Telewizor w pokoju dziecka może nie tylko dostarczyć sporo rozrywki, lecz także przydać się w trakcie nauki. Jak wybrać odpowiednie urządzenie dla dziecka?
Wielu rodziców uważa umieszczenie telewizora w pokoju dziecka za niezbyt dobry pomysł – najmłodsi często nie potrafią odpowiednio zarządzać czasem, który poświęcają na swoje ulubione programy. Niestety jest w tym nieco prawdy; nie oznacza to jednak, że będzie to zły wybór w każdej sytuacji. Telewizor dla dziecka sprawdzi się najlepiej wtedy, gdy ustalimy odpowiednie granice ze swoją pociechą. Warto także mieć na uwadze, że istnieje wiele kanałów oraz programów, które skupiają się na edukacji – to świetny sposób, by zainteresować dziecko nauką.
Szkoła wymaga aktualnie od uczniów wytężonej pracy i zaangażowania, szczególnie w przypadku sporej liczby zajęć pozalekcyjnych. Musimy jednak pamiętać, że stres może dopaść dzieci tak samo, jak rodziców. Najmłodsi powinni mieć również trochę czasu dla siebie, w którym będą mogli oderwać myśli od obowiązków. Telewizor doskonale sprawdzi się także w tej roli; ponownie jednak podkreślamy, jak ważne jest określenie właściwych ram czasowych, a także zadbanie o zdrowie i wygodę dziecka.
Komfort dziecka to jeden z najważniejszych aspektów. Ta dość rozległa kwestia obejmuje wiele czynników, które wpłyną na wygodę oraz ergonomię korzystania z urządzenia. Wielkość ekranu powinna być dostosowana do metrażu pokoju i ustawienia samego sprzętu – odpowiednia odległość oczu od wyświetlacza ma kluczowe znaczenie dla stanu wzroku.
W kwestii pozycji telewizora warto rozważyć także dodatkowe elementy, takie jak uchwyt czy podstawki. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało przyjmować niewygodnych pozycji, które w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do licznych problemów z kręgosłupem i wizyt u lekarza.
W przypadku najmłodszych dodatkowe funkcje, takie jak możliwość sterowania ze smartfona czy system smart, mają mniejsze znaczenie – powinniśmy skupić się przede wszystkim na ergonomii. Starsze dzieci z pewnością jednak docenią większą funkcjonalność sprzętu.
Wstawiając telewizor do pokoju dziecka, należy dostosować także natężenie światła emitowanego przez ekran. Podobnie jak w przypadku rozmiaru urządzenia, jest to kwestia bezpośrednio związana z rozmiarem pomieszczenia oraz odległością od krzesła, fotela czy łóżka. Telewizor dla dziecka powinien oferować opcje dotyczące konfiguracji obrazu – regulacja jasności i kontrastu od dawna jest już standardem.
Poprawne ustawienie poszczególnych parametrów pozwoli zadbać o wzrok najmłodszych, a także ograniczyć ryzyko bólu głowy i tak zwanego efektu zmęczonych oczu. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, które znajdziemy głównie w nowszych sprzętach, jest inteligentny sensor światła. Element tego rodzaju automatycznie dostosowuje ustawienia ekranu do aktualnych warunków, dzięki czemu możemy bez problemu zadbać o właściwe natężenie światła o dowolnej porze dnia.
Popularnym wyborem do pokoju dziecka są bardzo małe telewizory, których przekątna wynosi nawet mniej niż 25 cali. Nie zawsze jednak decyzja o zakupie takiego sprzętu okaże się odpowiednia – gdy zdecydujemy się na zbyt małe urządzenie, dziecko będzie musiało siedzieć blisko telewizora, by zobaczyć wszystkie detale obrazu. To niezwykle istotny aspekt, który ma znaczący wpływ na wzrok.
Przed zakupem warto wybrać się do sklepu ze sprzętem RTV i AGD, by sprawdzić, jak dany rozmiar wygląda w praktyce – dobrym pomysłem będzie wcześniejsze zmierzenie dostępnej przestrzeni. Najpopularniejsze rozmiary telewizorów do pokoju dziecka wynoszą od 32 do 42 cali, jednak wymiary konkretnego modelu powinny być dostosowane przede wszystkim do pomieszczenia.
Niezwykle ważnym elementem specyfikacji jest także rozdzielczość – to parametr o decydującym znaczeniu dla jakości obrazu. Najlepszym wyborem będzie standard Full HD, czyli 1 920 na 1 080 pikseli – to popularna rozdzielczość, która świetnie współgra z ekranami o przekątnej około 30 cali.
Wybierając większy ekran, powinniśmy także postawić na większą rozdzielczość, na przykład 1440p czy nawet 4K. W tym przypadku musimy jednak przygotować się na znacznie wyższe wydatki. Jeżeli chcemy dodatkowo umożliwić swojemu dziecku wygodne granie na konsoli, warto także sprawdzić dostępne porty i dobrać konfigurację pod kątem pozostałych sprzętów. Dodatkowym atutem w przypadku starszych dzieci będzie także wsparcie dla łączności wi-fi czy funkcji smart.