Jak podejmować lepsze decyzje biznesowe, korzystając z analityki danych

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak podejmować lepsze decyzje biznesowe, korzystając z analityki danych

Unsplahs.com

Artykuł sponsorowany

Prowadzenie biznesu to w dzisiejszych czasach nie lada wyzwanie. Rosnąca konkurencja i zmieniająca się niemalże z dnia na dzień technologia, wymagają od właścicieli biznesów podejmowania coraz szybszych decyzji. Z pomocą przychodzi analityka danych, której umiejętne użycie może przynieść wiele wymiernych korzyści.

Czemu służy analityka danych?

Obecnie żadna firma nie może obyć się bez analizy danych, jeśli chce nie tylko utrzymać się na rynku, ale też sukcesywnie zdobywać nowych klientów. Analityka służy między innymi dokładnemu zrozumieniu zachowań oraz potrzeb osób korzystających z konkretnego produktu lub usługi. Jeśli chcesz sprawdzić, czy, na przykład, działania marketingowe przynoszą zamierzone efekty, musisz sprawdzić dokładne dane.

Rozwiązania, jakie oferuje to między innymi:

  • – weryfikacja, czy dana usługa, strona czy produkt spełnia najnowsze wymagania
  • – sprawdzenie, jak przyspieszyć proces np. produkcji czy też sprzedaży
  • – kontrola wyników działu handlowego
  • – analiza skuteczności narzędzi

Dzięki zbieraniu, przetwarzaniu, a następnie analizowaniu danych możesz uzyskać wartościowe informacje, dzięki którym sprawdzisz, które obszary Twojej działalności wymagają poprawy.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie: “co i dlaczego chcę sprawdzić?”. Skup się na konkretnych elementach, które chcesz zweryfikować. Pamiętaj, że postawione cele, które chcesz przeanalizować muszą być precyzyjnie określone. Bez tego nie uzyskasz wiarygodnych danych.

Następnym krokiem jest zebranie danych oraz ich interpretacja. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, za pomocą analizy możesz sprawdzić, jak zachowują się klienci na Twojej stronie, w którym momencie rezygnują z zakupu i tak dalej

W zależności od tego, jaki jest cel analizy, musisz dobrać do niego właściwe narzędzie oraz metodologię. Inne dane uzyskasz, korzystając z analizy skojarzeń, a inne z analizy czasowej.

Ostatnim etapem jest przekształcenie danych we wnioski. Możesz do tego użyć specjalnie wygenerowanych grafik lub wykresów, które obrazowo pokażą, w jakich sferach są widoczne wzrosty, w których okresach lub dziedzinach zauważane są spadki i tak dalej.

Pamiętaj o tym, że wyniki powinny zostać stworzone i zinterpretowane nie tylko przez Ciebie, ale głównie przez specjalistów data science.

Dlaczego warto korzystać z analizy danych w podejmowaniu decyzji biznesowych?

Przede wszystkim świadomość tego, jak funkcjonuje Twoje przedsiębiorstwo, może przynieść znaczące oszczędności. Posiłkując się twardymi danymi, unikniesz błędów polegających na przykład na wprowadzeniu do sprzedaży produktu, którym klienci będą niezainteresowani.

Analiza danych posłuży Ci także w ocenie tego, gdzie warto wprowadzić oszczędności, a które strefy należy dofinansować, aby wciąż prężnie rozwijały się. Za jej pomocą zauważysz także zmianę w trendach czy to marketingowych, komunikacyjnych czy finansowych, której do tej pory nie dostrzegałeś.

Prawidłowo i dogłębnie przeprowadzona analiza danych, jest dobrym sposobem na ocenę ryzyka biznesowego. Mając zgromadzone informacje, będziesz mógł ocenić, w jakich sferach Twoja firma wyprzedza konferencja, a gdzie pozostaje w tyle.

Za pomocą analizy możesz efektywniej kontrolować wydajność pracy, zwiększać lub pomniejszać infrastrukturę, i co ciekawe – wizualizować potencjalne problemy, które mógłbyś napotkać po wprowadzeniu nowych usług, rozwiązań czy produktów.

Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz i na czym opiera się Twoja działalność biznesowa, w jej efektywnym prowadzeniu musisz kierować się analityką danych. Za jej pomocą możesz udoskonalić produkty, usługi oraz komunikację z klientem i pracownikami. Kluczem do otrzymania wiarygodnych wyników jest posiadanie nie tylko wiedzy z tego zakresu, ale też korzystanie ze sprawdzonych, rozbudowanych narzędzi.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*