Od czego zależy prędkość internetu w telefonie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Od czego zależy prędkość internetu w telefonie?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dostęp do Internetu jest dziś nieodłączną częścią życia każdego z nas. Internet stał się niezbędny do pracy, zabawy, czy do kontaktu z innymi osobami. Chcemy korzystać z Internetu także na naszych smartfonach, czyli komputerach noszonych prawie zawsze ze sobą. Co ma wpływ na jego szybkość i jak ją zbadać? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Internet w telefonie

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak sprawdzić prędkość Internetu w telefonie. Przede wszystkim musimy sobie jednak uświadomić, że Internet może pochodzić z dwóch źródeł. Pierwszym jest sieć bezprzewodowa Wi-Fi. Można się z nią połączyć, gdy mamy do niej hasło, choć niektóre sieci (na przykład w miejscach publicznych, restauracjach, hotelach) mogą być otwarte – bezpłatne i dostępne dla każdego.

Drugim sposobem połączenia z Internetem w naszym telefonie jest sieć komórkowa. Gdy mamy taką opcję u swojego operatora GSM, możemy korzystać z Internetu także tam, gdzie nie ma zasięgu Wi-Fi. Wtedy natomiast musimy znajdować się w odpowiednio bliskiej odległości od nadajnika telekomunikacyjnego.

Od czego zależy szybkość Internetu w smartfonie?

Szybkość Internetu w smartfonie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się jakość (to, jak szybki Internet oferuje) sieci komórkowej lub Wi-Fi. Ważne jest też, aby odpowiednie parametry miało urządzenie, na którym odbieramy Internet. Przykładowo, nie skorzystamy z bardzo szybkiej sieci 5G, jeśli masz telefon jej nie obsługuje. Wtedy pozostaje nam korzystanie ze starszej, znacznie wolniejszej technologii. Takie ustawienia mogą być jednak możliwe do zmiany w menu telefonu. Warto więc upewnić się, że mamy włączoną obsługę szybkiej sieci.

Fot.: elements.envato.com / shiwork

Czasem jednak, mimo dobrego zasięgu i odpowiedniego urządzenia, Internet w telefonie działa wolno. Jak sprawdzić prędkość Internetu w telefonie? Często po prostu wystarczy wejść na jakąś stronę lub włączyć film na YouTube. Jeśli ładują się wolno, prawdopodobnie problem leży po stronie sieci lub naszego telefonu. Gdy wiele aplikacji zainstalowanych w smartfonie korzysta z dostępu do Internetu, możesz odczuwać spadek prędkości i jakości połączenia. To samo dotyczy złośliwego oprogramowania. Wirus może znacznie spowolnić działanie Internetu.

Jak sprawdzić prędkość Internetu w telefonie?

Wrażenia podczas korzystania z Internetu to pierwszy sposób na sprawdzenie szybkości połączenia. Jeśli natomiast zastanawiasz jak sprawdzić prędkość Internetu w telefonie aby uzyskać obiektywny wynik, skorzystaj z dodatkowego oprogramowania. 

Istnieją dwa rozwiązania, które pozwolą sprawdzić jakość sieci. Pierwsza opcja to pobranie aplikacji testującej Internet. Znajdziesz ją w Sklepie Google Play (Android) i App Store  (iOS). Podobne programy dostępne są również w wersji online. Uruchomisz je bezpośrednio na stronie internetowej. Szukając odpowiedniego testu szybkości Internetu, wpisz w wyszukiwarkę”Speed Test”.

Więcej porad technologicznych znajdziesz w serwisie MobileClick.pl. Podpowiemy między innymi jak zwiększyć szybkość Internetu w telefonie.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / RossHelen

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*