Kącik retro – najlepsze telefony od Sony Ericsson

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kącik retro – najlepsze telefony od Sony Ericsson

Telefonów od marki Sony Ericsson nie produkuje się już od dziesięciu lat. Wielu wciąż wspomina je jednak jako dobre i niezawodne urządzenia. Przypomnijmy, jakie były ich najbardziej udane konstrukcje.

Z pewnością nie będzie to lista do końca obiektywna, co wynika z kilku czynników. Po pierwsze, różni użytkownicy doceniają w sprzęcie różne cechy. Same telefony były też projektowane z naciskiem na różne aspekty. Jedne budowano z myślą o jak najlepszej jakości zdjęć, a inne skupiały się na funkcji odtwarzacza muzyki. Niesamowicie trudno więc określić, jakie kryteria miałyby dokładnie odróżniać lepszy telefon od gorszego. 

Do tego dochodzi oczywiście nie mniej istotny element nostalgii. Przedstawiony wybór będzie więc dość subiektywny. Jego celem jest raczej zaprezentowanie modeli, które warte są zapamiętania, niż stworzenie szczegółowego rankingu parametrów modeli firmy Sony Ericsson.

Sony Ericsson Xperia X1

Jest to telefon, który zasługuje na wyróżnienie z kilku względów. Przede wszystkim, podziw budzi spuścizna, którą po sobie pozostawił. Był to pierwszy telefon z linii Xperia, która nie tylko nie umarła wraz ze zmianą nazwy na Sony, ale stała się jej flagowym produktem. W sierpniu bieżącego roku, miejsce ma mieć rynkowa premiera dalekiego prawnuka tego telefonu – Sony Xperia 1 III.

Wracając jednak do Sony Ericssona Xperia X1, warto też zwrócić uwagę, że był on nowatorski pod wieloma względami. Szczególnie ciekawy, z dzisiejszej perspektywy, może wydawać się jego system operacyjny. Był on bowiem pierwszym smartfonem marki Sony Ericsson, wyposażonym w OS od Microsoftu – Windows Mobile 6.1. W połączeniu z wysuwaną klawiaturą QWERTY nadawało mu to pewnego komputerowego charakteru i z pewnością poprawiało wygodę użytkowania. 

Co ciekawe, z telefonu tego korzystał nawet sam James Bond w filmie Quantum of Solace.

zdj. aut.: whatleydude/flickr.com

Sony Ericsson K750i

Na widok tego modelu wielu z pewnością ogarnie uczucie nostalgii. Sony Ericsson K750i to telefon wręcz kultowy. Przez dwa pierwsze lata od premiery sprzedano ich ponad piętnaście milionów sztuk. W swoim czasie każdy Polski operator miał ten telefon w ofercie.

Co ciekawe, był to pierwszy telefon z aparatem, posiadającym autofocus. Zdobyło to producentowi nagrodę European Photo & Imaging Award w kategorii Mobile Imaging.

Sony Ericsson serii “W”

Mowa tu o niczym innym, jak o słynnych Walkmanach. Nazwę tę nosiły telefony marki Sony Ericsson z tak zwanej serii W. Były to więc takie modele, jak W300, W800, W830, W890, W950 i W960. Unikatowy design tych urządzeń nawet dzisiaj robi spore wrażenie, a wtedy wręcz olśniewał. Bardzo ciekawie prezentuje się chociażby specjalny wyświetlacz na klapce Sony Ericsson W300. 

Inne modele, jak chociażby Sony Ericsson W960, również posiadały jak na tamte czasy bardzo intrygującą, metalową obudowę. Główną funkcją Walkmanów było jednak odtwarzanie muzyki. Część z nich miała wbudowany w klawiaturę joystick, a część tradycyjny D-pad.

zdj. Edvpl/wikimedia.org

Sony Ericsson T610

Nie można omawiać telefonów japońsko-szwedzkiego koncernu bez wspomnienia o modelu, który zawojował im miejsce na rynku. Był to nie tylko produkt dobrze się sprzedający ale i przełomowy dla historii wszystkich telefonów przenośnych. Był on pierwszym urządzeniem, które wyposażono w elementy takie jak moduł Bluetooth, aparat czy nawet kolorowy ekran. Widać tutaj, jak dużą ilość kluczowych komponentów współczesne smartfony zawdzięczają firmie Sony Ericsson.

Zdj. główne: fz/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*