Jak często czyścić ekspres ciśnieniowy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jak często czyścić ekspres ciśnieniowy?

Aromatyczna kawa o poranku może sprawić, że dzień będzie lepszy. Żeby jednak napój był cały czas pyszny, należy odpowiednio zadbać o ekspres. Przeczytaj jak często należy czyścić urządzenie. 

Jakie elementy ekspresu należy czyścić?

Ekspres do kawy to urządzenie bardzo złożone, które wymaga regularnej pielęgnacji. Częsta konserwacja urządzenia wpływa na jego żywotność oraz na jakość przygotowywanych napojów. Regularne czyszczenie zapobiega rozwojowi pleśni, dzięki czemu korzystanie ze sprzętu będzie w pełni bezpieczne. Budowa każdego ekspresu może się różnić, jednak są elementy stałe, które trzeba regularnie czyścić. Należą do nich:

  • pojemnik na fusy;
  • tacka;
  • dysza dozownika;
  • system przygotowywania mleka;
  • blok zaparzający;

Jak często czyścić poszczególne elementy? 

Pojemnik na fusy, tacka i dysza

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, w jakich odstępach czasowych należy dokonywać konserwacji. Trzeba robić to regularnie, żeby ekspres działał poprawnie. Jeśli chodzi o pojemnik na fusy oraz tackę, najlepiej jest to robić codziennie. Nadmiar brudnej wody może prowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu, a wilgoć i ciepło to doskonałe środowisko do rozwoju pleśni. Dysza dozownika musi być czyszczona regularnie, tak aby zapobiegać jej zatkaniu. 

System do mleka

Jeśli posiadasz ekspres z systemem do mleka to musisz regularnie o niego dbać. Mleko może zatkać dysze, przez co urządzenie nie będzie w stanie go spieniać i podawać. Nawet jeśli Twój sprzęt przepłukuje rurki po każdym użyciu, musisz pamiętać o tym, żeby regularnie przemyć każdym element systemu. 

Blok zaparzający

Blok zaparzający to jeden z najważniejszych elementów urządzenia. Trzeba go regularnie konserwować, ponieważ jego uszkodzenie może mieć wpływ na to, że sprzęt nie będzie się nadawał do użytku. Czyszczenie całego bloku może być skomplikowane i czasochłonne, jednak przy pomocy instrukcji użytkowania można to zrobić samemu. W trosce o całe urządzenie powinno się to robić po około 500-600 przygotowanych napojów.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*