Czy można zamontować telewizor na suficie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy można zamontować telewizor na suficie?

Dawno minęły czasy, gdy posiadacze telewizorów o dużych gabarytach marzyli o tym, by mieć na własność model, który da się zawiesić na ścianie. Obecnie to standard, ale przecież można pójść o krok dalej i na płaszczyznę do oglądania wybrać sufit. Przecież to może być całkiem wygodne! Jak zawiesić telewizor na suficie? Oto kilka cennych rad.

Telewizor na suficie. Czy warto postawić na takie rozwiązanie?

Zdecydowanie częściej spotyka się sytuacje, kiedy ekran telewizora umieszczony jest na ścianie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się przecież w salonie. Dodatkowo można powiesić odbiornik na ozdobnej ścianie tak, by domowe centrum rozrywki było nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Jakie zalety ma montaż telewizora na suficie?

Gdzie sprawdzi się montaż telewizora na suficie?

Jest to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim do sypialni. To tam może doskonale sprawdzić się odbiornik zawieszony bardzo wysoko. Pozwoli to na wyjątkowo komfortowe oglądanie filmów wtedy, gdy leżymy na łóżku i wypoczywamy. Nie będą nam straszne problemy z cierpnącą ręką, którą trzeba się podpierać podczas oglądania ulubionego filmu wtedy, gdy leżymy na łóżku, a odbiornik jest akurat zainstalowany niżej, bo na ścianie. W innych pomieszczeniach takie rozwiązania spotyka się rzadziej, ale zawsze sprzyjają one oszczędności miejsca. 

Zawieszenie telewizora na suficie. Na co zwrócić uwagę?

Pomysł na to, żeby zamontować telewizor na suficie, nie jest więc z pewnością zły. Może jednak być nieco trudniejszy w realizacji. Coraz częściej spotyka się sprzęt, który jest fabrycznie przystosowany do tego, aby powiesić go na ścianie. Problematyczne bywa jednak to, czy takie możliwości dotyczą też umieszczenia go na suficie. Lepiej więc postawić na specjalistyczny zestaw montażowy.

Uchwyt sufitowy do telewizora

Na rynku obecne są specjalne uchwyty do sufitowego montażu telewizora. Ich wadą bywa, że spotykane są rzadziej i z reguły nieco więcej kosztują. Niezwykle istotne jest to, żeby dobrać maksymalny udźwig danego uchwytu do wagi posiadanego przez nas odbiornika. Producenci najczęściej wskazują na opakowaniu, dla jakiej przekątnej ekranu telewizora przeznaczony jest dany typ uchwytu. To kolejny parametr, którego nie sposób pominąć. Co jeszcze odgrywa rolę? Ostatnim, ale równie ważnym czynnikiem przy wyborze uchwytu sufitowego do telewizora, będzie rozstaw śrub montażowych, który posiada odbiornik. Chodzi o to, jak daleko od siebie znajdują się otwory z tyłu obudowy, które umożliwiają montaż.

O co zadbać przy przytwierdzaniu telewizora do sufitu?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jakość i ilość zabezpieczeń. Najlepsze modele na rynku będą wykonane z dużą dbałością o właśnie te elementy. Pamiętajmy, że telewizor będzie wisiał na znacznej wysokości i jego ewentualny upadek na kogoś mógłby być tragiczny w skutkach. 

Telewizor chowany w suficie: sprytny pomysł na montaż odbiornika 

Nie tylko uchwyt może nam jednak pomóc w zawieszeniu telewizora na suficie. Alternatywą jest to, żeby odbiornik był wysuwany z sufitu. Aby taka konstrukcja była funkcjonalna i bezpieczna, niezbędny jest zakup specjalnej windy do plazmy i LCD. Takie urządzenie pozwala na odchylanie telewizora zainstalowanego ponad sufitem jedynie na czas oglądania. Jego zaletą jest stosunkowo nieduża grubość, która sięga niewiele ponad 20 cm. Jednocześnie spotyka się powszechnie sprzęt, który pozwala na montaż nawet telewizorów o szerokości 120 cm. Ich waga może sięgać aż 80 kg.

Takie windy projektowane są w estetyczny sposób, tak żeby pasowały zwłaszcza do nowoczesnych aranżacji wnętrz. Szczególnie dużo starań dokłada się do tego, żeby ukryć elementy konstrukcyjne i mechaniczne. Winda do zawieszenia telewizora na suficie jest także bardzo prosta w obsłudze – steruje się nią przy pomocy pilota. Komu spodoba się takie rozwiązanie? Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie tylko lubią wygodę i nowoczesne aranżacje wnętrz, ale są też zafascynowane ułatwiającymi życie nowinkami.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*