Dlaczego powinieneś zacząć używać managera haseł? W czym Ci pomoże? Jakie są podstawowe różnice między dostępnymi na rynku aplikacjami?
Według FBI problem przestępczości internetowej od początku pandemii wzrósł o 400 procent. Większość z nas wciąż nie zabezpiecza hasłem nawet dostępu do swojego komputera. Dziś potrzeba dbania o swoje dane wrażliwe stała się jeszcze bardziej paląca. Bądź więc świadom konsekwencji, jakie wynikać mogą z Twojej aktywności w sieci i dbaj cyfrową inteligencję.
Choć zapisywanie haseł na kartkach czy posiadanie przeznaczonego dla nich arkusza w Excelu nie jest bezpieczne, wciąż większość ludzi stosuje właśnie te metody ich zapamiętywania. Proste hasła, których używasz, można bez trudu odgadnąć, a jeśli dodatkowo używasz ich do logowania na większości swoich kont, gdy dostaną się w niepowołane ręce, mogą stać się źródłem niemałych problemów.
Bezpiecznym sposobem przechowywania haseł wydaje się własna pamięć. Wśród ortodoksyjnych użytkowników internetu ten sposób jest uważany za najlepszy. Jeżeli kiedykolwiek po powrocie z pełnych przygód wakacji siedziałeś przed komputerem, starając się przypomnieć hasło logowania, ta opcja z pewnością nie jest dla Ciebie… Odpowiedz sobie sam, czy zapamiętasz wszystkie hasła, jakie znajdują się na Twojej liście?
Managery haseł to programy napisane z myślą o bezpieczeństwie danych ich użytkowników. Posiadają on funkcjonalności pozwalające zarządzać Twoimi danymi w sposób efektywny i ergonomiczny. Możesz przechowywać w nich dokumenty oraz dane kart kredytowych, pozwalają generować bezpieczne hasła i sprawdzać jakość zabezpieczeń.
Dzięki nim docenisz ergonomię automatycznego logowania do stron, z których korzystasz. Powiesz, że Twoja przeglądarka ma taką funkcję. Tak, ma, ale stopień jej zabezpieczenia jest dużo niższy. Możesz mieć osobne konta prywatne i biznesowe, które usystematyzują Twoją pracę. Wszystkie te funkcje ułatwią Ci codzienne korzystanie z komputera. Po dłuższym czasie ich użytkowania trudno będzie Ci zrezygnować z wygody, jaką oferują.
Kiedy już podejmiesz decyzję, że chcesz lub musisz zacząć używać jednego z nich, poznaj podstawowe różnice, zanim przystąpisz do poszukiwań tego najlepszego dla siebie. Już na samym początku ustal, które z nich wspierają systemy operacyjne używanych przez Ciebie urządzeń.
Zadaj sobie pytanie, czy jesteś w stanie zapłacić za korzystanie z takiego programu, czy rozważasz jedynie opcję bezpłatną. Opcje płatne dzielą się z reguły na coraz rzadziej spotykane licencje dożywotnie – tych szukaj głównie w promocjach – i licencje z płatnymi aktualizacjami, ale po preferencyjnej cenie, lub usługi abonamentowe, płatne miesięcznie lub rocznie, które są obecnie najbardziej popularne.
Producenci oferują okresy bezpłatne, możesz więc ocenić, czy aplikacja Ci się podoba. Jeśli zrezygnujesz z niej przed upływem okresu próbnego, nie poniesiesz kosztów. Dostępne są też wersje podstawowe na ograniczoną liczbę urządzeń – zazwyczaj jedno – z mniejszą liczbą dostępnych funkcji lub ograniczoną liczbą kont, jakie możesz wprowadzić do ich bazy danych.
Jeżeli nie chcesz ponosić kosztów używania takiej aplikacji, a chcesz otrzymać produkt kompletny, spójrz na Bitwarden. Jest to jeden z programów, który przeszedł audyt zewnętrzny, oferuje wsparcie dla niemal wszystkich platform. Za 1 dolara miesięcznie dostaniesz m.in. dwustopniowe uwierzytelnianie.
Podstawową zaletą programu, jakim jest manager haseł, jest konieczność zapamiętania tylko jednego hasła. Hasło musi być mocne, a jego siła jest mierzona na etapie tworzenia. Powinno dać się zapamiętać, ale dla pewności zapisz je na kartce i schowaj w szufladzie. Miej świadomość, że możesz bezpowrotnie stracić dostęp do swoich danych, jeżeli je zgubisz lub zapomnisz. Nie każdy program oferuje możliwość odzyskania hasła.
Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz zacząć korzystać z managera haseł, poniżej znajdziesz źródła informacji, które powinny pomóc Ci rozpocząć przygodę z takim programem. Zapoznaj się z tymi informacjami i zdecyduj sam, który z tych programów jest dla Ciebie najlepszy.