Podstawy dbania o auto

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Podstawy dbania o auto

Artykuł sponsorowany

Każdy kierowca dobrze wie, że dbanie o samochód to najlepsza inwestycja. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji auta oraz jego elementów możesz zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy na naprawach oraz wymianach. Im większe doświadczenie kierowcy, tym więcej patentów na to, jak zapobiegać usterkom i utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. Przedstawiamy podstawy dbania o auto. 

Przegląd techniczny i wymiana części   

Obowiązkiem każdego kierowcy jest wykonanie przeglądu technicznego auta co najmniej raz do roku. Jeśli jednak zauważysz w funkcjonowaniu samochodu jakieś nieprawidłowości, nie zwlekaj z wizytą w warsztacie mechanika. Podczas rutynowego serwisu ujawnić się mogą rozmaite problemy, zwłaszcza, jeśli auto było już wcześniej używane i jest kupione z drugiej ręki.

Jeżeli okaże się, że konieczna jest wymiana części do samochodów, używane możesz kupić bardzo okazyjnie w Internecie. Dzięki wybraniu używanych części możesz tanio i bez czekania naprawić swoje auto, by cieszyć się nim jak najszybciej.

Naprawdę nie warto ociągać się z wizytą u mechanika, ponieważ z czasem usterki robią się coraz poważniejsze i coraz trudniejsze do naprawy, co zwiększa cenę. Niektóre części możesz nawet spróbować wymienić samodzielnie, posiłkując się instruktarzami z Internetu, jednak zawsze wybieraj tutoriale z wiarygodnych źródeł. 

Czyszczenie i nabijanie klimatyzacji   

Niestety system klimatyzacji w aucie jest jednym z najbardziej zaniedbanych. Jego funkcjonowanie nie ma większego wpływu na samochód, jednak bez klimatyzatora dłuższa trasa latem może być bardzo uciążliwa. Zabrudzona i zawilgocona klimatyzacja może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia kierowcy i pasażerów samochodu.

Od jednego przejazdu nic wielkiego się nie stanie, jednak jeśli na co dzień korzystasz ze starej, nie czyszczonej klimatyzacji, może się to skończyć chorobami górnych dróg oddechowych. W klimatyzatorze oraz na jego filtrze zbiera się bowiem bardzo dużo wilgoci, przez co jest to prawdziwe siedlisko bakterii, grzybów i pleśni. Zadbaj o wszystkie części, z jakich składa się klimatyzacja samochodowa Sklep internetowy posiada w swojej ofercie potrzebne elementy, dzięki czemu możesz kupić je tanio i u mechanika zapłacić tylko za robociznę, nie ponosząc kosztów dodatkowych.  

Mycie auta  

Zadbane auto musi być czyste, dokładnie wyczyszczone oraz potraktowane stosownymi kosmetykami. Jeśli kupujesz używane auto, warto na pierwsze mycie i czyszczenie powierzyć je specjalistom, ponieważ chemia warsztatowa ma dużo większe możliwości niż kosmetyki samochodowe dostępne w zwykłych sklepach.

Po takim gruntownym czyszczeniu, resztę zabiegów pielęgnacyjnych możesz wykonywać na własną rękę, na przykład w ręcznych myjniach czy nawet na własnym podwórku. Pamiętaj jednak o odpowiednim pozbywaniu się zanieczyszczonej wody, nie wylewaj jej do jezior czy rzek ani nie rozlewaj jej na ziemię. Najlepiej wiadro z chemikaliami opróżnić do studzienki kanalizacyjnej, gdzie woda zostanie przetransportowana do oczyszczalni i na nowo uzdatniona. Inne metody nie są etyczne ani przyjazne dla środowiska, a takie działania grożą mandatem. 

Dbanie o samochód oznacza regularne i sumienne troszczenie się o dobry stan pojazdu, nie tylko odwiedzanie myjni raz na jakiś czas. Odwiedzaj mechanika, kiedy to tylko potrzebne, nie lekceważ pierwszych oznak pojawiającej się usterki. Dbaj też o swoje zdrowie czyszcząc systemy wentylacyjne i klimatyzację oraz wymieniając filtry z częstotliwością zalecaną przez producenta.

Zdj. główne: Oli Woodman/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*