Najlepsze aplikacje, które warto ściągnąć, zanim pójdziemy na grzyby!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Najlepsze aplikacje, które warto ściągnąć, zanim pójdziemy na grzyby!

Jeśli wybierasz się do lasu, żeby zebrać koszyk grzybów, to warto, żebyś sobie pomógł. Używając odpowiednich aplikacji, można uniknąć zagubienia się pomiędzy drzewami, a także ograniczyć ryzyko zerwania trującego gatunku. W takim razie, które aplikacje warto ściągnąć przed wycieczką do lasu? 

Atlas grzybów – pomoc w zbieraniu

Autorem aplikacji jest portal NaGrzyby.pl. Program został pobrany ponad 500 000 razy. Jego aktualna ocena w sklepie z oprogramowaniem na Androida to 4,4/5. Stanowi dużą pomoc w trakcie zbierania i z powodzeniem może zastąpić skuteczne, ale dość nieporęczne książki o grzybach. 

Atlas grzybów jest aplikacją, która analizuje informacje z bazy zawierającej ponad 170 gatunków. Do tego dochodzą dane na temat miejsc występowania, wyglądu i cech charakterystycznych. Całość uzupełniają obszerna galeria zdjęć, wbudowana wyszukiwarka i możliwość tworzenia listy ulubionych pozycji.

Nawigator Grzybiarza Lite – z nim się nie zgubisz

Z aplikacji korzysta się w następujący sposób: należy zapisać nazwę, zdjęcie, współrzędne i opis miejsca – za pomocą klawiatury lub głosowo. Punkt docelowy wybiera się z listy wcześniej zapisanych lokalizacji. Można też określić dowolną lokalizację na mapie poprzez długie naciśnięcie w konkretnym punkcie, aż pojawi się czerwony znacznik. Celem mogą być również dynamicznie aktualizowane współrzędne z kompatybilnego programu Beacon.

Naciśnięcie przycisku z ikoną człowieka włącza tryb naprowadzania do punktu. Aplikacja oblicza i pokazuje czerwoną strzałką bezpośrednią trasę, a także kierunek do wskazanego miejsca, które jest oznaczone czerwonym znacznikiem. Nawigator Grzybiarza Lite koryguje go w trakcie ruchu. Przesyła też użytkownikowi informacje głosowe dotyczące odległości, kierunku i dokładności. Program ma ponad 500 000 pobrań i ocenę 5.

Gdzie zaparkowałem – aplikacja sprawdzająca się w lesie

Często zdarza się sytuacja, że wybieramy się na grzyby, a auto zostawiamy przy szosie w nieoznakowanym miejscu i niesprecyzowanej lokalizacji. W takiej sytuacji wiele osób po prostu zapomina, gdzie zaparkowało i błądzi, nieraz godzinami, w poszukiwaniu auta. Za sprawą aplikacji Gdzie zaparkowałem można rozwiązać ten problem.

Program umożliwia zapisanie lokalizacji zaparkowanego auta. Wskazuje dystans i kierunek, jaki należy obrać, żeby dojść do pojazdu. Gdzie zaparkowałem to program, który sprawdzi się nie tylko w lesie. Można go również używać podczas wycieczek do galerii handlowych lub innych miejsc, gdzie są parkingi o dużej powierzchni. Program został pobrany ponad 100 000 razy i ma ocenę 4,4/5.

Podstawowe informacje na temat grzybów

Grzyby to struktury reprodukcyjne, niekiedy nazywane też „owocami lasu”. Nie wykorzystują światła słonecznego do wzrostu. Odpowiada za to sieć korzeni – grzybnia. Rozkłada materię organiczną i wykorzystuje ją jako pożywienie. 

Grzyby stanowią ważny element pożywienia dla dzikich zwierząt – jeleni, niedźwiedzi, małych ssaków i mięczaków. Zachowanie różnorodności gatunków grzybów jest kluczowe w kontekście dobrej kondycji leśnego ekosystemu. Z tego powodu warto poznać podstawy ich zbierania. Żeby grzyby nie znikały z lasów, ich pędy należy ścinać na poziomie gruntu lub trochę wyżej. Dzięki temu można utrzymać miejsce wzrostu. Należy do tego używać noża lub nożyczek.

Zdj. główne: Andrew Ridley/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*