Wśród osób zaniepokojonych pandemiczną sytuacją wciąż pojawiają się pytania, czy wirus może przenosić się przez klimatyzatory. Co grozi pasażerom aut, pociągów, samolotów, a także ludziom w sklepach i tym korzystającym z innych usług wewnątrz budynków?
Sprawdź, jak odpowiednio ustawić układ klimatyzacji w swojej pracy i jakie rodzaje urządzeń są szeroko odradzane przez specjalistów. Dowiedz się więcej o zagrożeniach i sposobach ich unikania.
Najkrótsza odpowiedź na pytanie, czy klimatyzatory mogą roznosić wirusa, brzmi: to możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne. Jeśli układ nie jest ustawiony prawidłowo albo filtry są mocno zanieczyszczone – istnieje ryzyko transmisji. Infekcja roznoszona jest głównie przez kropelki śliny, a nie bezpośrednio przez powietrze, dlatego nie można zakładać, że do przemieszczania się wirusa mogą być wykorzystywane systemy wentylacji. Bezpieczna klimatyzacja to taka, która została zainstalowana przez wyspecjalizowany zespół i posiada dopływ świeżego, czystego powietrza.
W Polsce na szczęście rzadkością jest wywietrznik dmuchający powietrzem nieoczyszczonym. Regułą jest budowanie systemów wentylacji ze źródłem świeżego powietrza, a w restauracjach i dużych przestrzeniach biurowych jest to wymagane prawnie. Standard europejski nie zawsze ma jednak odzwierciedlenie w USA czy w krajach azjatyckich. Świeże powietrze zawiera najmniejszą liczbę wirusów, dlatego zawsze warto jest zaopatrzyć się w system, który pozwoli zalegającemu powietrzu wydostać się na zewnątrz. Wymiana powietrza na świeże i wypompowywanie tego, które znajduje się w pomieszczeniu, pozwala zmniejszyć ilość wirusa wewnątrz.
Mimo wszystko niektóre klimatyzatory mogą zwiększać ryzyko zarażenia. Istnieje szansa, że właśnie ten system stał się przyczyną wzrostu zachorowań w Chinach. Istnieją badania, które pokazują, jak pojedyncza osoba zaraziła kilkanaście osób siedzących przy odległych stolikach w tej samej restauracji. Stało się tak prawdopodobnie przez klimatyzator znajdujący się w pomieszczeniu. Wywoływał on silny, kołowy ruch powietrza bez wystarczającego dopływu powietrza świeżego. Klienci restauracji byli przez to narażeni na wirusy krążące wokół nich. Dlatego w przypadku centralnych systemów wentylacji i klimatyzacji tak ważna jest regularna konserwacja i kontrola systemów w celu zapobiegania nieprawidłowym przepływom. Różne partie powietrza należy konsekwentnie od siebie odseparowywać i nie powinny trafiać z jednego pomieszczenia do drugiego.
Nieprawidłowe planowanie i nieodpowiednia konserwacja mogą prowadzić do niepożądanych przepływów prowadzących do tego, że powietrze wywiewane z jednej części budynku, będzie nawiewane do innej. Mimo to WHO uważa, że w przypadku SARS-CoV-2 ten sposób roznoszenia się wirusa jest raczej mało prawdopodobny – nie został on zresztą naukowo udowodniony. Poza tym systemy wentylacji i klimatyzacji zmniejszają ilość znajdujących się w pomieszczeniach zanieczyszczeń, a więc również ryzyko ewentualnego przenoszenia się wirusów. Nigdy nie można wykluczyć przenikania drobinek tego typu przez różnego rodzaju systemy, dlatego zalecana jest też regularna wentylacja pomieszczeń i otwieranie okien w celu całkowitej wymiany powietrza. Główny inżynier firmy Airbusa, jednego z największych producentów samolotów pasażerskich na świecie, twierdzi, że powietrze wewnątrz tego środka transportu jest nieporównywalnie czystsze przy lądowaniu niż przy jego starcie.
Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, będziesz jeszcze bezpieczniejszy w miejscu, w którym korzystasz z klimatyzacji. Regularnie konserwuj Twoje urządzenie i wymieniaj filtry, zapewni to ciągły dostęp czystego powietrza. Samodzielnie dezynfekuj klimatyzator i korzystaj wyłącznie z urządzeń, które posiadają wąż wylotowy. Włączaj funkcję osuszania i we wnętrzach, z których korzystasz, unikaj wilgotności – wysoki współczynnik w pomieszczeniu sprzyja rozwojowi zarazków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.