Kariera programisty – jakie perspektywy rozwoju zawodowego w dobie AI?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kariera programisty – jakie perspektywy rozwoju zawodowego w dobie AI?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że przedstawiciele coraz większej liczby zawodów zaczynają się obawiać o zatrudnienie w bliskiej i dalszej przyszłości. Media rozpisują się o sukcesach, jakie ChatGPT osiąga w programowaniu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Może to jedynie kaczka dziennikarska, a strach jest nieuzasadniony? Jak zaplanować karierę programisty w dobie AI?

Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

Na temat ChatGPT napisano już wiele ciekawych artykułów. Dziennikarze bez wiedzy z zakresu programowania zdołali za pomocą tego narzędzia napisać proste, ale jednak skuteczne aplikacje webowe, służące np. do pobierania i kompilowania informacji z określonych źródeł. Trzeba przyznać, że najnowsze modele AI (nie tylko ChatGPT, ale też konkurencyjne rozwiązania) zaskakująco dobrze radzą sobie z pisaniem kodu w popularnych językach programowania. Ale czy faktycznie jest to powód do niepokoju?

Oczywiście możemy zastanawiać się, jak sztuczna inteligencja poradzi sobie z pisaniem kodu za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, ale na ten moment trudno przewidzieć przyszłość. Obecnie AI może posłużyć przede wszystkim jako wsparcie podczas realizacji prostych projektów. W wielu sytuacjach kod faktycznie nie wymaga zbyt dużej kreatywności lub zdolności, a niezbędna jest odtwórcza, mrówcza praca. Możemy ją zautomatyzować za pomocą sztucznej inteligencji, choć powstaje wówczas mały problem – jakość kodu stworzonego przez AI często nie jest optymalna. Doświadczeni programiści zauważają, że człowiek pisze obecnie dużo lepszy kod, a to przecież też ma znaczenie, szczególnie pod kątem optymalizacji.

sztuczna inteligencja

W praktyce programowanie za pomocą AI jest jeszcze egzotyczną ciekawostką, która pojawia się jedynie w mediach zainteresowanych tematyką technologiczną. Gdy spojrzeć na najnowsze oferty na GoWork.pl okazuje się, że programiści są wciąż chętnie poszukiwani przez firmy, szczególnie jeśli dysponują dużym doświadczeniem. Dynamiczny rozwój AI może rzeczywiście zagrozić początkującym programistom, ale to wciąż spekulacje, które jak na razie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Jak rozwijać się jako programista?

Praca w zawodzie programisty wymaga ciągłego rozwoju oraz poszerzania kompetencji zawodowych. Trzeba być na bieżąco z nowościami oraz aktualizacjami języków programowania czy frameworków – bez tego grozi wypadnięcie z obiegu. Najważniejsze jest regularne śledzenie wiadomości branżowych i jak najszybsze zapoznanie się z wprowadzanymi zmianami. Jeśli zrobimy to szybko, to wyeliminujemy ryzyko nagromadzenia się zaległości, które zadziałają jak dług technologiczny.

Kursy dla programistów – czy warto?

Obecnie ogromną popularnością cieszą się kursy oraz bootcampy dla początkujących programistów. To niezły sposób na przebranżowienie się i rozpoczęcie kariery w IT, choć nie jest on pozbawiony pewnych wad. Nie każdy kurs jest wartościowy – wszystko zależy od nauczycieli oraz programu nauczania. Otrzymany certyfikat nie będzie miał żadnej wartości, jeśli nie będą za nim stały praktyczne umiejętności. Jeśli dysponujemy już podstawową wiedzą, to możemy wybrać się na szkolenie na poziomie zaawansowanym, choć również i tutaj należy zachować daleko idącą ostrożność.

Samodzielne projekty – czy to dobry pomysł?

W programowaniu najważniejsze są umiejętności, a najlepszym sposobem na ich potwierdzenie jest doświadczenie. To nie tylko dotychczasowa historia zatrudnienia, ale też zrealizowane projekty. Wielu programistów pokazuje zdolności, tworząc specjalne aplikacje czy programy, których kod trafia później na GitHuba. Takie działanie jest co prawda czasochłonne i męczące, ale ma ono wiele zalet. Dobrze napisany, ciekawy projekt pokazuje, że posiadamy odpowiednie umiejętności i zależy nam na ciągłym samorozwoju.Warto regularnie aktualizować GitHuba i wstawiać tam tylko udane projekty, które mogą bez wstydu ujrzeć światło dziennie. Dobrym pomysłem jest też założenie innych mediów społecznościowych takich jak LinkedIn. To doskonałe miejsce na szukanie ofert pracy – zresztą zazwyczaj nie trzeba niczego szukać, bo to rekruterzy często sami szukają najlepszych kandydatów!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*