Monitoring w domu – dlaczego warto

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Monitoring w domu – dlaczego warto

Artykuł sponsorowany

Monitoring w domu jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Takie rozwiązanie to zwiększenie bezpieczeństwa mieszkania czy domu. Zastanawiasz się, czy założyć domowy monitoring? W tym artykule poznasz jego zalety.

Obserwacja domu

Jeżeli przez dłuższy czas jesteś nieobecny w domu, a chcesz mieć pewność, że Twój dom będzie bezpieczny w czasie Twojego wyjazdu, to domowy monitoring jest do tego idealnym rozwiązaniem. Do dobry sposób zwłaszcza dla osób, które często wyjeżdżają i nie chcą, żeby ich dom pozostawał bez opieki. Warto dodatkowo powiadomić sąsiada o fakcie wyjazdu albo poprosić kogoś bliskiego o odwiedzanie domu raz na kilka dni. Dzięki odpowiednim aplikacjom możesz jednak zajrzeć do monitorowanego wnętrza i sprawdzić, czy nic się nie zmieniło.

Opieka nad zwierzęciem na odległość

Coraz więcej osób w ostatnim czasie decyduje się na to, żeby montować kamery w domu, by obserwować, co robi pies albo kot. Przez to, że spędzamy poza domem coraz więcej czasu, a zwierzęta są pozostawiane same, może to być dobre rozwiązanie. Dzięki temu możesz w dowolnym momencie sprawdzić, co robi Twój pupil. W niektórych modelach znajduje się również specjalny głośnik, który pozwala odezwać się do zwierzaka.

Połączenie z systemami alarmowymi

Domowy monitoring pozwala co prawda sprawdzić, czy nikt niepożądany nie chce dostać się do domu, jednak warto połączyć go z innymi systemami alarmowymi. Urządzenia typu „smart home” mogą na przykład zdalnie włączyć światła, a to na pewno wystraszy potencjalnego włamywacza. W ten sposób możesz także uruchomić telewizor albo muzykę, a wszystko to przy użyciu smartfona. Możliwość połączenia monitoringu z innymi systemami alarmowymi pozwala zapewnić lepszą ochronę przed włamywaczami.

Powiadomienia

Nowoczesne systemy kamer pozwalają ustawić opcję otrzymywania powiadomień, kiedy wykryją ruch. Mogą to być na przykład powiadomienia SMS. Najczęściej działają one w ten sposób, że otrzymuje się wiadomość w chwili, kiedy kamera wykrywa ruch. Oprócz SMS-ów można też wybrać powiadomienia e-mail. Warto przed wybraniem domowego monitoringu sprawdzić, czy dany system posiada taką opcję otrzymywania powiadomień.

Odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne

Jeżeli zależy Ci na zamontowaniu monitoringu także na terenie posesji, to nowoczesny sprzęt bardzo dobrze radzi sobie zarówno z deszczem i śniegiem, jak i z ciemnością. Większość kamer jest wyposażona w czujniki ruchu, które wykrywają, kiedy ktoś niepożądany dostaje się na posesje. Przez to, że najczęściej niechciani goście pojawiają się nocą, kamery działają też na podczerwień. Dzięki temu mamy możliwość zobaczyć na nagraniu dokładnie, co się działo.

Odtworzenie zdarzenia

To chyba największa zaleta domowego monitoringu. Nie zawsze jesteśmy w stanie w czasie rzeczywistym zaobserwować na przykład włamanie. Monitoring pozwala przekazać nagrania policji, jeśli nie uda się zareagować na czas. Dzięki takim nagraniom policji może się udać ustalić tożsamość sprawców albo odzyskać skradzione przedmioty.

Jaki sprzęt wybrać?

Ważne jest to, że obecnie monitoring domowy nie wiąże się już z bardzo wysokimi wydatkami. Jakość nagrań jest dobra, a system kamer można zakupić za stosunkowo niską cenę. Warto wybrać sprzęt, który posiada dobre opinie, a jego cena jest adekwatna do jakości. Przykładem takich urządzeń są sprzęty firmy Hikvision.

Do własnego użytku najbardziej opłaca się wybrać bezprzewodowe kamery WiFi. Są niewielkie i nie wymagają przeprowadzania przewodów czy kucia ścian. Wystarczy umieścić je w wybranym miejscu w domu albo na zewnątrz i podłączyć je z siecią WiFi. Kamery łączą się z Internetem i przesyłają zarejestrowany obraz na urządzenie.

zdj. główne: Bernard Hermant/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*