Jak zadbać o bezpieczną sieć w firmie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zadbać o bezpieczną sieć w firmie?

Artykuł sponsorowany

Internet dostarcza nam wielu możliwości, jednak niesie za sobą również masę niebezpieczeństw. W przypadku firm mnóstwo biznesowych informacji udostępnia się właśnie za pomocą internetu, w związku z czym zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jest tu niezwykle istotne. Zastanówmy się, jak to zrobić.

Dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie sieci w firmie?

Zarówno osoby prywatne, jak i firmy nie życzą sobie dzielić się poufnymi danymi z niepożądanymi osobami. Jeśli chodzi jednak o firmy, można powiedzieć, że płynące z niebezpieczeństwa w sieci zagrożenie jest nawet większe. Bardzo często w sieci przechowywane są dane nie tylko pracowników, lecz także klientów czy partnerów biznesowych. Wykradzenie poufnych informacji, takich jak dane personalne grozi kradzieżą tożsamości czy kradzieżą pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych – w przypadku firm mogą być to naprawdę ogromne sumy i straty.

W jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo firmy w internecie?

Rozprzestrzenienie informacji dotyczących naszych działań biznesowych może w wielkim stopniu zaszkodzić firmie. Warto więc dbać o ochronę w sieci, m.in. dedykując naszych pracowników i odpowiednio zabezpieczając sprzęt w firmie. Co możemy zrobić, aby zadbać o cyberbezpieczeństwo naszej firmy?

Edukacja naszych pracownik ów pod kątem cyberbezpieczeństwa

Jeśli odpowiednio wyedukujemy naszych pracowników pod kątem bezpieczeństwa w sieci, ryzyko jego naruszenia wewnątrz firmy zostanie znacznie zmniejszone. Pracownicy powinni być świadomi, jak istotne jest otwieranie jedynie zaufanych wiadomości czy linków, wylogowywanie się z opuszczanych przez nich serwisów czy niekorzystanie z nieznanych aplikacji lub witryn. W tym celu można zatrudnić eksperta w tej dziedzinie, który przeprowadzi szkolenie, bądź stworzyć je samodzielnie, korzystając z informacji pochodzących z solidnych źródeł, takich jak instytutcyber.pl.

Ochrona prywatnych urządzeń pracowników

Wykonując swoje zadania, zatrudnione w firmie osoby czasem używają swoich prywatnych urządzeń. W związku z tym warto zabezpieczyć je odpowiednimi środkami, takimi jak oprogramowanie antywirusowe. Warto w tym celu znaleźć polecany program znanej firmy, który może nieco kosztować, jednak zapewni właściwą ochronę, i udostępnić go naszym pracownikom.

Odpowiednie zabezpieczenie firmowej sieci WiFi

Możliwość korzystania z bezprzewodowego internetu znacznie ułatwia funkcjonowanie firmy. Jest to jednak również zagrożenie. Jeśli nie zabezpieczymy naszej sieci odpowiednio, może dostać się do niej ktoś niepożądany. Aby się ochronić, możemy przykładowo nadać sieci nazwę SSID, która nie będzie wskazywała na miejsce jej instalacji, a także zabezpieczyć ją silnym hasłem. Możliwe jest także skorzystanie z oprogramowania, którego celem jest ochrona sieci bezprzewodowych.

Ochrona przed atakiem typu sniffing

Sniffing to w dużym uproszczeniu śledzenie ruchu sieciowego lub kierowanie go tam, gdzie może zostać przechwycony i analizowany. Może być przeprowadzany za pomocą aplikacji czy różnego rodzaju urządzeń. Wykradzione pakiety sieciowe mogą zawierać w sobie dane logowania, tajne kody czy dane bankowe. Aby chronić się przed sniffingiem, możemy przykładowo szyfrować wszelkie informacje opuszczające nasz system, tak aby hakerzy nie byli w stanie ich odczytać, nawet gdy uda im się przechwycić dane. Warto także skanować i monitorować firmową sieć, aby być świadomym ewentualnych prób włamania czy nieodpowiedniej konfiguracji urządzeń.

Fot.: Markus Spiske/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*