Klawiatura przewodowa, czy bezprzewodowa? Co wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Klawiatura przewodowa, czy bezprzewodowa? Co wybrać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rynek klawiatur jest bardzo bogaty w oferty i bez dobrego rozeznania trudno wybrać w nim coś konkretnego. Różnią się nie one tylko wyglądem, ale też mechanizmem działania, układem przycisków i sposobem komunikacji z PC czy laptopem. Warto więc sprecyzować swoje potrzeby.

Którą klawiaturę lepiej wybrać – przewodową, czy bezprzewodową?

Głównym podziałem tego typu sprzętu jest sposób komunikacji z komputerem. Klasyką są klawiatury przewodowe. Jednak ich użytkowanie związane jest z wieloma ograniczeniami, a przede wszystkim z koniecznością przeplatania kabli pod biurkiem. Użytkownicy klawiatury przewodowej nie muszą za to martwić się zasilaniem.

Tymczasem klawiatury bezprzewodowe dają dość pokaźną swobodę. Nie mają kabla, więc taki sprzęt można zabrać ze sobą na kanapę i np. pisać używając za ekran telewizora, albo oglądać serial z łóżka mając sterowanie pod ręką. Owszem, w klawiaturze bezprzewodowej należy dbać o wymianę baterii lub ładowanie akumulatorków, ale odbywa się to raz na miesiąc-kilka miesięcy i nie jest uciążliwe. W dodatku współczesne klawiatury bezprzewodowe mają niskie opóźnienie działania, porównywalne z tym w klasycznych modelach. Wadą jest jednak wyższa cena, ale czy nie warto dopłacić kilku złotych za wygodę?

Czym powinna cechować się dobra klawiatura


Oczywiście ważny jest też profil klawiszy. Wyróżniamy niski, czyli typowy dla laptopów, pośredni oraz wysoki, który często spotykany był w starych urządzeniach, a obecnie wraca do łask dzięki popularyzacji klawiatur mechanicznych. Dobór profilu przycisków w takim urządzeniu peryferyjnym to sprawa mocno indywidualna, najlepiej przetestować kilka typów i po dłuższym namyśle wybrać ten najwygodniejszy. Warto wiedzieć, że praca na nieergonomicznej klawiaturze może być przyczyną np. cieśni nadgarstka.

Skoro już mowa o mechanicznej klawiaturze, to warto wspomnieć w ogóle o mechanizmach działania. Oprócz wspomnianego wyróżnia się też klawiatury membranowe. Te pierwsze mają na ogół krótszy czas reakcji, dlatego preferowane są przez graczy komputerowych. Niestety są też głośne, zwłaszcza przy zastosowaniu agresywnych przełączników. Tymczasem klawiatury membranowe są ciche i przyjemnie się na nich pracuje, to dobry wybór dla pisarzy i osób używających sprzętu do pracy albo w domu.

Na rynku są też klawiatury typowo ergonomiczne, które wymuszają na użytkowniku bardziej naturalne ułożenie dłoni, jednak nie każdemu dziwnie wygięty sprzęt przypadnie do gustu. Podobnie rzecz ma się z podświetleniem, które coraz częściej montowane jest w klawiaturach. Pomocne za to będą przyciski multimedialne, pozwalające np. na sterowanie muzyką bez minimalizowania aktualnie używanego programu. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników przygotowano zaś modele z programowalnymi klawiszami.

Do użytku domowego przydadzą się klawisze multimedialne. Klawiatury w nie wyposażone pozwalają na łatwe sterowanie odtwarzaczem muzyki albo wideo bez konieczności dotykania myszki i minimalizowania programów na pulpicie. Jednym kliknięciem można nie tylko sterować muzyką, ale też otworzyć e-mail.

Jaka klawiatura dla gracza?

Gracze komputerowi powinni zwrócić uwagę nie tylko na same przyciski, ale też dodatkowe funkcjonalności klawiatury. Strzałem w dziesiątkę będą programowalne klawisze. Dzięki dedykowanemu oprogramowaniu można pod nie przypisać sekwencje kliknięć oraz tworzyć makra, które zdecydowanie dadzą przewagę nad przeciwnikami na każdej wirtualnej arenie.

Programowalne przyciski będą też doskonałym wyborem dla użytkowników profesjonalnych, borykających się z obsługą skomplikowanych programów, pełnych skrótów klawiszowych. Dzięki możliwości przypisania sekwencji przycisków do jednego klawisza praca stanie się o wiele łatwiejsza.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*