Jak poprawić zasięg w telefonie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak poprawić zasięg w telefonie?

Telefony w obecnych czasach towarzyszą nam bez przerwy. Dla wielu osób są również niezbędnym narzędziem pracy. Problemy z zasięgiem mogą wpływać na pogorszenie się jakości połączenia internetowego i utrudniać komunikację. 

Mimo prężnie rozwijających się sieci mobilnych, wciąż w niektórych miejscach napotykamy trudności ze złapaniem zasięgu lub połączenie jest niestabilne.

Jakie czynniki mogą wywoływać problemy z zasięgiem? 

Na to, jak silny mamy zasięg, składa się wiele zmiennych. Podstawowa kwestia to samo urządzenie, a konkretnie jego antena. Dobry sprzęt jest w stanie odbierać sygnał najwyższej jakości. Umiejscowienie odbiornika jest tutaj kluczowe, ponieważ w niektórych telefonach jego lokalizacja powoduje zakłócenia, kiedy trzymamy sprzęt w dłoni lub w kieszeni. Na utrudnienia z odbieraniem sygnału ma także wpływ materiał, którym pokryta jest antena. Niektóre metale mogą niekorzystnie działać na pracę podzespołów.

Drugą bardzo istotną kwestią są nadajniki – ich brak w pobliżu, problem z przełączaniem się pomiędzy nimi lub zbyt duża liczba użytkowników w jednym miejscu. To tylko część z czynników, które mogą utrudniać nam złapanie połączenia ze stacją bazową. Na zasięg oddziaływać może też pogoda, np. jeśli w wyniku zjawisk meteorologicznych doszło do uszkodzenia linii komunikacyjnych. Samo ukształtowanie terenu również może odgrywać rolę w problemach z zasięgiem – różne obiekty mogą stanowić przeszkody na drodze przepływu sygnału.

Jak poprawić zasięg w telefonie? 

Nie istnieje jeden uniwersalny sposób na pozbycie się problemów z zasięgiem, ponieważ odpowiednie rozwiązanie powinno być uzależnione od konkretnej przyczyny utrudnień. Istnieją jednak proste metody, które mogą pomóc nam z poprawą jakości połączenia.

  1. Restart telefonu powinien być pierwszym krokiem w przypadku problemów z zasięgiem. Często sposób ten wystarczy, aby pozbyć się niedogodności. Należy wyłączyć telefon i po paru sekundach włączyć go ponownie.
  2. Jeśli pierwszy sposób nie zadziała, sprawdź, czy nie musisz przeprowadzić aktualizacji oprogramowania w swoim urządzeniu. Najnowsza wersja systemu zapewni lepsze działanie telefonu – może rozwiązać kwestię wadliwego połączenia.
  3. Telefon może automatycznie wykrywać najsilniejszą sieć i z nią się łączyć. W ustawieniach można sprawdzić, czy ta funkcja jest włączona. Jeśli taki tryb jest odblokowany, a zasięg dalej się zrywa, możemy spróbować ręcznie ustawić sieć na inną, która w danych warunkach będzie optymalna.
  4. W przypadku uciążliwego zrywania zasięgu w jednym miejscu należy skontaktować się z operatorem. Można poprosić o wzmocnienie sygnału lub sprawdzenie najbliższego nadajnika, ponieważ problem może wynikać z uszkodzenia masztu.
Anna Shvets/unsplash.com
Anna Shvets/pexels.com

Od czego mogą zależeć problemy z zasięgiem?

Czasami problemy z zasięgiem są związane z nieprawidłowym umieszczeniem karty SIM w urządzeniu. Można spróbować ją wyjąć i umieścić ponownie, zwracając uwagę, aby była włożona poprawnie. Nierzadko ograniczenia związane są również z ukształtowaniem terenu, dlatego musimy się zastanowić, czy na drodze sygnału nie stoją żadne przeszkody. Jeśli okaże się to przyczyną utrudnień, musimy znaleźć miejsce, w którym sygnał będzie docierał do nas bez zakłóceń.

Warto także zwrócić uwagę na to, u jakiego operatora mamy umowę i w razie częstych problemów rozważyć zmianę dostawcy. Niektóre firmy oferują lepszy zasięg w danej okolicy od innych. Warto zapytać znajomych, czy też pojawiają się u nich takie problemy i porównać dostawców usług.

Zdj. główne: Creative Christians/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*