Jak zainstalować Android 10 na smartfonie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zainstalować Android 10 na smartfonie?

Zainstalowanie najnowszej wersji Androida na komórce z pewnością będzie bardzo użyteczne. Warto tego dokonać zważywszy na fakt, że nie potrzeba tu skomplikowanych działań. Bywa jednak, że program nie zawsze pobierze się sam.

Android 10 zagości u nas na dłużej

Zainstalowanie Androida 10 na smartfonie jest o tyle sensowne, że jego następca, Android 11, pojawi się na rynku jesienią i przez długi czas będzie stanowił opcję raczej dla wybranych niż szeregowych urządzeń.

Czy producent telefonu przygotował aktualizację z Androida 9?

To podstawowe pytanie, które należy sobie zadać. Jeśli tylko taka możliwość została przewidziana, to aktualizacja powinna dokonać się po wyrażeniu przez nas zgody. Sami musimy interweniować dopiero wówczas, gdy automatyczna akcja się nie odbędzie.

Od czego zacząć instalację Androida 10?

Rozpocząć trzeba od wejścia w menu ‘’Ustawienia’’, które w długiej liście opcji skrywa przycisk ‘’System’’. W tym momencie dalsze kroki uzależnione są od posiadanego przez nas modelu telefonu. Z reguły powinniśmy pójść jedną z trzech poniższych ścieżek dostępu:

  • ‘’Zaawansowane’’ -> ‘’Aktualizacja oprogramowania’’, ‘’Aktualizacja systemu’’,
  • ‘’Aktualizacja oprogramowania’’,
  • ‘’Aktualizacja systemu’’.

Jak zainstalować Androida 10 na smartfonie?

Po pójściu wskazaną ścieżką dostępu natrafimy na dwie informacje:

  • pierwszą dotyczącą aktualnie zainstalowanego na urządzeniu systemu,
  • drugą z propozycją ewentualnej aktualizacji do Androida 10.

Ważne jest, aby przed aktualizacją całkowicie naładować baterię telefonu, ponieważ może ona potrwać nawet kilkadziesiąt minut. 

Kiedy nie będziemy mogli zainstalować Androida 10 na naszej komórce?

Problem taki może wystąpić wówczas, gdy producent użytkowanego przez nas smartfona nie uwzględnił takiej możliwości. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy pojawiła się taka możliwość. 

Zmiany wprowadzone przez Androida 10

Instalacja Androida 10 na naszym telefonie to przede wszystkim możliwość skorzystania z pełnej gamy możliwości, które program niesie dla swoich użytkowników. W porównaniu do użytkowanego wciąż przez wiele osób Androida 9 pojawiły się liczne zmiany. Warto prześledzić najważniejsze z nich pod kątem tego, czy warto w ogóle dokonywać aktualizacji systemu.

Nawigacja gestami

Android 9 wprowadził zmiany w nawigacji, które nie dla wszystkich były krokiem w dobrą stronę. 10. wersja programu będzie więc znacząco różnić się pod tym względem od poprzedniej. Pojawia się możliwość całkowitej nawigacji za pomocą gestów. Twórcy podkreślają wygodę takiego rozwiązania. Być może niektórym osobom może być trudno się do niego przekonać, ale przecież należy przełamywać tego rodzaju bariery. Dla osób, którym wyjątkowo nie spodoba się ten pomysł – pozostawiono możliwość nawigacji przy pomocy trzech przycisków.       

Pojawienie się napisów w czasie rzeczywistym

Android 10 to również system, który wygeneruje w czasie rzeczywistym napisy dla różnego rodzaju aplikacji. Chodzi między innymi o radio i filmy, które otrzymamy od znajomych. 

Kontrola w udostępnianiu aplikacjom własnej lokalizacji

Android 10 w znacznie większej mierze sprzyja prywatności swoich użytkowników. To my zdecydujemy, czy informacje o naszej aktualnej lokalizacji zostaną udostępnione poszczególnym aplikacjom. Google będzie nam również przypominać o tym, że wciąż zbiera nasze dane.

Obsługa składanych smartfonów

Nowsza wersja Androida będzie też właściwa dla smartfonów składanych. Nie wiadomo czy te urządzenia staną się rynkowym hitem, ale obecnie panuje duże zainteresowanie takimi modelami. Czy utrzyma się dłużej? Tego nie wiadomo. Pewne jest jednak, że w razie potrzeby Android 10 poradzi sobie z ich obsługą.

Obsługa sieci 5G

Android 10 ma być również odpowiedni dla obsługi urządzeń kompatybilnych z technologią 5G. Twórcy programu chcieli w zdecydowany sposób zamanifestować swoją otwartość na to, co najnowocześniejsze na rynku technologii telekomunikacyjnej.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*