Czym czyścić telewizor?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym czyścić telewizor?

Telewizor to dla wielu osób niezbędny element wyposażenia mieszkania, a także główne źródło rozrywki. 

Niestety, jak każdy sprzęt elektroniczny, przyciąga kurz i inne zanieczyszczenia, a smugi powstałe przez odbicie palców są na czarnym ekranie wyjątkowo widoczne. Jak poradzić sobie z zabrudzeniami? Jak skutecznie czyścić telewizor? Przekonajmy się!

Jak bezpiecznie i skutecznie wyczyścić ekran telewizora? 

Zanim zdecydujemy się na konkretną metodę czyszczenia telewizora, należy zastanowić się jaki rodzaj sprzętu mamy w domu i dostosować środki do ekranu, jaki posiadamy. Coraz częściej w naszych domach pojawiają się nowoczesne wyświetlacze typu LED lub OLED, które znacząco podnoszą jakość obrazu, jednak są też delikatniejsze i nietrudno uszkodzić ich powierzchnię przez niepoprawne czyszczenie.

Zanim podejdziemy do doprowadzania ekranu naszego telewizora do porządku, należy sprzęt odpowiednio przygotować. Powinien być wyłączony – najlepiej odłączyć kabel zasilania. Jeśli zabrudzenia nie są duże i uporczywe, wystarczy przetrzeć ekran delikatną, suchą ścierką z mikrofibry. Tkaninę można lekko zwilżyć, aby zwiększyć skuteczność, jednak należy uważać, aby nie była zbyt mokra, by uniknąć zalania i uszkodzenia sprzętu. Mycie przeprowadzamy bez użycia siły i nacisku na ekran, wykonując koliste ruchy. Zbyt mocne tarcie może spowodować trwałe uszkodzenia mechaniczne matrycy. Unikajmy również przecierania urządzeń ręcznikiem kuchennym lub innym papierowym materiałem, ponieważ jego struktura może zarysować delikatną powierzchnię ekranu.

Jak wyczyścić telewizor za pomocą specjalnych preparatów do ekranów? 

Raz na jakiś czas powinno się sięgnąć po specjalistyczne preparaty służące do mycia ekranów. Pozwalają one pozbyć się bardziej uporczywych smug i plam. Poza tym mają działanie antymikrobowe, co sprawia, że powierzchnia naszego sprzętu jest wolna od bakterii, grzybów i alergenów. Ponadto specyfiki te są antystatyczne, dzięki czemu kurz na telewizorze osadza się wolniej i dłużej możemy cieszyć się czystym i lśniącym ekranem. Środki czyszczące dostaniemy w sklepach z chemią gospodarczą oraz w punktach z elektroniką. 

Jakie preparaty do czyszczenia ekranów są dostępne w sklepach?

Do wyboru mamy szeroki zakres preparatów, z których możemy wybrać najbardziej odpowiadający nam produkt – dostępne są spraye, pianki czyszczące, chusteczki i ściereczki nasączane roztworem myjącym. Należy zawsze zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i stosować się do zaleceń producenta widocznych na opakowaniu. Jeśli zdecydujemy się na płynny preparat, pamiętajmy, aby nie spryskiwać ekranu bezpośrednio. Najlepiej jest zwilżyć ściereczkę i dopiero wtedy przecierać urządzenie. Nie powinno się stosować produktów, które nie są przeznaczone do urządzeń elektronicznych, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Domowe sposoby na czyszczenie telewizora 

Dostępne są także domowe metody czyszczenia telewizora, których koszt będzie mniejszy, ale skuteczność niestety także może nie być wystarczająca w przypadku silnych zabrudzeń. Aby usunąć wszelkie plamy i nieczystości z ekranu, wystarczy przygotować mieszaninę wody z octem. Tak wykonanym roztworem musimy następnie nasączyć lekko ścierkę i delikatnie wytrzeć ekran. Wybierając ten sposób, pamiętajmy jednak o wietrzeniu mieszkania, aby zapach octu utrzymywał się w powietrzu jak najkrócej.

Zdj. główne: Anete Lusina/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*