Czy klimatyzacja może roznosić koronawirusa?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy klimatyzacja może roznosić koronawirusa?

Wśród osób zaniepokojonych pandemiczną sytuacją wciąż pojawiają się pytania, czy wirus może przenosić się przez klimatyzatory. Co grozi pasażerom aut, pociągów, samolotów, a także ludziom w sklepach i tym korzystającym z innych usług wewnątrz budynków? 

Sprawdź, jak odpowiednio ustawić układ klimatyzacji w swojej pracy i jakie rodzaje urządzeń są szeroko odradzane przez specjalistów. Dowiedz się więcej o zagrożeniach i sposobach ich unikania.

Transmisja COVID-19 przez klimatyzację

Najkrótsza odpowiedź na pytanie, czy klimatyzatory mogą roznosić wirusa, brzmi: to możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne. Jeśli układ nie jest ustawiony prawidłowo albo filtry są mocno zanieczyszczone – istnieje ryzyko transmisji. Infekcja roznoszona jest głównie przez kropelki śliny, a nie bezpośrednio przez powietrze, dlatego nie można zakładać, że do przemieszczania się wirusa mogą być wykorzystywane systemy wentylacji. Bezpieczna klimatyzacja to taka, która została zainstalowana przez wyspecjalizowany zespół i posiada dopływ świeżego, czystego powietrza.

W Polsce na szczęście rzadkością jest wywietrznik dmuchający powietrzem nieoczyszczonym. Regułą jest budowanie systemów wentylacji ze źródłem świeżego powietrza, a w restauracjach i dużych przestrzeniach biurowych jest to wymagane prawnie. Standard europejski nie zawsze ma jednak odzwierciedlenie w USA czy w krajach azjatyckich. Świeże powietrze zawiera najmniejszą liczbę wirusów, dlatego zawsze warto jest zaopatrzyć się w system, który pozwoli zalegającemu powietrzu wydostać się na zewnątrz. Wymiana powietrza na świeże i wypompowywanie tego, które znajduje się w pomieszczeniu, pozwala zmniejszyć ilość wirusa wewnątrz. 

Jakie systemy klimatyzacji mogą być niebezpieczne?

Mimo wszystko niektóre klimatyzatory mogą zwiększać ryzyko zarażenia. Istnieje szansa, że właśnie ten system stał się przyczyną wzrostu zachorowań w Chinach. Istnieją badania, które pokazują, jak pojedyncza osoba zaraziła kilkanaście osób siedzących przy odległych stolikach w tej samej restauracji. Stało się tak prawdopodobnie przez klimatyzator znajdujący się w pomieszczeniu. Wywoływał on silny, kołowy ruch powietrza bez wystarczającego dopływu powietrza świeżego. Klienci restauracji byli przez to narażeni na wirusy krążące wokół nich. Dlatego w przypadku centralnych systemów wentylacji i klimatyzacji tak ważna jest regularna konserwacja i kontrola systemów w celu zapobiegania nieprawidłowym przepływom. Różne partie powietrza należy konsekwentnie od siebie odseparowywać i nie powinny trafiać z jednego pomieszczenia do drugiego.

Nieprawidłowe planowanie i nieodpowiednia konserwacja mogą prowadzić do niepożądanych przepływów prowadzących do tego, że powietrze wywiewane z jednej części budynku, będzie nawiewane do innej. Mimo to WHO uważa, że w przypadku SARS-CoV-2 ten sposób roznoszenia się wirusa jest raczej mało prawdopodobny – nie został on zresztą naukowo udowodniony. Poza tym systemy wentylacji i klimatyzacji zmniejszają ilość znajdujących się w pomieszczeniach zanieczyszczeń, a więc również ryzyko ewentualnego przenoszenia się wirusów. Nigdy nie można wykluczyć przenikania drobinek tego typu przez różnego rodzaju systemy, dlatego zalecana jest też regularna wentylacja pomieszczeń i otwieranie okien w celu całkowitej wymiany powietrza. Główny inżynier firmy Airbusa, jednego z największych producentów samolotów pasażerskich na świecie, twierdzi, że powietrze wewnątrz tego środka transportu jest nieporównywalnie czystsze przy lądowaniu niż przy jego starcie. 

Jak ustawić klimatyzację w domu?

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, będziesz jeszcze bezpieczniejszy w miejscu, w którym korzystasz z klimatyzacji. Regularnie konserwuj Twoje urządzenie i wymieniaj filtry, zapewni to ciągły dostęp czystego powietrza. Samodzielnie dezynfekuj klimatyzator i korzystaj wyłącznie z urządzeń, które posiadają wąż wylotowy. Włączaj funkcję osuszania i we wnętrzach, z których korzystasz, unikaj wilgotności – wysoki współczynnik w pomieszczeniu sprzyja rozwojowi zarazków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*