Rozładowanie się smartfona czy kamery w najmniej oczekiwanym momencie bywa niezwykle irytujące. Jak się przed tym chronić? Wystarczy zakup odpowiedniego powerbanka. Jednak jaki model będzie najlepszy?
Dla wielu osób telefon jest podstawowym narzędziem rozrywki, dla innych formą kontaktu z przyjaciółmi, a dla jeszcze innych – narzędziem pracy. Smartfony są zasilane poprzez akumulator, przeważnie litowo-jonowy lub litowo-polimerowy, który wyładowuje się na skutek użytkowania sprzętu. Należy go wówczas ponownie naładować poprzez podłączenie źródła zasilania wprost do urządzenia. Tutaj pojawia się jeden, lecz ogromny problem – nie zawsze dysponujemy taką możliwością, przez co może okazać się, że smartfon wyładuje się np. w trakcie podróży, gdzie nie będzie możliwości jego doładowania. W takich sytuacjach warto zakupić powerbank – niewielkie urządzenie, w którego wnętrzu znajdują się ogniwa litowo-jonowe przeznaczone do ponownego naładowania telefonu. Na rynku dostępnych jest jednak tak wiele modeli, że często nie wiadomo, który będzie odpowiedni i spełni oczekiwania oraz potrzeby użytkownika.
Najważniejszym parametrem każdego powerbanka jest jego pojemność, którą producenci tego typu akcesoriów wyrażają zazwyczaj w miliamperogodzinach (mAh). Jednostka ta jest bardzo istotna w ocenie przydatności danego powerbanka i ma ogromne znaczenie dla jego zastosowań. Co ciekawe, im większa pojemność tego urządzenia, tym większa możliwość kumulowania przez niego energii elektrycznej. Warto zobrazować to przykładem. Jeśli akumulator Twojego urządzenia przenośnego, np. aparatu, kamery czy telefonu wynosi 3000 mAh, a pojemność powerbanka będzie równa 6000 mAh, to będziesz miał możliwość dwukrotnego naładowania swojego urządzenia za jego pomocą (oczywiście zakładając brak strat energii, co nie jest fizycznie możliwe) od stanu zerowego. Dlatego im większa pojemność powerbanka, tym więcej zastosowań, jednak i większa waga oraz znacznie mniej kompaktowe wymiary zewnętrzne.
Mimo że podstawowym kryterium wyboru powerbanka dla większości osób będzie z pewnością jego pojemność, to warto zwrócić uwagę także na generowaną przez niego moc oraz natężenie prądu. Natężenie wyraża się amperami (np. 1 A, 2 A, 3 A), a moc jednostką Wat (zazwyczaj od 5 W do nawet 60 W). Co oznaczają te dwa parametry? To zdolność powerbanka do generowania energii elektrycznej. Im te dwa parametry są wyższe, tym urządzenie będzie mogło ładować sprzęt znacznie szybciej oraz obsłuży także “prądożerne” urządzenia, takie jak laptopy. Powerbanki o minimalnej mocy, np. 15W, będą idealne do ładowania tabletów i smartfonów, lecz nie poradzą sobie z doładowaniem urządzeń pokroju netbooków czy laptopów oraz dużych kamer podczas ich pracy. Warto te dwa parametry porównać z oryginalną ładowarką do swojego telefonu lub innego urządzenia przenośnego i wybrać powerbank, który będzie miał identyczne wartości.
Na nic zda nam się duża pojemność i dostateczna moc powerbanka, gdy w jego obudowie nie znajdzie się złącze odpowiednie dla naszego telefonu. Niewiele osób zwraca uwagę na tę kwestię, w efekcie czego kupuje powerbank, którego użytkowanie jest bardzo utrudnione, gdyż może wymagać np. stosowania masywnych przejściówek. Niezbędne minimum to jeden port microUSB oraz zwykłe złącze USB, opcjonalnie także USB-C z końcówką Lightning do smartfonów i tabletów Apple. Warto także zwrócić uwagę na kable znajdujące się w zestawie sprzedażowym danego powerbanka. Nowoczesne smartfony są również wyposażone w funkcję ładowania bezprzewodowego, które umożliwia uzupełnienie baterii w telefonie poprzez położenie go bezpośrednio na ładowarce. Powerbanki z półki premium również zapewniają tę możliwość.