Monitoring domu – zalety i wady

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Monitoring domu – zalety i wady

Ochrona mienia to dla wielu osób priorytet. Pomagają w tym popularne w ostatnim czasie kamery monitorujące. Czy jednak monitoring domu jest konieczny? Dla kogo sprawdzi się najlepiej?

Czy monitoring domu jest Ci potrzebny?

Strzeżone, ogrodzone, wyposażone w alarmy osiedle, nad którym każdej nocy swoją pieczę sprawuje stróż. Czy w takiej sytuacji monitoring mieszkania jest konieczny? Ten zewnętrzny jest wówczas zbędny. Możesz jednak zdecydować się na monitoring wewnętrzny. W razie włamania będziesz miał dowód, który pozwoli Ci odnaleźć sprawcę. 

Mieszkasz w domu jednorodzinnym z dużym ogrodem? Wtedy monitoring zewnętrzny może okazać się bardzo dobrą propozycją. Świetnie spełni funkcję odstraszającą – potencjalny złodziej widząc kamery, raczej omija je szerokim łukiem. Kamery pełnią także funkcję nadzorującą, a taśmy z nagraniami są idealnym materiałem dowodowym. Zapoznaj się z zaletami i wadami monitoringu – pomoże Ci to podjąć ostateczną decyzję.

Zalety monitoringu domu

  • rzetelna informacja w czasie rzeczywistym na temat tego, co dokładnie dzieje się na Twoim terenie. Możesz obserwować posesję z poziomu komputera, a nawet telefonu. 
  • podgląd na dom i otoczenie przez 24 godziny na dobę. Nawet wtedy, kiedy jesteś poza domem, na przykład w sytuacji wyjazdu służbowego czy wakacji.
  • najnowocześniejsze kamery gwarantują sprawność działania, nawet wtedy, gdy za oknem noc, deszcz czy padający śnieg. Bez względu na warunki atmosferyczne jakość będzie zadowalająca, co jest niezwykle ważne przy zbieraniu materiału dowodowego po popełnionym wykroczeniu czy przestępstwie.
  • kamery CCTV umożliwiają wychwytywanie najmniejszego ruchu, a także jego śledzenie. Będziesz wiedział, i to w czasie rzeczywistym, co uchwycona osoba stara się zrobić.
  • zaletą, o której warto wspomnieć, jest możliwość współpracy monitoringu z innymi systemami alarmowymi. Łącząc ze sobą kamery, alarm przeciwwłamaniowy czy przeciwpożarowy, można stworzyć zgrany ze sobą system sprawujący kontrolę nad tym, co dzieje się w Twoim domu i na obszarze posesji.
  • niewątpliwą zaletą monitoringu wewnętrznego jest obserwacja tego, co robią domownicy, opiekunka czy sprzątaczka.

Wady systemów monitorujących

Monitoring ma wiele zalet jednak równie dużo wad, które mogą wpłynąć na Twoją decyzję dotyczącą zakupu kamer do domu, oto kilka z nich:

  • żaden system monitorujący nie jest doskonały, przy dużym obszarze może powstać martwe pole w kilku miejscach. Tam nie zobaczysz, co aktualnie się dzieje.
  • decydując się na bardziej zaawansowaną kontrolę, musisz się liczyć z dość wysokim kosztem zakupu.
  • zastosowanie tańszych kamer analogowych może nie przynieść oczekiwanych efektów. Kamery te rejestrują w rozdzielczości maksymalnej – 704 x 574 pikseli. W dzisiejszych czasach jest to naprawdę niewiele. Stosunkowo niska cena to niestety słaba jakość. 
  • nowoczesne rozwiązania to także zapotrzebowanie na sporą ilość pamięci. Dyski zewnętrzne umożliwiające zapis wysokiej rozdzielczości nagrywanych filmów to niemały wydatek.
  • mniej ważny, jednak dla wielu również znaczący aspekt, to sam wygląd kamer, który może nie pasować do reszty otoczenia.

Krótkie podsumowanie, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie monitoringu

Szybkość nagrywania oraz kompresja plików to dwa kluczowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu monitoringu. Jednak to nie wszystko – sprawdź, jak kamery analizują obraz, oraz czy możliwy jest podgląd wyświetlanych materiałów poprzez sieć. Ponadto zadbaj o to, aby kamera mogła być obsługiwana za pomocą aplikacji z telefonu komórkowego. Warto wybrać rozwiązanie, które da się połączyć z resztą systemów alarmowych w domu. Na sam koniec zwróć uwagę na wygląd i wykończenie kamer. Oczywiście ten aspekt nie powinien być traktowany priorytetowo, a raczej dodatkowo. Będziesz miał wtedy pewność, że wybrałeś odpowiedni monitoring domu!

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*