Antena pokojowa do odbioru telewizji naziemnej – wszystko, co musisz wiedzieć!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Antena pokojowa do odbioru telewizji naziemnej – wszystko, co musisz wiedzieć!

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Antena pokojowa to wygodne i bardzo często niezbędne wyposażenie dodatkowe do telewizora. Rosnący z roku na rok poziom techniczny coraz to nowszych modeli telewizorów, pozwala użytkownikom na coraz lepszy odbiór sygnału. To z kolei wiąże się z potrzebą podnoszenia jakości sprzedawanych anten, w tym również tych pokojowych. Anteny pokojowe są najczęściej wybieranymi tego typu urządzeniami. Stanowią one doskonały zamiennik dla mało estetycznych anten zewnętrznych, mogąc jednocześnie pełnić funkcję przenośnego urządzenia podczas wakacyjnych wyjazdów. Co musisz wiedzieć o antenach pokojowych? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Antena pokojowa czy zewnętrzna?

Operatorzy w swoich ofertach posiadają najczęściej telewizję satelitarną z olbrzymią ilością kanałów, gdzie nie sposób oglądać wszystkich. Pomijając kwestie cenowe, bardzo często umowy zawierane są na wiele miesięcy. Doskonałą alternatywą dla użytkowników, których zadowoli podstawowa siatka programów okazuje się być cyfrowa telewizja naziemna. Aby jednak móc korzystać z tego rozwiązania, należy zakupić odpowiednią antenę pokojową. Do odbioru cyfrowej telewizji z kanałami w jakości HD, niezbędny będzie zakup dekodera DVB-T.  Co ważne, większość nowej generacji telewizorów posiada wbudowany już dekoder DVB-T, a w naszej kwestii pozostaje jedynie zakup dobrej anteny. 

Anteny pokojowe to także lepsze rozwiązanie pod względem montażu. W przeciwieństwie do modeli zewnętrznych, wystarczy je odpowiednio zaprogramować i postawić w wybranym miejscu w domu. Nie zachodzi tu konieczność ukrywania długich, wiszących kabli. Na co zwrócić uwagę wybierając dobrą antenę pokojową?

Na co zwrócić uwagę wybierając dobrą antenę pokojową?

Dobrą antenę pokojową możemy kupić już za 60 złotych. Na rynku nie brakuje też modeli, za które zapłacimy kilkaset złotych. Czym będzie charakteryzować się mocna antena pokojowa do telewizji naziemnej?

  • Zakres częstotliwości działania. Najmocniejsze anteny pokojowe wyróżniają się szerokopasmowym zakresem UHF, na zakresie kanałów 6-9 oraz VHF. Poza częstotliwością, mówimy tu także o falach radiowych na zakresie częstotliwości FM, DAB oraz DAB+. Oczywiście, nie jest to priorytetem, jeżeli nie jesteśmy zainteresowani słuchaniem radia z poziomy telewizora.
  • Wzmacniacz antenowy. Parametr będzie odpowiadał za silniejsze wyłapywanie sygnału. Co za tym idzie, dźwięk oraz obraz ukazywany na ekranie będą znacznie lepsze.
  • Kabel anteny. Pomimo tego, że kabel stanowi jedynie część anteny, jest on niemniej waży od reszty osprzętowania. Antena pokojowa nie jest aż tak wymagająca jak antena zewnętrzna. Nieistotna jest tu odporność na warunki atmosferyczne. Ważne jest, aby kabel był dobrej jakości oraz doskonale zabezpieczał gniazdko i wejście samego urządzenia. 
  • Zysk energetyczny. Jest to jeden z ważniejszych parametrów podczas wyboru anteny pokojowej. To właśnie od niego zależy, jak antena poradzi sobie z odbiorem słabszych sygnałów oraz w przypadku zakłócenia fal. Im wyższy zysk, tym lepszy będzie odbiór. Jest to niezwykle ważne szczególnie wtedy, gdy urządzenie będzie znajdowało się na mocno zabudowanym obszarze, gdzie wiele innych osób także odbiera różne sygnały.

Jak ustawić antenę pokojową w mieszkaniu?

Ustawiając antenę pokojową, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które warunkują prawidłowy odbiór sygnału. Przede wszystkim, ważna będzie tu odległość od nadajnika. Poszczególne modele pokojowe przystosowane są do pracy na określonej odległości od nadajnika. Drugi ważny aspekt to wysokość usytuowania oraz nakierowanie anteny. Jeżeli nasza antena jest kierunkowa, powinna znajdować się ona w najwyższym możliwie punkcie naszego pokoju oraz być skierowana w stronę najbliższego nadajnika. Jeżeli jednak urządzenie odbiera sygnał na około, najważniejsza będzie kwestia wysokości. Istotnym czynnikiem dla odbioru niezakłóconych fali będzie też profil oraz zabudowa zamieszkiwanych przez nas terenów.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*