Zawody potrzebne w branży IT

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zawody potrzebne w branży IT

Artykuł sponsorowany

Branża IT nieustannie dynamicznie się rozwija. Nowe technologie, innowacyjne rozwiązania oraz zapotrzebowanie na coraz to bardziej zaawansowane programy sprawiają, że w firmach informatycznych potrzebni są nowi eksperci. Jakie dziedziny są obecnie najbardziej pożądane w IT? Poznaj najbardziej potrzebne zawody w tej branży. 

Informatyk

Najbardziej oczywistym i podstawowym zawodem w branży informatycznej jest informatyk. To bardzo szerokie pojęcie, ale jest tak nie bez przyczyny. Studia lub szkoła informatyczna dają Ci bardzo ogólną wiedzę na temat wielu dziedzin tego zawodu. W firmie IT masz szansę rozwijać się w kierunku bardziej hermetycznych obszarach informatyki. Pod okiem bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek z pracy masz szansę pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności praktyczne oraz wyszkolić się w wąskiej specjalizacji. W przedsiębiorstwach i firmach IT potrzebni są informatycy o szerokiej, a niekoniecznie bardzo precyzyjnej wiedzy. Ta branża pozwala na ogromny rozwój i ciągłą naukę, dzięki której w końcu staniesz się specjalistą. 

Programista 

Ta specjalizacja obrosła już ogromną sławą. O zarobkach, pewnej pozycji na rynku pracy i o tym, jak firmy biją się o programistów, krążą już legendy. Owszem, dobrzy programiści są bardzo potrzebni i fantastycznie opłacani, jednak nie wystarczy skończyć tej specjalizacji, żeby zarabiać dziesiątki tysięcy miesięcznie. Musisz stale się szkolić, aktualizować swoją wiedzę i rozszerzać pole, w którym się poruszasz. Dodatkowym atutem przy rekrutacji oraz przy staraniu się o awans będzie na przykład ukończony kurs elektroniki lub znajomość najnowszych języków programowania. Świat programistyki nieustannie ewoluuje, na rynku zapotrzebowanie zmienia się jak w kalejdoskopie, a programista musi być elastyczny i dostosowywać się do najnowszych trendów. Programiści mogą również udzielać się w innych działach IT, jak na przykład e-commerce. Zajrzyj na https://x-coding.pl/ i dowiedz się więcej na ten temat.

Analityk oraz administrator baz danych  

Bazy danych to bardzo szeroka gałąź informatyki, która obejmuje praktycznie każdą dziedzinę. Dane obecne są wszędzie, a tam, gdzie dane, tam ich bazy. Administrator musi zarządzać całym mechanizmem bazy, dbać o jej sprawność, obsługę i prawidłowe funkcjonowanie systemu. Zajmuje się on także samymi użytkownikami baz, nadaje uprawnienia, hasła i koordynuje ich działania w poszczególnych obszarach bazy. Analityk z kolei zajmuje się bardziej społecznym aspektem zbierania i przechowywania danych. Jego umiejętności mogą zostać wykorzystane na przykład do celów marketingowych lub inżynierii społecznej. We współczesnym świecie dostosowywanie contentu oraz reklam do indywidualnych potrzeb użytkownika jest bardzo ważne. Analityk może też współpracować z bankami lub firmami ubezpieczeniowymi, w celu jak najlepszego dopasowania oferty oraz zminimalizowania ewentualnych strat. 

Branża technologii informatycznych to bardzo obszerna i złożona część rynku. Praca w IT wymaga wielu praktycznych umiejętności, ale zakłada również naukę i rozwój w danym kierunku. Wiele osób boi się starać się o pracę w tej dziedzinie, ponieważ obawia się, że ich kwalifikacje nie są wystarczające, jednak pamiętaj, że nikt nie jest od razu alfą i omegą. Każdy zawód ma swoje jasne i ciemne strony. Każdy też pozostawia przestrzeń na popełnianie błędów i wyciąganie z nich wniosków. 

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*