Czy opłaca się naprawiać laptopa

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Czy opłaca się naprawiać laptopa

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Klasyczne komputery PC przez ostatnie lata zostały wyparte przez kompaktowe urządzenia, które każdy może zabrać ze sobą praktycznie w każde miejsce. Takimi urządzeniami są właśnie laptopy. Ponadto aktualnie już ciężko wyobrazić sobie codzienność bez tego kompaktowego urządzenia. Bywa, że laptopy posiadają lepsze parametry od komputerów stacjonarnych. Z uwagi na ich funkcjonalność i wygodę, laptopy są coraz częściej wybierane zamiast komputerów stacjonarnych. 

Aby nie było za pięknie, jak wszystkie urządzenia, laptopy również ulegają awariom. Przed oddaniem sprzętu do naprawy, należy upewnić się, czy takowe działanie jest opłacalne i czy w ogóle naprawa laptopa jest możliwa. 

Rzeczy, które najczęściej psują się w laptopach

Na wstępnie warto nieco wspomnieć o tym, co najczęściej ulega awarii w tych kompaktowych urządzeniach. Otóż możliwości jest naprawdę sporo. Zdarzają się takie, które nie wpływają w stopniu znaczącym na działanie urządzenia, ale również te, które to działanie uniemożliwiają.

naprawa laptopów

Popsuty ekran

Matryca jest elementem, który bardzo często ulega awarii. Głównymi powodami są uszkodzenia mechaniczne, lecz również wymienić można bad piksele, czy problemy z zasilaniem itp. Uszkodzenia mechaniczne bardzo często kojarzone są z pęknięciami wyświetlacza. Inne, wyżej wymienione, charakteryzować może migotanie, nieczytelny obraz, czy całkowity brak obrazu. Co za tym idzie, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wymienionych objawów, korzystanie ze sprzętu może być bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe.

Wysoka temperatura

Przegrzanie się rozmaitych podzespołów laptopa jest równie częstym przypadkiem. Dziać się tak może przez źle działający, lub niesprawny system chłodzenia, jak również poprzez niewłaściwe korzystanie z komputera. Głównie chodzi o korzystanie na niewłaściwej powierzchni. Wiele osób chętnie kładzie laptopy na łóżko, bezpośrednio na kocach, czy kołdrach. Może to być zabójcze dla sprzętu, gdyż takie powierzchnie bardzo utrudniają chłodzenie.

Czasami za problemy z wysoką temperaturą odpowiada kurz zgromadzony w układzie chłodzenia, oraz stara pasta termo przewodząca.

Uszkodzona bateria

Bateria z czasem będzie tracić na czasie swojego działania i jest to rzecz, całkiem zrozumiała. W takim przypadku prostym działaniem jest wymiana baterii na nową. Zdarza się jednak, że w laptopach zawodzą układy ładowania baterii, co również należy mieć na uwadze.

Upadki i zalanie

Innymi powodami uszkodzeń omawianych komputerów mogą być upadki. Do jeszcze innych można zaliczyć zalanie. Wystarczy chwila nieuwagi, aby rozlać na komputer napój. W niektórych przypadkach szybka reakcja i wytarcie, a kolejno wysuszenie sprzętu może pomóc i będzie on działał bez problemu. Jednak w innych, wizyta w serwisie może okazać się niezbędna. W jednym jak i drugim przypadku należy wiedzieć, że po zalaniu niezwłocznie musimy odłączyć źródło zasilania i jeżeli to możliwe, wyjąć baterię. 

Serwis laptopów – czy naprawa laptopów ma sens?

Jeżeli komputer ulegnie uszkodzeniu, warto zastanowić się nad sensem jego naprawy. Oczywiście jeżeli wiedza na to pozwala, możemy zastanowić się nad tym sami. Jeżeli jednak nie, serwis komputerowy jest miejscem, do którego powinniśmy się udać i dowiedzieć się, czy naprawa laptopa jest opłacalna, i w ogóle możliwa. Jak wiadomo, serwis komputerowy zajmuje się nie tylko naprawą, ale także stawianiem diagnozy.

Naprawa laptopa – co warto wiedzieć. Czy korzystać z serwisu laptopów?

Niekiedy naprawa laptopów będzie nieopłacalna głównie ze względu na kwestie ekonomiczne. Wtedy nierzadko lepiej będzie po prostu kupić nowy sprzęt. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, należy ją dobrze przemyśleć. Otóż może okazać się, że awaria, która z pozoru wydawała się nam bardzo poważna, będzie błahostką. Oczywiście może również być zupełnie odwrotnie. 

Jednak, w jakich konkretnych przypadkach warto naprawiać laptopy, a w jakich nie? Przeczytasz o tym poniżej.

Kiedy warto naprawiać laptopy

  1. Posiadanie dobrego sprzętu, w którym wystąpiła jedna usterka – w takich przypadkach, warto rozważyć naprawę. Otóż nawet jeżeli w komputerze padnie jeden z najdroższych elementów, czyli płyta główna, to i tak bywa, że wymiana opłaca się bardziej. Posiadając nowoczesny, wydajny i drogi sprzęt, naprawa wielu elementów jest czasami dużo lepszym wyjściem niż wymiana komputera na nowy.
  2. Wysoki koszt zakupu nowego laptopa – nie każdego stać na zakup nowego komputera, jeżeli jego stary ulegnie awarii. Jeżeli więc naprawa laptopa się opłaca i jest możliwa, należy skorzystać z takiej możliwości.
  3. Sprzęt w dobrym stanie – nawet jeżeli laptop nie jest nowy, ale pod względem funkcjonalności spełnia nasze oczekiwania, warto zastanowić się nad jego naprawą.

Kiedy nie warto naprawiać laptopów

Naprawa laptopów niekiedy jest nieopłacalna. Poniżej możesz sprawdzić kiedy nie warto dokonywać naprawy laptopów!

  1. Koszta naprawy przewyższają wartość sprzętu – jest to główny powód, dla którego naprawy są nieopłacalne. Czasami w starszym sprzęcie, wymiana jednego elementu może przewyższyć jego wartość całkowitą. Na koszt końcowy składa się cena nowego podzespołu, jak i usługa wymiany. Reasumując, czasami lepiej odpuścić i pomyśleć o zakupie nowego laptopa.
  2. Atrakcyjna cena nowego sprzętu – niekiedy w sklepach można trafić na ciekawe promocje elektroniki. Za atrakcyjną kwotę znaleźć można całkiem dobry i wydajny sprzęt. Posiadając stary, niedomagający, lub po prostu słaby komputer, warto rozważyć zakup nowego. 

Koszty w naprawie laptopów – serwis komputerów prawdę Ci powie

Ich wachlarz może być bardzo szeroki i ciężko określić jednoznaczne, aczkolwiek można mieć na uwadze, że wszystkie podzespoły ścisłe, takie jak:

  • płyta główna,
  • procesor,
  • karta graficzna

i inne, w przypadku wymiany mogą wygenerować spore koszty.

Tańszymi w usunięciu awariami są te związane z układem zasilania, wymianą baterii, zainstalowaniem nowego systemu, wymianą elementów obudowy, czy wymianą dysku twardego itp.

Podsumowanie

Jak widać, omawiane urządzenia nie zawsze są opłacalne w naprawie. Pamiętajmy jednak, że zawsze serwis komputerowy powinien być miejscem, które należy mieć na uwadze w przypadku wystąpienia awarii sprzętu. Naprawa komputerów na własną rękę czasami może być złą decyzją, zatem poleca się w takich przypadkach korzystać z serwisu komputerowego. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*