Czy ekran w smartfonie można wymienić samodzielnie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy ekran w smartfonie można wymienić samodzielnie?

Producenci smartfonów tworzą coraz bardziej wytrzymałe ekrany telefonów. Wciąż jednak nie są one pancerne, dlatego nierzadko musimy mierzyć się z ich wymianą. Czy taki zabieg można wykonać samodzielnie w domu? Czy niezbędna jest wizyta w serwisie? Przekonajmy się!

Częste usterki związane z ekranem smartfona

Smartfony są zwykle bardzo delikatne, jako że większość ich powierzchni zajmuje wyświetlacz wykonany ze szkła. W związku z tym nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy po upadku telefonu, podnosimy go tylko po to, aby dostrzec prezentującą się na nim pajęczynkę pęknięć. Zazwyczaj uszkodzenie tego typu powoduje, że smartfona nie można już zwyczajnie używać, ponieważ jest to urządzenie dotykowe. Jeśli telefon reaguje na dotyk mimo uszkodzenia, możliwe jest, że będziemy musieli wymienić jedynie szybkę i część zwaną digitizerem. Jeśli po upadku telefon nie wyświetla niczego, oznacza to, że uszkodzony został również wyświetlacz, w związku z czym naprawa będzie kosztowała nas znacznie więcej.

Skitterphoto/pexels.com

Co zrobić w przypadku, gdy ekran naszego smartfona jest uszkodzony?

W takiej sytuacji mamy kilka możliwości. Pierwszą z nich jest oczywiście wymiana smartfona na inny model. Można także postarać się o jego naprawę w sklepie, w którym go zakupiliśmy. Warto pamiętać o tym, że podstawowa gwarancja telefonów nie obejmuje zazwyczaj uszkodzeń mechanicznych. Jeśli chcemy zabezpieczyć się na wypadek, gdyby nasz telefon się potłukł, możemy uprzednio zainwestować w jego ubezpieczenie.

Jeśli jesteśmy przywiązani do naszego telefonu i chcemy go naprawić, mimo że nie był odpowiednio ubezpieczony, możemy udać się do serwisu GSM bądź spróbować podjąć się tego zadania samemu. Jest to niełatwe, lecz wykonalne. Istotne jest także to, że zerwanie plomb gwarancyjnych, wywołane rozkręceniem sprzętu, może skutkować utratą gwarancji telefonu. Samodzielna naprawa wiąże się również z ryzykiem uszkodzenia urządzenia. Jak się do tego przygotować?

W co należy się wyposażyć, jeśli chcemy samemu wymienić ekran smartfona?

Najważniejszy element stanowić będzie oczywiście część wymienna, odpowiednia dla naszego modelu telefonu. Poza tym niezwykle przydatne będą również precyzyjne narzędzia, które nadają się do przeprowadzenia operacji tego rodzaju. Wśród nich wymienić można plastikową szpatułkę, pesetę, taśmę dwustronną czy też śrubokręty.

Wymiana ekranu w niektórych smartfonach może wymagać od nas również zaopatrzenia się w takie przedmioty, jak uchwyt z przyssawką czy opalarka z regulacją temperatury.

Jak samodzielnie naprawić ekran telefonu?

Niestety nie istnieje jeden uniwersalny poradnik wymiany ekranu dla wszystkich modeli smartfonów. Na szczęście w sieci można znaleźć liczne wideoporadniki dla konkretnych telefonów. Zwykle jednak wymiana ekranu wygląda w następujący sposób:

  1. otworzenie telefonu – na początku należy zdjąć tylną pokrywę, wyjąć baterię i zlokalizować śruby. Następnie rozkładamy smartfon na części za pomocą klinów;
  2. zdjęcie ekranu – z pozbawionego obudowy telefonu za pomocą suszarki usuwamy klej mocujący. Oddzielenie korpusu od wyświetlacza zajmuje zwykle zaledwie parę chwil. Następnie nakładamy klej do wyświetlacza na ramę (nie na szkło wyświetlacza!) telefonu, preparat ten powinien być dołączony do zestawu; 
  3. montaż nowego ekranu – po zastosowaniu kleju należy zdjąć paski ochronne i umieścić nowy wyświetlacz w odpowiednim miejscu. Następnie trzeba się upewnić, czy połączenia kablowe są na swoim miejscu i gotowe. Teraz pozostaje tylko złożenie smartfona.

zdj. główne: Anton Maksimov 5642.su/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*