Przeglądarka internetowa na macOS – którą wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przeglądarka internetowa na macOS – którą wybrać?

Komputery firmy Apple cieszą się niesłabnącą popularnością. Podpowiadamy, na jakie przeglądarki internetowe warto zwrócić uwagę, jeśli jest się użytkownikiem systemu macOS. 

Czym właściwie jest macOS?

MacOS to nazwa systemu operacyjnego urządzeń firmy Apple, takich jak komputery stacjonarne iMac, a także niezwykle popularne laptopy MacBook. Z tym oprogramowaniem do czynienia mają jedynie użytkownicy wspomnianego sprzętu. W związku z tym, że macOS przeznaczony jest na stosunkowo niewielką liczbę urządzeń, mówi się, że jest to bardzo dobrze zoptymalizowany system operacyjny. System macOS charakteryzuje się również długim okresem wsparcia aktualizacyjnego. Urządzenia marki Apple niosą za sobą wiele ciekawych funkcji, takich jak odbieranie połączeń z iPhone’a na Macu. Istnieją różne przyczyny, dla których iMac i MacBooki mają tak liczne grono użytkowników. Wielu z nich zastanawia się jednak – którą przeglądarkę na macOS wybrać?

Przeglądarka natywna systemu macOS, czyli Safari

W powszechnej opinii to właśnie Safari, czyli przeglądarka Apple’a, jest najlepszym wyborem na komputery z systemem macOS. Przeglądarka ta jest wbudowana i ustawiona domyślnie na urządzeniach marki Apple. Wśród zalet przeglądarki Safari wymienić można zużywanie stosunkowo niewielkiej ilości energii, co jest niezwykle znaczące w przypadku MacBooków.

Mówi się, że jest to przeglądarka bardzo szybka, a także szanująca prywatność użytkowników. Ponadto można zsynchronizować ją z jej iPhone’owym bądź iPadowym odpowiednikiem. Pozwala to na przeglądanie zakładek, a także historii w obrębie tego samego konta. Istnieje jednak możliwość, że ktoś nie będzie zadowolony rozwiązaniem oferowanym przez Apple. Czym w takim wypadku zastąpić Safari?

Wybór funkcjonalnych przeglądarek dostępnych na macOS

Google Chrome

Jest to niezwykle popularny wybór zarówno wśród użytkowników macOS, jak i systemu Windows. Google Chrome to przeglądarka bardzo szybka i umożliwiająca zainstalowanie całej gamy zaawansowanych rozszerzeń. Ponadto w Google Chrome możliwa jest synchronizacja zakładek oraz historii przeglądania pomiędzy różnymi urządzeniami za pomocą konta Google.

Do pewnego momentu użytkownicy macOS za tą przeglądarką nie przepadali – powodowała ona bowiem dość wysokie zużycie energii urządzenia. Wraz z kolejnymi aktualizacjami problem jednak zlikwidowano, w związku z czym Chrome jest dość częstym wyborem.

Firefox

Jest to przeglądarka, którą z pewnością pamięta wielu. Mimo swoich lat jest na bieżąco aktualizowana i poprawiana. Renderowanie strony w Firefoksie jest stosunkowo szybkie. Oprogramowanie cechuje się także wysokim poziomem bezpieczeństwa danych użytkowników. Wiele osób docenia wbudowane w nią blokowanie śledzenia, a także liczne oferowane rozszerzenia. Przeglądarka Firefox wyposażona jest we wszystkie standardowe funkcje. Z pewnością jest to optymalny wybór także w przypadku systemu macOS.

Opera

Jest to kolejne oprogramowanie znane zarówno użytkownikom macOS, jak i Windowsa. Opera ma ogromną zaletę, jaką jest wbudowana sieć VPN, która może okazać się niezwykle przydatna w przypadku korzystania z komputera w przestrzeni publicznej, przykładowo w bibliotece. Ponadto w Operę wbudowana jest funkcja blokowania reklam, a także umożliwione zostało wyświetlanie filmów ze stron internetowych w oddzielnych oknach.

Zdj. główne: KOBU Agency/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*