Wszyscy byliśmy w takiej sytuacji. Nawet najmocniejszy komputer po jakimiś czasie po prostu zwalnia, a najbardziej widać to właśnie podczas włączania urządzenia. Jak sprawić, by nasz komputer włączał się tak samo szybko jak kiedyś?
Tak naprawdę nie ma w tym winy sprzętu, czy też oprogramowania. To nasze zachowania wpływają na prędkość komputera. Czy instalujemy dużo programów, czy korzystamy z dużej ilości usług w tle, wszystko to powoduje, że nasze urządzenie działa wolniej. Oczywiście nie możemy zapominać o złośliwym oprogramowaniu, które wbrew naszej woli i działaniu spowolni nasz sprzęt. Co jednak zrobić, by komputer znowu działał sprawnie? Oto kilka rad, które powinny w tym pomóc.
Zaczniemy od czegoś, co dla niektórych będzie oczywiste. Bardzo dużą rolę w prędkości startu naszego komputera odgrywa dysk. Jeżeli posiadamy taki oznaczony skrótem HDD (hard disk drive), powinniśmy pomyśleć nad wymienieniem go na coś nowszego. W dyskach twardych odczyt danych zachodzi w powolnym, mechanicznym procesie, podobnym do tego, który możecie zobaczyć podczas odtwarzania płyt winylowych. Całkiem solidny dysk SSD o pojemności przynajmniej 128 GB kupicie za mniej niż 200 zł, a różnica będzie kolosalna. Jeżeli potrzebujecie więcej miejsca na dane, warto rozważyć instalację na dysku SSD wyłącznie systemu, a dane przechowywać tradycyjnie, na dysku twardym.
Jeżeli jeszcze korzystacie z systemu Windows, który jest starszy niż 10, powinniście go szybko zaktualizować. Nie tylko pozwoli to Wam przyspieszyć komputer, ale przede wszystkim uchroni Was przed złośliwym oprogramowaniem. Podobnie postąpić powinniście z wszystkimi programami, które macie zainstalowane. Aktualne oprogramowanie będzie lepiej zoptymalizowane (w większości przypadków), a także załatane pod względem bezpieczeństwa.
Podczas startu systemu, zwykle razem z nim, włączają się różne programy i usługi. Warto przejrzeć, które z nich są nam potrzebne, a które zostały włączone bez naszej wiedzy. Listę programów oraz usług, które są uruchamiane wraz ze startem komputera, znajdziecie w Menadżerze Zadań. Uruchomicie go, wciskając jednocześnie Ctrl+Alt+Del lub klikając prawym przyciskiem myszy pasek zadań. Warto także odłączyć od komputera urządzenia, z których nie korzystamy codziennie. Każda drukarka czy aparat podłączony pod USB przy starcie komputera zabiera mu trochę czasu. Często mówi się także o programach antywirusowych, jako o tych, które pożerają najwięcej zasobów komputera. Po części to prawda, jednak nie należy z tego powodu z nich rezygnować. Zamiast tego pamiętajmy, by na naszym sprzęcie mieć zainstalowany tylko jeden program tego typu. Nie tylko pozwoli to nam odciążyć komputer, ale również uchroni przed „gryzieniem” się programów. Jeżeli posiadacie komputer z systemem Windows 10, w zasadzie nic nie musicie robić, jako że Microsoft wbudował w system całkiem przyzwoite oprogramowanie antywirusowe. Przy okazji, może warto zrobić także pełny skan komputera pod kątem złego oprogramowania? Na pewno nie zaszkodzi, a może bardzo pomóc.
Wiem, że Windows Aero z przeźroczystymi okienkami wygląda ślicznie, jednak obciąża komputer. Jeżeli zależy Wam na prędkości startu i ogólnego użytkowania Waszego sprzętu, powinniście rozważyć wyłącznie takich okienek. Sam Windows ma również opcje, które pomogą się pozbyć zbędnych plików i przyspieszyć sprzęt. Aby je znaleźć, kliknijcie Start, a następnie Ustawienia > System > Pamięć. W tym miejscu możecie w łatwy sposób sprawdzić, ile miejsca zajmują pliki tymczasowe, niepotrzebne dokumenty czy dane aplikacji, a także w łatwy sposób możecie je usunąć. Możecie także skorzystać z opcji Oczyszczania Dysku, którą znajdziecie po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybranego dysku w okienku Komputer.