Projektor do sportu – na co zwrócić uwagę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Projektor do sportu – na co zwrócić uwagę?

Chciałbyś móc oglądać finał ekstraklasy albo NBA? Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie cechy powinien mieć Twój wymarzony projektor do wyświetlania wydarzeń sportowych. 

Parametry

Najważniejsza w tym przypadku jest rozdzielczość, to ona stanowi gwarant najwyższej jakości obrazu. Niektóre projektory potrafią wyświetlić 300-calowe nagranie. W związku z tym zalecamy, abyś przy zakupie zdecydował się na wyświetlacz posiadający jakość Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Jeżeli masz większe fundusze, możesz zainwestować w urządzenia z technologią 4K, jednakże wybór wersji Full HD z pewnością zadowoli większość z nas. Ponadto taśmy nagrywane są zazwyczaj właśnie w optymalnie wysokiej rozdzielczości 1920 × 1800, a nie 4K. W drugą natomiast stronę nie warto schodzić poniżej jakości WXGA, czyli rozdzielczości 1280 × 800 pikseli. W tym przypadku będziemy mogli cieszyć oko wciąż ładnym 60–80-calowym obrazem. 

Dodajmy, że im większy ekran, im lepsza jakość, tym naturalnej dostrzeżemy więcej szczegółów. Dlatego kupujemy projektory, które mają od 100 cali do 300 cali i rozkoszują oczy wspaniałymi obrazami. Im jednak większy wyświetlacz, tym powinniśmy posiadać większe pomieszczenie. Uwzględnić należy dwa czynniki: wysokość ściany oraz odległość siedzeń od projektora. Ponadto sam projektor powinien znaleźć się w odległości przynajmniej trzech, czterech metrów od ściany, aby w pełni wyświetlić obraz. Jest to również powód, dlaczego tak często wyświetlacze montowane są pod sufitem – aby nie przeszkadzały przy codziennym korzystaniu z pomieszczenia. Jeżeli nie mamy możliwości znalezienia tak obszernego pokoju w naszym mieszkaniu, można zakupić projektory Short-Throw z obiektywem o ultrakrótkiej ogniskowej.

Jasność obrazu 

Czasy braci Lumière, kiedy w pomieszczeniu musiała panować gęsta ciemność, żeby dobrze widzieć obraz, odeszły w niepamięć. Dziś możemy decydować się na zakup wyświetlaczy o dużej jasności. W przypadku projektorów, które mają posłużyć zwłaszcza do oglądania wydarzeń sportowych, wysoka jasność jest wręcz wskazana. Pamiętajmy, że mecze i turnieje najczęściej oglądamy na żywo, a nie puszczone z odtwarzaczy i nośników. Dlatego też najczęściej będziemy uruchamiać projektor nie w nocy, lecz w środku dnia. Zainwestowanie w wyświetlacz z lampą o jasności od 2500 lumenów do 3000 lumenów będzie doskonałym rozwiązaniem.

Projektor to nie telewizor 

Jeżeli pragniesz oglądać na projektorze tylko najważniejsze wydarzenia, to z pewnością lampa wyświetlacza spełni Twoje wymagania i będzie Ci wiernie towarzyszyć przez lata. Gorzej, jeżeli zamierzałbyś zamienić swój telewizor na projektor. W takim wypadku jego bateria będzie znacznie częściej eksploatowana, co w konsekwencji skraca jego żywotność, która najczęściej mieści się w przedziale od dwóch do trzech tysięcy godzin potencjalnego użytkowania. Jeśli więc zamierzasz korzystać z projektora na co dzień, musisz brać pod uwagę coroczną kontrolę projektora i ewentualną wymianę lamp co dwa lata.

Dźwięk i złącza 

Oglądanie filmu czy wydarzeń sportowych to nie tylko obraz, ale i dźwięk. Dobrze byłoby zdobyć nagłośnienie, które nie wymaga podłączenia bezpośredniego za pomocą kabla. Mowa tu zatem naturalnie o technologii Bluetooth. Jeśli mamy problem ze znalezieniem odpowiednich głośników pod projektor, mogą posłużyć nam nawet głośniki przenośne typu JBL.

Zdjęcie główne: Dario/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*