Pierwszy smartfon dla dziecka – wskazówki

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Pierwszy smartfon dla dziecka – wskazówki

Wyposażanie najmłodszych dzieci w smartfony jest obecnie standardem. Coraz więcej rodziców decyduje się na taki krok. Kupując sprzęt swojemu dziecku, warto jednak skorzystać z kilku porad. Oto one.

Kiedy pierwszy smartfon dla dziecka?

W jakim wieku powinno się kupić dziecku smartfon? W praktyce nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Dzieci mają odmienne potrzeby, inaczej też kształtuje się ich rozwój behawioralny. Z pewnością nie powinniśmy ulegać naciskom grupy rówieśniczej w rodzaju – ‘’bo wszystkie dzieci w klasie już mają’’. Decyzja o zakupie telefonu dla pociechy powinna być spowodowana jej obserwacją przez rodziców. Tylko w ten sposób można wybrać najlepszy moment.

Czy bez smartfonów było lepiej?

Z pewnością nie można ulegać głosom, że ‘’kiedyś, bez smartfonów, było dzieciom lepiej’’. Każde czasy mają swoją charakterystykę i potrzeby – obecnie standardem staje się posługiwanie przez dzieci zaawansowaną technologią. 20, 30 lat temu młodzi ludzie więcej czasu poświęcali na wzajemne interakcje w świecie realnym, niż ma to miejsce obecnie, ale smartfon to również wspaniałe narzędzie komunikacyjne. Szacuje się, że nawet 38% dzieci poniżej  roku życia w bardziej lub mniej świadomy sposób korzysta ze smartfona. 

Wady i zalety zakupu telefonu dla dziecka

Podstawowymi zagrożeniami związanymi z wczesnym zakupem telefonu są:

  • ryzyko uzależnienia – w każdym roku przybywa fonoholików, czyli osób uzależnionych od używania smartfona; uzależnienie odbija się na ich relacjach z rodziną, problemem w utrzymywaniu poprawnych stosunków z rówieśnikami, zanikiem pasji czy gorszymi wynikami w nauce,
  • narażenie na cyberprzemoc – konsekwencją poczucia anonimowości w internecie jest hejt i inne zjawiska związane z przemocą online; zdarza się niestety, że prowadzą do tragedii,
  • szerokie oddziaływanie pornografii- bardzo ciężko uchronić dzieci od wszechobecnej nagości i treści online tylko dla dorosłych,

Do zalet posiadania smartfona przez dzieci zalicza się: 

  • stały kontakt z rodzicami,
  • możliwość zadzwonienia po pomoc lub pod numery alarmowe w przypadku zagrożenia,
  • poczucie odpowiedzialności za sprzęt,
  • nauka racjonalnego korzystania z posiadanych środków,
  • poczucie zrobienia kolejnego kroku na drodze do samodzielności.

Jak uniknąć nieporozumień? Spiszmy kontrakt

Zbyt częste korzystanie ze smartfona może rodzić nieporozumienia na linii rodzic-dziecko. 

Kompromis można osiągnąć w prosty sposób, dawniej praktykowany podczas ustalania zasad oceniania w szkołach: należy spisać kontrakt. Rodzic zobowiąże się w nim do pozwalania dziecku na korzystanie ze smartfona pod określonymi warunkami i przez wskazany czas. Dziecko zaś będzie wiedziało, że nie całe jego życie toczy się wokół tego urządzenia, a jednocześnie nie będzie czuło się pokrzywdzone. 

Bezpieczeństwo dziecka podczas korzystania z telefonu

Po zakupie smartfona dla dziecka należy włożyć nieco wysiłku, aby zapewnić mu bezpieczeństwo podczas korzystania z niego. Oczywiście podstawą będzie wypracowanie odpowiedniej więzi z pociechą i nauczenie jej odpowiedzialności. Można jednak posługiwać się aplikacją, aby zlokalizować naszą pociechę.  Należy też wgrać program cenzurujący dostęp do nieodpowiednich treści. Możliwe jest też czasowe ograniczanie dostępu do zasobów sieci. 

Pierwszy smartfon jako prezent 

Dobrą okazją do wręczenia dziecku pierwszego smartfona są mikołajki, urodziny czy Pierwsza Komunia Święta. Warto jednak wytłumaczyć dziecku, że jest to cenny przedmiot i musi o niego dbać.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*