Od czego zacząć naukę fotografii?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Od czego zacząć naukę fotografii?

Artykuł sponsorowany

Nauka fotografii nie jest łatwa, ale opanowywanie kolejnych technik przynosi wiele satysfakcji. Zapoznaj się z pomysłami, jak rozpocząć naukę fotografii i zaangażować się w rozwijanie pasji.

Nauka w praktyce

Marzysz o tym, żeby zostać fotografem? Samodzielne robienie zdjęć w różnych warunkach to najlepszy sposób na efektywną naukę sztuki fotografii. Warto eksperymentować m.in. z ustawieniami aparatu, światłem, kadrem czy tłem. Na początku dobrze jest poznać możliwości aparatu, którego używasz, przeczytać dołączoną do niego instrukcję, aby przyswoić wiedzę dotyczącą parametrów i funkcji, a potem nauczyć się korzystać z ustawień manualnych. Dobry, klasyczny aparat cyfrowy to świetne narzędzie pozwalające na rozwijanie portfolio i testowanie wielu różnych technik. Z czasem można wymienić sprzęt na nowy lub zakupić nowe tła, lampę czy profesjonalne obiektywy do aparatu. Warto zorientować się, jaki obiektyw będzie najlepszy do danego typu fotografii. Na przykład do zdjęć portretowych świetnie sprawdzi się obiektyw delikatnie rozmywający tło. Inne rodzaje obiektów przydadzą się do robienia zdjęć plenerowych, fotografii kulinarnej, ulicznej czy fotografowania wydarzeń sportowych lub natury. Dobrze wyposażony sklep fotograficzny powinien mieć w ofercie m.in. obiektywy: stałoogniskowe, szerokokątne, zmiennoogniskowe, tele i makro. 

Trochę teorii

Albumy z najbardziej znanymi na świecie zdjęciami, specjalistyczne poradniki omawiające zagadnienia z różnych dziedzin czy książki o historii fotografii i metodach stosowanych przez różnych artystów mogą stanowić inspirację do rozwoju hobby i nowych poszukiwań. Warto zainteresować się także profesjonalną obróbką i edycją zdjęć. Mnóstwo informacji i treści poradnikowych możesz znaleźć za darmo w Internecie, np. ciekawe tutoriale na różnych stronach i blogach poświęconych fotografii. Warto rozwijać swoją wiedzę, pamiętając jednak o tym, żeby za teorią stało regularne wypróbowywanie technik w praktyce. Noś zawsze ze sobą aparat lub przekonaj się do robienia zdjęć telefonem, aby jak najczęściej wykonywać nowe ujęcia. Obecnie większość smartfonów jest wyposażona w aparaty o świetnych parametrach, które dają wiele możliwości.

Kurs fotografii

Miłośnicy fotografii mogą zapisać się na kursy przeznaczone dla osób początkujących i zaawansowanych, które pozwalają rozwinąć i ugruntować wiedzę, a także poznać osoby o podobnych zainteresowaniach. Na kursie każdy uczestnik powinien być traktowany indywidualnie lub praca powinna odbywać się w niewielkich grupach, aby każdy uczestnik miał możliwość maksymalnego wykorzystania czasu obejmującego kurs i omówienia wybranych fotografii. Branie udziału w plenerach z różnymi fotografami to dobry sposób, żeby przekonać się, jak pracują inni i skorzystać z profesjonalnego feedbacku.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*