Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Wśród podstawowych objawów uszkodzenia laptopa wymienia się problemy z wyświetlaniem obrazu i pracą matrycy, niemożność uruchomienia komputera, jego resetowanie się i zawieszanie, dziwne zachowania systemu operacyjnego lub dźwięki. Jednak znalezienie przyczyny awarii nie zawsze jest proste.
Objawy uszkodzenia urządzenia i jego podzespołów mogą być podobne, ale dopiero dokładna diagnostyka wykonana przez serwis komputerowy RatujLaptopa pokaże, co trzeba poddać naprawie.
Takie objawy uszkodzenia laptopa daje bardzo dużo podzespołów. Może to być problem zasilania (uszkodzony zasilacz, kabel, bateria lub gniazdo), jak również awaria jednego z kluczowych komponentów (np. uszkodzona płyta główna).
O ile koszt wymiany baterii czy zasilacza nie jest wysoki, o tyle naprawa płyty głównej to duży wydatek. Tym bardziej, że jeżeli awaria jest poważna (np. przepięcie), to oprócz samej płyty mogły jej ulec również inne elementy: twardy dysk, procesor czy karta grafiki.
Urządzenie, które nie reaguje na przycisk zasilania wymaga profesjonalnej diagnostyki i musi trafić do serwisu laptopów.
Czarny ekran jest zwiastunem wielu problemów. Za brak obrazu najczęściej odpowiada uszkodzona karta graficzna lub uszkodzona matryca.
Naprawa laptopów z takim problemem jest kosztowna. Jeżeli masz standardową kartę graficzną VGA, montowaną na płycie głównej, to jej wymiana wymaga najczęściej wymiany całej płyty, w niektórych modelach laptopów tylko opłaca się wymieniać sam chip GPU. Matryce również wymienia się w całości.
Kiedy podczas uruchamiania z głośnika w laptopie wydobywa się np. pisk, jest to informacja o uszkodzeniu dysku, karty graficznej lub błędnie zainstalowanej pamięci RAM. Czasami piszczenie jest powodowane przez wciśnięty na stałe klawisz.
Jeżeli są to charakterystyczne dźwięki (piszczenie z przerwami w określonym rytmie), wówczas usterkę może zidentyfikować sam użytkownik, sprawdzając co oznacza taki sygnał beepcode w dokumentacji laptopa.
Brak muzyki czy dźwięków może wskazywać na problemy z kartą dźwiękową, która w laptopach jest częścią płyty głównej. Cisza może być również konsekwencją nieaktualnych sterowników, niewłaściwych ustawień w BIOS-ie czy uszkodzonego gniazda jack. Niekiedy awarii ulegają głośniki wbudowane w laptopach lub użytkowane słuchawki.
W większości przypadków problem z wyłączającym się laptopem jest spowodowany zabrudzeniem układu chłodzenia i przegrzewaniem się komputera. Takie objawy mogą sugerować również problem płyty głównej, gniazda zasilania lub pamięci RAM, a także błędy oprogramowania (np. wirus w systemie).
Podobnie jak w wielu poprzednich przypadkach, mogą to być objawy uszkodzonej płyty głównej lub awaria dysku. Niekiedy jest to problem z ustawieniami BIOS-u w laptopie.
Naprawa może być prosta i tania (gdy np. przyczyną jest źle podpięta taśma lub oprogramowanie) lub bardzo kosztowna, gdy uszkodzeniu ulegnie płyta główna w komputerze.
Brak dostępu do Internetu może być winą dostawcy (np. przerwa techniczna), problemem z ustawieniami twojej przeglądarki czy wyłączeniem karty wifi. Niestety, często są to poważniejsze awarie, wymagające profesjonalnej naprawy, takie jak np. uszkodzenie karty wifi. Mogą to też być objawy uszkodzenia karty Ethernet, kabla sieciowego lub gniazda w laptopach.
Przyczyną bywa uszkodzenie matrycy, taśmy matrycy, karty graficznej lub płyty głównej.
Awaria matrycy może być mechaniczna (np. gdy laptop spadnie lub coś ciężkiego uderzy w matrycę, powodując jej pęknięcie) lub problemem może być brak podświetlenia matrycy. Jeżeli widzisz jedynie czarny ekran lub na monitorze są widoczne ślady pęknięcia, to od razu możesz zanieść sprzęt do serwisu laptopów. Podświetlenie w niektórych przypadkach udaje się naprawić, chociaż najczęściej konieczna jest wymiana matrycy laptopa na nową.
Niekiedy problem nie leży po stronie uszkodzonej matrycy, lecz taśmy. Naprawa sprzętu jest prosta – wystarczy ją poprawić lub wymienić, gdy jest uszkodzona.
Obraz zniekształcony wskazuje na zepsutą kartę graficzną lub brak aktualnych sterowników. Na ekranie mogą pojawiać się artefakty, pionowe lub poziome pasy, migoczące elementy. Objawem są także niewłaściwe ustawienia rozdzielczości matrycy.
Usunięcie usterki wymaga demontażu i montażu nowego układu graficznego. Karta graficzna rzadko daje się naprawić – zazwyczaj jej awaria oznacza konieczność wymiany na nową. Z racji, że wymiana GPU jest kosztowna w czasie procesu diagnostyki należy wykluczyć uszkodzenie taśmy matrycy, matrycy, sterowników, biosu.
To awaria łatwa do zdiagnozowania, ale kosztowna do naprawy. Uszkodzenie pikseli powoduje, że przestają one wyświetlać obraz, co powoduje widoczne czarne punkty na matrycy. Ich naprawa jest niemożliwa – matryca w laptopie jest do wymiany.
Zalanie jest jednym z często spotykanych problemów. Woda, która dostaje się do komputera, często nieodwracalnie uszkadza podzespoły, takie jak karta graficzna, procesor, płyta główna czy dysk. Uszkodzenia są poważniejsze, gdy sprzęt był podłączony do zasilania w chwili zalania.
Najczęstszymi objawami zalania jest całkowity brak reakcji. Po wciśnięciu włącznika komputer pozostaje martwy. To efekt przepięcia, będącego skutkiem zawilgocenia elektroniki i spalenia się podzespołów na płycie głównej i samej płyty głównej.
Koszty napraw po zalaniu są wysokie. Serwis laptopów musi najpierw usunąć wszystkie ślady zalania (oznacza to, że czyści każdy podzespół z osobna) oraz wysuszyć wnętrze. Później – w zależności od rozległości i rodzaju uszkodzeń – wymieniane są poszczególne komponenty komputera.
Zdjęcie główne: Kari Shea/unsplash.com