Jaki internet wybrać do domu jednorodzinnego?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki internet wybrać do domu jednorodzinnego?

Internet staje się w dzisiejszych czasach jednym z podstawowych mediów, o którym myślimy przy budowie nowego domu. W jaki sposób możemy podłączyć naszą nieruchomość do sieci i jak wybrać najlepszą opcję?

Na początek, rekonesans

Myślenie o internecie dla naszego domu warto rozpocząć od sprawdzenia, jakie opcje są dostępne w naszym budynku. Jeżeli wiemy, że możemy podłączyć się do sieci światłowodowej, zróbmy to bez zastanowienia. Nie ma w tym momencie lepszej opcji. 

Problemy zaczynają się, gdy taka opcja jest niedostępna. Wtedy możemy zdecydować się na podłączenie do sieci telefonicznej, skorzystać z usług mobilnego internetu lub kombinować w inny sposób, na przykład z internetem satelitarnym.

Światłowód, czyli najlepsze, co mogło Cię spotkać

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym i masz dostęp do sieci światłowodowej, to jest to w tym momencie najlepsza opcja, z jakiej możesz skorzystać. Zapewnia ona największą przepustowość oraz najniższe opóźnienia w połączeniu. Za mniej niż 100 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do sieci o prędkości nawet 1 Gb na sekundę.

Wadą takiego rozwiązania może być to, że zazwyczaj jesteś przywiązany do jednego operatora i nie możesz go zmienić w łatwy sposób, przez co tak naprawdę jesteś od niego zależny. Warto sprawdzić, który operator oferuje sieć światłowodową w naszej okolicy i zadzwonić do niego z zapytaniem o dostępność usługi. Możemy także przy okazji skorzystać z oferty na telewizję lub telefon. W pakiecie zazwyczaj są one tańsze.

Miedź nadal w cenie

Jeżeli nie masz dostępu światłowodu, to jeszcze nie wszystko stracone. Dalej możesz mieć dostęp do w miarę szybkiej sieci o wysokiej stabilności. Do internetu możemy połączyć się za pomocą zwykłych, miedzianych kabli telefonicznych, tych, których kiedyś używało się do połączeń między telefonami stacjonarnymi. 

Pozwalają one osiągać prędkość połączenia na poziomie maksymalnie 80 Mb na sekundę. Zazwyczaj jednak jest ona zdecydowanie niższa, a wszystko zależy od tego, jak daleko znajdujecie się od centrali. Przyda Ci się też wydajny router. Warto jednak rozważyć tę opcję, jeżeli potrzebujecie internetu, który nie będzie miał żadnych limitów pobierania danych.

Mobilnie, ale z limitem

Rozwiązanie popularne szczególnie w mniejszych miejscowościach, w których nie ma dostępu do sieci światłowodowej. Z internetem połączymy się za pomocą sieci komórkowej. działa to na tej samej zasadzie jak internet w telefonie.

Prędkość, jaką możemy osiągnąć, zależy tak naprawdę od miejsca, w którym się znajdujemy i obciążenia nadajnika operatora, ponieważ gdy wielu użytkowników naraz korzysta z jednej stacji nadawczej, połączenie jest zdecydowanie wolniejsze. Korzystanie z internetu mobilnego wiąże się również z limitem pobierania danych. Operatorzy stosują różne ograniczenia, jednak zazwyczaj nie jest ono większe niż kilkaset GB miesięcznie. Po przekroczeniu tej granicy internet drastycznie zwalnia.

Internet prosto z chmur

A co, jeżeli nie mamy dostępu ani do sieci światłowodowej, ani telefonicznej, a zasięgu  internetu mobilnego nie ma w ogóle? Wtedy powinniśmy przyjrzeć się temu, co planuje Elon Musk oraz jego firma SpaceX. 

Już teraz pracują oni nad projektem Starlink, który dostarczy internet satelitarnie na terenie całego świata. Może być to jedyne wyjście dla tych, którzy mieszkają na wsi i nie mają dostępu do innej opcji.

Internet z satelity ma być szybki i niezawodny dzięki temu, że na orbitę wysłane zostanie ponad 12 000 nadajników, z którymi będą łączyć się naziemne odbiorniki. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*