KOMPUTERY

Najlepsze darmowe programy do czyszczenia komputera

0
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najlepsze darmowe programy do czyszczenia komputera
Designed by Freepik

Podobnie jak w przypadku domu, samochodu czy szafy, utrzymywanie porządku w systemie komputera jest bardzo ważne. Pomagają w tym różne programy – oto najbardziej warte uwagi propozycje.

Ponad piętnaście milionów pobrań. CCleaner – czy liczby mówią prawdę?

Idąc za danymi producenta z ostatnich lat, program do czyszczenia komputera CCleaner został pobrany już 16 milionów razy przez użytkowników z całego świata. Za popularnością tego rozwiązania z pewnością stoi jego przejrzysty i funkcjonalny interfejs, a także stabilność i przewidywalność. 

Z urządzenia usuwane są wyłącznie wskazane pliki, co sprawia, że możemy uniknąć niechcianego zaskoczenia związanego z brakiem możliwości odnalezienia ulubionych programów i dokumentów. Gdy przypadkowo oznaczymy na przykład historię przeglądarki jako dane do usunięcia, program zaprezentuje komunikat pytający o potwierdzenie decyzji.

Za pomocą aplikacji CCleaner możemy z łatwością dostosować poszczególne parametry dotyczące usuwania plików. Warto pamiętać, że zbyt duże zapełnienie dysku może uniemożliwiać korzystanie z pełnego potencjału urządzenia. Funkcje, takie jak usuwanie plików cookie, czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarek internetowych, opróżnienie kosza czy wyczyszczenie list ostatnio uruchamianych programów i otwieranych dokumentów, mogą zatem przełożyć się na szybszą pracę sprzętu. To szczególnie istotne przy starszych komputerach – zwłaszcza wyposażonych w dyski twarde, które z czasem tracą wydajność. 

Całość pakietu jest uzupełniona o możliwość zarządzania ustawieniami systemu, zwłaszcza pod kątem automatycznie uruchamianych aplikacji. W ten sposób możemy znacznie przyspieszyć czas od włączenia komputera do możliwości skorzystania z pełnej funkcjonalności.

Nie tylko czyszczenie

Działanie CCleanera obejmuje także wyszukiwanie potencjalnych problemów, które wpływają na wolniejsze działanie urządzenia. Znajdziemy tutaj również moduł do zarządzania oprogramowaniem i punktami przywracania systemu. Większość funkcji jest dostępna w wersji bezpłatnej, a dostęp do dodatkowych parametrów można uzyskać za niewielką dopłatą. 

Druga pozycja w zestawieniu – AdwCleaner

Kolejnym programem, który zapewnia szybkie usuwanie niepotrzebnych plików i usprawnienie całego systemu, jest aplikacja AdwCleaner. Liczba pobrań jest równie imponująca – ponad 5 milionów. Tak wysoka popularność wiąże się z wysoką jakością dostępnych rozwiązań.

Z pomocą aplikacji AdwCleaner możemy w bezproblemowy sposób błyskawicznie pozbyć się nadmiernej ilości danych oraz szkodliwego oprogramowania – to czynniki, które negatywnie wpływają na sprawność komputera. Program jest bardzo łatwy w użytkowaniu, a interfejs jest czytelny nawet dla użytkowników, którzy po raz pierwszy stykają się z takim oprogramowaniem. 

Oprócz samego czyszczenia możemy zlikwidować problemy takie jak niepożądana strona startowa czy wirusy wykradające dane. AdwCleaner oferuje możliwość przeszukania całego urządzenia pod kątem zagrożeń tego typu; na koniec możemy zapoznać się ze szczegółowymi danymi dotyczącymi stanu urządzenia.

AdwCleaner skupia się nie tylko na czyszczeniu, lecz także na ochronie komputera przed złośliwym oprogramowaniem typu adware. Dzięki temu sprzęt będzie wyróżniał się szybkim działaniem oraz niezawodnością. Po zastosowaniu programu należy zrestartować komputer – zmiany odniosą pełny efekt po ponownym włączeniu urządzenia.

Polska aplikacja do oczyszczania systemu – Odkurzacz

Ostatnim bohaterem zestawienia jest Odkurzacz – polski program do oczyszczania systemu. Warto jednak mieć na uwadze, że mimo sporej popularności i liczby pobrań wynoszącej około 4 milionów, najnowsza wersja pojawiła się już dwa lata temu. W kontekście oprogramowania jest to bardzo długi czas – niewykluczone zatem, że najnowsze zagrożenia będą stanowić problem dla takiego rozwiązania. Czyszczenie systemu przebiega jednak w podobny sposób, jak kilka lat temu, dzięki czemu wciąż możemy cieszyć się szeroką funkcjonalnością. Użytkowanie tego narzędzia nie wymaga żadnych nakładów finansowych.

Program rozpoznaje ponad 8 tysięcy obiektów, które nie są wymagane do prawidłowego działania systemu i spowalniają jego poszczególne funkcje. Co ciekawe, każdy z nich jest dokładnie opisany, dzięki czemu mamy pełen obraz problemów, które wpływają na funkcjonowanie sprzętu. Użytkownicy doceniają także możliwość skorzystania z monitora aplikacji, który pozwala sprawdzić bieżący stan „zaśmiecenia” dysku, a także liczbę pustych folderów.

Marcin Kusz
Dziennikarz technologiczny i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Współpracował z takimi mediami, jak KomputerŚwiat, PCLab czy Gry-OnLine. Fan gier symulacyjnych oraz miłośnik filmów akcji.

  Kwiecień przed telewizorem. Sprawdź, jakie nowości pojawią się w serwisach streamingowych

  Poprzedni artykuł

  Nowości od Samsunga. Sprawdź, jakie nowości będą miały premierę w 2021 roku

  Następny artykuł

  Może Ci się spodobać

  Komentarze

  Zostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  More in KOMPUTERY