antywirusów – decyzja, który wykupić, powinna być poprzedzona sprawdzeniem, jak ranking antywirusów ocenia poszczególne oprogramowania. Jednymi z popularniejszych są te od firm Norton, Kaspersky, McAfee czy Bitdefender. 

Jakie oprogramowanie szczególnie może zaszkodzić Twojemu urządzeniu?

Wirusy możemy podzielić ze względu na rodzaj ich szkodliwości. Jednym z najgroźniejszych jest Trojan. Za pomocą Trojana, który wygląda jak normalny plik, hakerzy mogą w łatwy sposób dostać się do wnętrza urządzenia, mieć dostępnych do wszystkich danych i zainfekować komputer. Zainstalowany antywirus zadba o to, aby takie szkodliwe oprogramowanie zostało usunięte zanim zdąży narobić szkód i poinformuje Cię, że pojawiło się takie zagrożenie. 


Czy wiesz, że złośliwe oprogramowania mogą dotknąć nie tylko laptopy czy komputery, ale również urządzenia mobilne? Wirus może zaatakować także tablet czy telefon, dlatego tak ważne jest, aby zadbać również o skuteczną ochronę urządzeń mobilnych. Dużo osób, zwłaszcza posiadających nowoczesne smartfony, przechowuje na nich ważne dane, ma zainstalowane np. aplikacje bankowe. Jeśli wirus dostanie się do telefonu, to wtedy hakerzy w bardzo szybki sposób mogą wykraść wszystkie najważniejsze informacje, co może wiązać się z ogromnymi problemami. Tak samo jak w przypadku komputerów, tak i dla urządzeń mobilnych oprogramowania antywirusowe tworzą firmy takie jak Norton, Kaspersky, McAfee czy Bitdefender. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas codziennie korzysta z telefonu, jego skuteczna ochrona za pomocą dobrego antywirusa jest niezwykle ważna.

W jaki inny sposób możliwe jest wykrywanie zagrożeń?

Wraz z postępem technologicznym rosną także zagrożenia, na które narażeni są użytkownicy sieci. Oprócz programów antywirusowych coraz częściej tworzone są stanowiska pracy, które mają za zadanie czuwać nad bezpieczeństwem w internecie. Cybersecurity ma na celu ochronę sieci czy tez systemów przed atakami ze strony hakerów, ich skutkami, a także innymi potencjalnymi zagrożeniami. Aby móc zapewnić skuteczną ochronę, podejmowane są różne działania, zaczynając od szkoleń, kończąc na wdrażaniu zabezpieczeń sieci czy polityk bezpieczeństwa. Dzięki temu bezpieczeństwo w sieci wzrasta, a Cybersecurity skutecznie zapobiega m.in. kradzieżom danych.

Fot.: rawpixel.com/pl.freepik.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*