Jak dbać o wzrok przed komputerem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o wzrok przed komputerem?

Dobry wzrok dany jest nam tylko raz w życiu. Trzeba więc dbać o niego, bo niezmiernie łatwo tu o problemy. W szczególności istotna jest higiena pracy przy komputerze. Na co zwracać uwagę, gdy jesteśmy zmuszeni do długotrwałego wpatrywania się w ekran monitora? 

Zanim usiądziesz do komputera

Okazuje się, że wprawdzie największe znaczenie ma ergonomia stanowiska pracy, ale o oczy można zadbać jeszcze na długo przed tym, nim usiądziemy do biurka. Jak to zrobić?

Suplementacja

Przede wszystkim bardzo ważnym elementem dbania o nasze oczy są odpowiednia dieta i suplementacja. Chodzi o jadłospis zbilansowany, który byłby bogaty w składniki mineralne, witaminy i inne składniki odżywcze. Wśród potrzebnych witamin warto wymienić zwłaszcza A, C i E. Potrzebne są również cynk, magnez i selen. Ważne jest też nawilżanie oczu – warto stosować krople do oczu typu sztuczne łzy. Opłaci się również zrezygnować z palenia i niedostatecznej ilości snu. 

Odpowiedni mikroklimat

Chociaż być może nie jest to pierwsze skojarzenie, gdy mamy problemy z oczami po długiej pracy przy komputerze, ale czynnikiem wybitnie niesprzyjającym może być także mikroklimat panujący w pomieszczeniu. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy wewnątrz jest przesadnie sucho. Zaleca się wówczas używanie nawilżaczy powietrza po to, żeby osiągnąć wilgotność na poziomie zalecanych 50%.

Higiena pracy przy komputerze: ćwiczenia dla oczu i przerwy

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możemy robić, jest ciągła i nieprzerwana praca przy komputerze. Na każdą godzinę wytężonej pracy naszych gałek ocznych powinno przypadać chociaż 5 minut odpoczynku. Cenne są też ćwiczenia oczu – choćby patrzenie w dal na zieleń, które nas uspokaja i pomaga oku odpocząć. Cenne jest również częste mruganie, które pomaga nawilżyć oczy. 

Stanowisko pracy

Nie może też w tym miejscu zabraknąć chyba najważniejszego elementu, czyli przygotowania stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii.

Monitor, fotel i biurko

Te trzy meble są tu niezwykle istotne dlatego, żebyśmy zachowali zdrowy wzrok pomimo wielu godzin wpatrywania się w ekran komputera podczas pracy. Warto więc pamiętać o tym, że:

  • odległość naszych oczu od monitora powinna wynosić przynajmniej 40 cm (preferowana odległość to nawet 75 cm);
  • ekran powinien być odchylony do tyłu o 10–20 stopni;
  • monitor musi być ustawiony delikatnie poniżej poziomu naszego wzroku – pozwoli to na zachowanie w naturalnej pozycji naszej szyi i kręgosłupa;
  • obraz nie może być zbyt jasny – wytężanie wzroku przed komputerem nie służy naszemu zdrowiu;
  • trzeba często odkurzać monitor po to, by kurz nie drażnił naszych gałek ocznych;
  • pokój powinien być równomiernie oświetlony – wnętrze można nawet delikatnie przyciemnić;
  • lepszym rozwiązaniem są nowoczesne monitory o wysokiej rozdzielczości niż starsze jednostki bardzo obciążające wzrok;
  • biurko powinno być odpowiednio wysokie;
  • fotel powinien mieć duży zakres regulacji i utrzymywać kręgosłup we właściwej postawie, co przekłada się też na to, jak względem monitora usytuowane są nasze oczy.

Okulary korekcyjne

Osoby, które noszą okulary, powinny zaopatrzyć się w specjalistyczne szkła antyrefleksyjne. Ich noszenie pomoże poradzić sobie z odblaskami, zwiększyć kontrasty i poprawić ostrość widzenia.

Kłopoty ze wzrokiem, praca przy komputerze i wizyta u specjalisty

Zdarza się jednak, że długotrwała i codzienna praca przy komputerze sprawia, że pieczenie lub swędzenie oczu się u nas nasila. Jeśli objawy nie ustępują po kilku dniach, my zaś czujemy istotne pogorszenie widzenia, powinniśmy pójść do okulisty. Nie jest trudno bardzo zepsuć sobie wzrok w sytuacji, gdy nasza praca ma miejsce przed komputerem. Problemów zdrowotnych można jednak uniknąć – wystarczy zareagować możliwie najszybciej, jak się da. Pamiętajmy, że coraz więcej pracowników biurowych cierpi na syndrom widzenia komputerowego (CVS) czy zespół suchego oka.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*