HDMI ARC – co to jest i do czego można to wykorzystać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
HDMI ARC – co to jest i do czego można to wykorzystać?

Możliwości, jakie daje wykorzystywanie kina domowego, są niezaprzeczalne. Zwłaszcza dzisiaj, gdy korzystamy ze SMART TV i na ekranie możemy oglądać znacznie więcej niż tylko filmy lub seriale.

Często męczą nas jednak detale – choćby plączące się kable. Okazuje się jednak, że można uniknąć tego przykrego efektu. Czym jest i jak działa HDMI ARC?

Czym jest HDMI ARC?

Rozwinięciem skrótu HDMI ARC jest Audio Return Channel, ale zrozumienie funkcjonalności tego niepozornego urządzenia wymaga pewnego zagłębienia się w świat złączy HDMI, które przecież towarzyszą nam od kilkunastu lat. Okazuje się jednak, że posiadanie portu HDMI ARC z tyłu naszego telewizora może dość radykalnie uprościć korzystanie z niego. Tym samym wpłynie na wygląd pomieszczenia, gdzie kino domowe jest rozstawione. Od czego warto zacząć?

Rodzaje złączy HDMI

Samo HDMI to wysokiej rozdzielczości multimedialny interfejs, który na rynku pojawił się w 2002 r. Umożliwił przesył zarówno obrazu, jak i dźwięku, gdzie ten ostatni może być mono, stereo lub wielokanałowy. Wyróżnia się trzy rodzaje złączy HDMI:

  • HDMI A – najbardziej typowe i powszechne złącze HDMI, które spotykamy w większości obecnie produkowanych sprzętów; ma wymiary 13,9 × 4,4 mm;
  • HDMI C – inaczej nazywane mini HDMI; ma wymiary 10,42 × 2,4 mm. Geneza jego powstania jest związana z chęcią oszczędności miejsca w laptopach czy aparatach cyfrowych;
  • HDMI D – posiada wymiary zaledwie 5,83 × 2,2 mm i jest najnowszym na rynku rozwiązaniem HDMI; niestety nie oferuje tak dobrych parametrów przesyłu jak pełnowymiarowy HDMI A.

Dlaczego HDMI ARC jest szczególnym złączem?   

HDMI ARC, czyli Audio Return Channel, to port umożliwiający przesyłanie dźwięku od telewizora do soundbaru. Zwykle dzieje się to odwrotnie i by uzyskać właściwy efekt, niezbędne jest zastosowanie dodatkowego kabla. Posiadanie HDMI ARC sprawia, że odbiornik prześle dźwięk do amplitunera korzystając tylko z jednego kabla HDMI.

Co to jest HDMI eARC?

Można się także spotkać z określeniem HDMI eARC – co właściwie znaczy? HDMI ARC towarzyszy nam od wersji HDMI 1.4 z 2008 r. HDMI eARC jest natomiast jego nowocześniejszą wersją, którą można spotkać na rynku od 2019 r. Podstawowa różnica polega na tym, że dzięki takiemu podpięciu możemy uzyskać dźwięk najwyższej jakości Dolby True HD i dźwięk obiektowy Dolby Atmos.

Kiedy może  mieć miejsce zastosowanie HDMI ARC?

Wykorzystanie HDMI ARC może mieć miejsce zawsze wtedy, gdy stosowny port posiadają zarówno telewizor, jak i soundbar. Może się też okazać, że nim zaczniemy korzystać z tego udogodnienia, będziemy musieli ustawić właściwe opcje. Często chodzi o potrzebę zmiany źródła dźwięku oznaczoną jako „HDMI – CEC ARC”.  Warto dodać, że poszukując sprzętu z takimi możliwościami trzeba bardzo skrupulatnie czytać etykiety – na rynku panuje bowiem dość duży bałagan, jeśli chodzi o jego oznakowanie.

Dlaczego warto korzystać z takiego złącza? 

Przede wszystkim wykorzystanie tego sprzętu pozwala na to, by obsługa kina domowego była prostsza. Nie ma potrzeby tworzenia plątaniny kabli, którą często jest ciężko zamaskować i prezentuje się nieestetycznie. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*