Jak zacząć pracować w branży IT?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zacząć pracować w branży IT?

Artykuł sponsorowany

Myślisz nad zmianą pracy? Marzysz o pracy w branży IT? Zobacz, jak zacząć w niej pracować. 

Gdzie szukasz informacji? 

Zawodowym programistą możesz zostać na różne sposoby, ponieważ nauka kodowania nie wymaga studiów technicznych. Szkolenie seo, wordpress kurs, samodzielna nauka — to tylko jedne z kroków, które możesz podjąć. Ważne tutaj są chęci i poświęcony czas na zgłębianie wiedzy. W internecie znajdziesz wiele stron, które poświęcone są kodowaniu jak kursy online, fora, kursy e-learningowe, czy liczne społeczności, w których dowiesz się, w jakie kursy warto inwestować, lub od jakich darmowych źródeł zacząć. Osoby pracujące w tej branży najlepiej doradzą ci, jakie książki oraz publikacje będą dla ciebie najlepsze. Zacznij śledzić blogi tematyczne i znajdź swojego mentora, to jest osobę, która będzie cię prowadzić i inspirować. Nie zapomnij także odnaleźć także swojej motywacji i bądź systematyczny w działaniu. Nauka programowania wymaga regularności, uwagi i ciągłego poszerzania wiedzy.

Zaplanuj swoje działania

Od samego początku swojej przygody w branży IT, zaplanuj swoją karierę, a przede wszystkim nie zakładaj z góry, że wszystko samo się ułoży. Przy dzisiejszym rozwoju technologia i narzędzia pracy mogą szybko się zmienić. Jako specjalista z obszaru IT będziesz musiał być na bieżąco z trendami i branżowymi nowinkami. Jak najwcześniej wybierz swój obszar specjalistyczny. 

Zacznij, jako osoba rozpoczynająca naukę programowania, od odpowiedzi na pytanie, jaki wybrać język programowania. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak najlepsza technologia. Najważniejsze, aby określić swój cel, poprzez wybór zawodu. Zdecydować musisz czy będzie to tester funkcjonalny, programista mobilny, czy może analityk big-data.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w twojej karierze specjalisty IT musi być zwiększenie świadomości na temat trendów i rynku na przykład poprzez kursy jak kurs na ux ui designer. Dopiero później zacznij poszukiwania swojej pierwszej pracy lub rozważ możliwość odbycia stażu, lub praktyk. Możesz szukać na tradycyjnych portalach ogłoszeniowych, jednak praca w IT rządzi się innymi prawami. Firmy rzadko szukają swoich pracowników tradycyjnymi metodami. Lepszym sposobem będzie wejście na grupy społecznościowe dotyczące IT i nawiązanie bezpośredniego kontaktu z rekruterami. Takie osoby najlepiej znają panujące trendy, rynek oraz potrzeby pracodawców. To właśnie ona może stać się twoim przewodnikiem i partnerem w budowaniu kariery. Gdy znajdziesz już pracę, nie zapominaj o ciągłym doszkalaniu. Udzielaj się na forach, pisz artykuły, bierz udział w konferencjach, rozwijaj swoją wiedzę i kompetencje, zadawaj pytania.

Angielski obowiązkowy

W pracy specjalisty IT ważne jest nie tylko język programowania, ale także język obcy. Obowiązkowa jest dlatego znajomość języka angielskiego. Dzisiaj ważna jest nie tylko umiejętność czytania specjalistycznych tekstów. Jeśli chcesz mieć szansę na zatrudnienie u największych pracodawców, będziesz musiał potrafić swobodnie się komunikować w przestrzeni biznesowej. Tacy pracodawcy mają bardzo duże oczekiwania. Jednak nadal mimo wszystko warto wkroczyć w świat IT, ponieważ zapewni ci ona ciekawą karierę zawodową.

Fot.: AltumCode/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*