Telewizory od Sony na 2021

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Telewizory od Sony na 2021

Do oferty Sony trafiły nowe telewizory. Na jakie nowości mogą liczyć klienci japońskiej marki w roku 2021?

Zmiany w nazewnictwie telewizorów Sony

Jedną z najbardziej zauważalnych zmian, która nie dotyczy jednak w niemal żadnym stopniu aspektów technicznych, jest ta w oznaczeniach poszczególnych modeli. Nazwy najnowszych produktów są oznaczane literą „J”, co jest naturalną kontynuacją poprzedniej serii „H” – pod tym względem nie ma żadnych zaskoczeń.

Kolejnym krokiem było ujednolicenie nazewnictwa sprzętów przeznaczonych na rynek europejski oraz amerykański, a dokładniej kolejności oznaczeń w nazwie seryjnej. Aktualnie litera „J” znajduje się na końcu bez względu na kraj, w którym sprzedawany będzie dany telewizor. To z pozoru mało znaczący detal – z pewnością jednak spora część klientów doceni fakt, że wyszukanie odpowiedniego sprzętu będzie teraz znacznie łatwiejsze.

Oto lista nowych modeli telewizorów Sony, wraz z dostępnymi rozmiarami:

  • Master Series A90J (OLED; 55”, 65” i 83”),
  • A80J (OLED; 55”, 65” i 77”),
  • Master Series Z9J (LED, 8K; 75” i 85”),
  • X95J (65”, 75” i 85”),
  • X90J (50”, 55”, 65” i 75”).

Znaczące zmiany w kwestii procesora

Spore zmiany dotyczą jednostki obliczeniowej nowych modeli od Sony – wymienione wyżej sprzęty będą korzystać z nowego procesora XR. Działanie tego elementu wykorzystuje liczne funkcje związane ze sztuczną inteligencją, analizując tysiące różnych informacji w celu jeszcze lepszego dostosowania obrazu do wymagań użytkownika. Sam producent określa tę technologię nazwą inteligencja poznawcza, podkreślając, że sposób funkcjonowania procesora XR jeszcze bardziej przypomina działanie ludzkiego mózgu niż standardowe rozwiązania AI.

Nowy procesor od Sony dzieli ekran na wiele stref, a następnie wykorzystuje wspomniane techniki do ustalenia, gdzie znajdują się tak zwane punkty koncentracji uwagi. To podejście, które ma odwzorowywać działanie zmysłu wzroku. Telewizory japońskiego producenta przetwarzają współbieżnie różnorodne dane dotyczące koloru, kontrastu, detali i charakterystyki obrazu, by na bieżąco zwiększać przyjemność z oglądania ulubionych materiałów.

Bravia Core – konkurencja dla Netfliksa?

Modele telewizorów Sony zaplanowane na 2021 rok domyślnie wspierają własną platformę VOD japońskiej marki. Jej nazwa to Bravia Core – druga część jest właściwie akronimem od Centre of Real Entertainment, co oznacza centrum prawdziwej rozrywki. Jest to usługa, której działanie przypomina popularne serwisy takie jak Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ czy HBO GO.

Czy propozycja od Sony będzie w stanie podbić rynek serwisów streamingowych, na którym znajduje się coraz więcej różnych ofert? Wiele zależy od dostępnych materiałów – producent z Tokio ma tutaj sporą przewagę dzięki temu, że jako Sony Pictures Entertainment zajmuje się także dystrybucją filmów i programów. Z tego względu możemy spodziewać się obecności hitów takich jak „Spider-Man: Daleko od domu”, „Faceci w czerni”, „2012”, „Underworld”, serial „The Crown” i wiele innych.

Warto mieć na uwadze, że do zasobów studia należą także propozycje wydane wcześniej przez Columbia Pictures i IMAX Enhanced. To ciekawa propozycja dla wszystkich kinomaniaków, którzy chcą obejrzeć filmy niedostępne na innych platformach.

Inne zmiany w nowych telewizorach Sony

Oprócz zmian dotyczących procesora oraz obecności nowej platformy warto także zwrócić uwagę na rozwój samego sprzętu. Aż trzynaście modeli z katalogu na rok 2021 wspiera rozdzielczość 4K w parze z odświeżaniem obrazu o częstotliwości 120 Hz. Dzięki temu Sony zostało jednym z liderów w kwestii telewizorów obsługujących takie parametry.

Nowe modele będą wyposażone w nową wersję złącza HDMI, czyli 2.1 – to standard, który wspiera aż czterokrotnie szybszy transfer danych w stosunku do 2.0, a także obsługuje rozdzielczość 8K. Takie rozwiązanie będzie dostępne we wszystkich modelach 8K i 4K z wyjątkiem niższej serii X80J.

W nowej ofercie nie zabrakło także budżetowych rozwiązań – model W800 charakteryzuje się przekątną ekranu wynoszącą 32” oraz rozdzielczością HD. Ten sprzęt działa pod kontrolą systemu Android 9, podczas gdy pozostałe propozycje zostały wyposażone głównie w Google TV. Bogata oferta japońskiego producenta sprawia, że każdy klient będzie w stanie znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*