Jak często należy robić przegląd techniczny kasy fiskalnej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak często należy robić przegląd techniczny kasy fiskalnej?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kasa fiskalna, czyli podstawowe i wymagane prawem urządzenie rejestrujące sprzedaż, jest w Polsce niezbędne w wielu branżach. Liczba tych urządzeń rośnie z roku na rok, podobnie jak ilość obowiązków każdego podatnika posiadającego kasę fiskalną. Podstawowym wymogiem jest tu przegląd techniczny kasy fiskalnej. Sprawdźmy, kiedy i jak często wykonać przegląd kasy fiskalnej!

Do czego służą kasy fiskalnej?

Prowadzenie własnej firmy staje się coraz trudniejsze. Sukcesywne uszczelnianie systemu podatkowego oraz wprowadzanie wielu dodatkowych obowiązków względem podatnika sprawia spore problemy nie tylko początkującym przedsiębiorcom, lecz także największym koncernom, za którymi stoją szeregi księgowych i prawników. 

Problemem powstałym całkiem niedawno była konieczność wymiany w niektórych branżach standardowych urządzeń rejestrujących na rzecz modeli on-line. Czym różnią się kasy online od standardowych? Przede wszystkim sposobem raportowania sprzedaży. W przypadku kas on-line urządzenie musi mieć stałe połączenie z CRK – Centralnym Repozytorium Kas, do którego przesyła dane takie jak raporty, paragony, czy informacje na temat pracy kasy. Z jednej strony jest to spore ułatwienie dla kontrolerów. Z drugiej strony wymagało przymusowej wymiany urządzeń fiskalnych na nowe, przez firmy objęte takim obowiązkiem.

Przegląd kasy fiskalnej – czy jest wymagany prawnie?

Przegląd kasy fiskalnej jest jednym z najbardziej kontrolowanych wymagań względem użytkownika kasy fiskalnej. Dokładny moment jego przeprowadzenia jest precyzyjnie wyszczególniony w prawie podatkowym i ustawie o VAT. Mówi o tym art. 111 ust. 3a pkt 4, w którym zawarta jest informacja wymuszająca na przedsiębiorcach cykliczne wizyty serwisanta w miejscu prowadzenia firmy. Nie znajdziemy w nim jednak konkretnych ram czasowych – te znajdują się z kolei w § 54 ust. 1. W myśl tego paragrafu przegląd techniczny musi następować nie rzadziej, niż co 2 lata od chwili ostatniego przeglądu lub fiskalizacji danej kasy. Termin ten jest niezmienny i obowiązuje dosłownie wszystkie kasy fiskalne – niezależnie od ich parametrów, klasy, wyjściowej ceny czy różnych detali. 

Co w razie zawieszenia działalności?

Zawieszenie działalności to szczególna sytuacja. Polega na czasowym zaprzestaniu sprzedaży towaru i usług, a więc i braku chwilowym przychodów z tytułu prowadzonej działalności. Z tego rozwiązania z reguły korzystają przedsiębiorcy świadczący usługi sezonowe. Jak zatem przeprowadzić w takiej sytuacji przegląd kasy fiskalnej?

Sprawa wbrew pozorom jest bardzo prosta. Jeśli termin na obowiązkowy przegląd kasy fiskalnej przypada na czas, kiedy dana firma znajduje się w zawieszeniu, to obowiązek jego przeprowadzenia przesuwa się na chwilę odwieszenia działalności. Przegląd wykonujemy koniecznie przed wznowieniem sprzedaży. Rozpoczęcie ewidencji sprzedaży przed wykonaniem zaległego przeglądu może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy.

Co grozi za przegląd techniczny kasy fiskalnej po terminie?

Niestety wielu przedsiębiorców zapomina o tym, że zbliża się termin ich przeglądu technicznego kasy fiskalnej. Kary z takie przeoczenie mogą być bardzo dotkliwe, co powinno stanowić dodatkową zachętę do pamiętania o ważnych terminach.

Przede wszystkim podatnik musi się liczyć ze zwrotem ulgi otrzymanej na zakup danej kasy, który na chwilę publikacji tego artykułu wynosi do 700,00 zł. To jednak sam początek przeprawy z Urzędem Skarbowym. Kolejnym problemem, wcale nie mniejszym, jest zapłata kary finansowej, wycenionej na 300,00 zł. Obie kary na łączną sumę 1000,00 zł trzeba zapłacić do właściwego Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni od chwili wezwania. 

Jakie czynności wchodzą w skład przeglądu kasy fiskalnej?

Przegląd kasy fiskalnej jest czynnością potrzebną i ważną. Tak naprawdę jest to proces, który ma realny wpływ na działanie każdej firmy i nie jest zwykłym widzimisię ustawodawcy. Dzięki przeglądowi przedsiębiorca może uchronić się od wszelkich ukrytych usterek, objawiających się początkowo w dość subtelny sposób, którego nie zauważy obsługa, jednak z pewnością zauważy serwisant. A problemów związanych z nagłą awarią jest bardzo wiele, poczynając na chwilowym przestoju w sprzedaży, kończąc na jej całkowitym zaprzestaniu. Niestety, ale prawo mówi wyraźnie – prowadzenie sprzedaży bez kasy fiskalnej w firmie, w której jej instalacja była wymagana, jest nielegalne. Jeśli kasa fiskalna nie działa, nie możesz prowadzić ewidencji w żaden inny sposób.

Przegląd kasy fiskalnej obejmuje między innymi dokładną ocenę stanu wszystkich plomb oraz obudowy kasy fiskalnej, co ma na celu między innymi wykrycie prób nieautoryzowanych modyfikacji. Ponadto ocenie podlega także analiza czytelności i jakości wydruków, sprawdzenie działania programu kasy, łącznie z oceną jej funkcjonalności oraz zgodności aktualnego stanu ze specyfikacją producenta. Ponadto serwisant oceni stan wyświetlacza, szczególnie tego dla klienta, jak i czas zegara czy stan akumulatorów i zasilania.

Wielu przedsiębiorcom obowiązkowy przegląd kasy fiskalnej kojarzy się wyłącznie z natłokiem dodatkowych wymagań, podczas gdy tak naprawdę procedura ta ma swoje zalety. Szczególnie po zestawieniu korzyści z kosztami, które są niewspółmiernie niskie w stosunku do zapewnienia ciągłości sprzedaży w lokalu przedsiębiorcy.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*