Coraz bliżej premiery Windows 11 – czy to oznacza koniec dla 10?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Coraz bliżej premiery Windows 11 – czy to oznacza koniec dla 10?

Firma Microsoft zapowiedziała wydanie nowego systemu operacyjnego – Windowsa 11, czy oznacza to zarazem, że Windows 10 przestanie być wspierany tak jak poprzednie wersje? 

Porzucone systemy

Legendarne systemy operacyjne na komputery: Windows XP oraz Windows 7 większość z nas miała na swoich urządzeniach. Działały nie tylko bardzo dobrze, jak na czasy, w których powstały, ale trzymaliśmy się ich bardzo długo. Pomimo wychodzenia kolejnych systemów – 8 czy Visty – wielu wciąż pozostawało przy dawnych oprogramowaniach. Technologia poszła jednak do przodu, Microsoft uczył się na błędach i w końcu powstał system operacyjny Windows 10, który przejął dominację po 7. Dziś większość z nas ma na swoich komputerach ten rodzaj oprogramowania. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, co się dzieje z systemami porzuconymi. Oprogramowania takie jak XP oraz 7 przestały być wspierane. Nie chodzi tu tylko o brak aktualizacji, które pozwalają na wydajne działanie komputera, aby strony szybciej się włączały, aby programy sprawniej działały itd. Niewspierany system zostaje zdecydowanie odsłonięty na ataki hakerskie, zawirusowanie itp. Dlatego właśnie informatycy bardzo często zachęcają do wgrywania najnowszych systemów operacyjnych. To po prostu chroni nasz komputer. 

Czy Windows 10 przestanie być wspierany?

Według zagranicznych mediów w okolicach 2025 roku (sugerowana data to 14 października 2025 roku) Windows 10 przestanie być wspierany przez swojego twórcę. Informacje te były zbieżne z zapowiedziami krążącymi w Internecie na temat nowego produktu firmy Microsoft, czyli 11 wersji słynnego systemu operacyjnego. Pojawienie się nowego systemu nie było wszakże pewne. Producenci już jakiś czas temu wspominali, że Windows 10 będzie ostateczną formą systemu operacyjnego, podlegającą jednak aktualizacjom. Z tego powodu niektórzy zakładali, że nie tyle pojawi się całkowicie nowy system operacyjny z cyferką 11 z tyłu, ile ulepszona wersja obecnego oprogramowania. 

Konferencja z 24 czerwca

Na oficjalnej stronie firmy widnieje jednakże wpis mówiący jakoby Windows 10, po upływie wspomnianego terminu (14.10.2025), miał przestać być wspierany. Wiele osób dyskutowało nad właściwą interpretacją tej informacji. A po ogłoszeniu konferencji, która miała się odbyć 24 czerwca, cały cyberświat stanął z zapartym tchem. Spotkanie odbyło się online i zaprezentowano na nim… nową wersję systemu operacyjnego – Windowsa 11.

Podsumowanie konferencji

Producenci zapowiedzieli liczne zmiany, a także samą datę wypuszczenia na rynek nowego oprogramowania.

  • Windows 11 zostanie wypuszczony na początku 2022 roku.
  • Będzie to wersja darmowa dla wszystkich komputerów, które spełnią wymagania. Co warto zaznaczyć, gdyż wymagania zostaną zdecydowanie podkręcone.
  • Interfejs zostanie odświeżony oraz pojawią się nowe funkcje pozwalające na multitasking.
  • Nowością będzie natywna obsługa aplikacji z Androida. 

Zapoznaj się z rankingiem smartfonów do 2000 zł!

Podsumowanie

Korzystanie z Windowsa 10 na razie jest wciąż bezpieczne. Przynajmniej do 2025 roku. Na konferencji nie wspomniano nic, aby przed tym terminem miano zaprzestać wspomagania wcześniejszego systemu operacyjnego. Użytkownicy 10 mogą zatem przez jeszcze najbliższe cztery lata cieszyć się znanym sobie systemem. Należy jednak mieć na uwadze, że po minięciu określonej daty Windows 10 prawdopodobnie podzieli los systemów takich jak XP, 7, Vista oraz 8. 

Zdjęcie główne: PIX1861/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*