Sposoby na zadbanie o czystą zmywarkę

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Sposoby na zadbanie o czystą zmywarkę

Bezsprzeczna jest konieczność dbania o zmywarkę. W jaki sposób i jak często ją czyścić, czego używać? Chemii, czy może szukać bardziej naturalnych sposobów?

Technik czyszczenia zmywarki jest wiele. Na początek warto może jednak odpowiedzieć na pytanie, kiedy takie urządzenie tego w ogóle potrzebuje? Jest kilka symptomów, na podstawie których możemy to stwierdzić. Pierwszym z nich są oczywiście kiepsko domyte naczynia. Zaalarmować powinien nas też nieprzyjemny zapach z urządzenia i zbierający się w nim rdzawy osad. Żeby do tego nie doprowadzić, o nasz sprzęt trzeba w miarę regularnie dbać.

Jak często?

Najczęściej myć trzeba koszyczki do naczyń oraz filtry. Informację, jak je zdemontować, znajdziemy w instrukcji, zapewnionej przez producenta. Po wymontowaniu wystarczy przetrzeć je gąbką nasączoną wodą i płynem do naczyń. Proces ten powtarzać powinniśmy przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Mniejszy kłopot sprawią nam inne elementy zmywarki. Myje się je zdecydowanie rzadziej, bo tylko raz na dwa do trzech miesięcy. Takie czyszczenie zajmuje jednak więcej czasu. Warto też zastanowić się nad sposobem i wykorzystaniem odpowiednich środków. Może i wydaje się to skomplikowane i czasochłonne, jest to jednak cena za zawsze czyste i lśniące naczynia. Sposobów, żeby to osiągnąć, jest kilka.

Wykorzystanie tabletek

Najprostszym i najbardziej oczywistym jest zastosowanie klasycznych tabletek do zmywarki – tych samych, których używamy na co dzień. Są one skonstruowane z myślą o utrzymywaniu urządzenia w dobrym stanie, więc ich regularne stosowanie samo w sobie spełnia funkcje czyszczenia.

Co jednak, gdy to nie wystarcza i zmywarka w dalszym ciągu wymaga gruntownych porządków? Z pomocą przyjdą wtedy specjalne kapsułki, płyny i proszki. Wystarczy umieścić je we właściwym miejscu i włączyć zmywarkę – cała reszta dzieje się już sama.

Co zrobić na twardą wodę?

Jeśli wyjmując naczynia ze zmywarki zastanawiamy się: skąd się wzięły te zacieki? Zazwyczaj wina leży po stronie twardej wody. W takiej sytuacji najpierw musimy zmierzyć wspomnianą twardość. Można to zrobić na dwa sposoby: albo za pomocą specjalnego paska testowego, albo poszukać w internecie badań na twardość wody dla danego obszaru.

Prowadzone są one przez Laboratorium Wodociągów, więc w ostateczności możemy spróbować samemu skontaktować się z lokalnym dostawcą wody. Gdy wiemy już, z jak twardą wodą mamy do czynienia, możemy wsypać specjalną sól regeneracyjną do odpowiedniego pojemnika. Dalej należy zgodnie z instrukcją producenta ustawić poprawną twardość wody i uruchomić zmywarkę.

Naturalne sposoby

W wyborze środków do czyszczenia nie musimy koniecznie ograniczać się tylko do tych syntetycznych. Istnieje też przecież cała gama naturalnych sposobów. Jednym z nich jest wsypanie kilku łyżeczek sody w miejsce na tabletkę. Alternatywnie, tak samo można zaaplikować kilka łyżeczek kwasku cytrynowego. 

Inna metoda polega z kolei na postawieniu na dnie zmywarki kubka z octem. Niezależnie od wybranego środka, po włączeniu zmywarki otrzymamy mniej więcej podobny efekt, jak przy użyciu detergentów.

Co zrobić, żeby nie czyścić?

Wszystkie powyżej opisane metody są bardzo skuteczne. Wszystkie są też jednak czasochłonne. Pocieszający może być tu fakt, że wielu zabrudzeń można łatwo uniknąć w trakcie użytkowania. Przed włożeniem naczyń do zmywarki powinno się je opłukać ze wszystkich większych resztek jedzenia. Pamiętać trzeba też o regularnym stosowaniu soli do zmywarki.

Zdjęcie główne: Mohammad Esmaili/unsplash.com

Udostępnij:
Ostatnie wpisy
Popularne
Must have w firmie transportowej
Must have w firmie transportowej
Czy receptę można zrealizować online?
Czy receptę można zrealizować online?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*