Jak wybrać dobry projektor?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać dobry projektor?

Artykuł sponsorowany

Kto z nas nie chciałby mieć we własnych czterech ścianach prawdziwego kina domowego? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, a najważniejszy jest dobry projektor. Podpowiadamy więc, jak go wybrać.

Projektory znajdują zastosowanie nie tylko w domu, ale także w warunkach biurowych. Jednak jak z każdym sprzętem elektronicznym, jeden rzutnika model będzie lepszy, a drugi gorszy. Dowiedz się więc, jak wybrać dobry projektor.

Podstawowa cecha projektora, czyli rozdzielczość

Najważniejsze kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając rzutniki projektory to rozdzielczość. Wiadomo – im większa, tym lepiej. Najkorzystniejszy będzie jednak projektor o rozdzielczości 1920 × 1200  pikseli (WUXGA), która pozwoli przystosować się nie tylko do wysokiej rozdzielczości treści, ale też tych z proporcjami 16:10.  Przyda się to szczególnie podczas wyświetlania zdjęć oraz filmów, a szczególnie gdy zdecydujemy się na dużą przekątną wyświetlania. Dobrą alternatywą będzie także projektor Full HD.

Kontrast oraz kolory – kiedy zwrócić na nie uwagę?

Bardzo ważną cechą projektorów, na którą również warto zwrócić uwagę, jest kontrast oraz kolory. Z kolorami sprawa jest prosta –  projektory LCD dają lepiej nasycone barwy, ale nowej generacji projektory DLP radzą sobie nie tylko z dobrym oddaniem czerni, ale i kolorystyką obrazu. Natomiast kontrast jest istotny szczególnie wtedy, gdy wybierasz projektor do kina domowego lub gdy chcesz z projektora korzystać w ciemności. W takim przypadku  jak najwyższy współczynnik kontrastu jest wskazany. Jeśli jednak w pomieszczeniu projekcyjnym będzie choć trochę światła zastanego, to ten parametr nie gra wielkiej roli. 

Wybór najlepszej żywotności światła

Projektor do kina domowego z pewnością będzie pracował dość często. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku projektor laserowy, którego źródło światła wytrzyma przez co najmniej 20 do 30 tysięcy godzin. Jest to jednak dość drogi sprzęt. Jaka jest więc alternatywa? Znacznie  tańsze projektory wyposażone w zwykłe lampy wysokociśnieniowe. W specjalnych trybach, z optymalizacją wyświetlania, są one w stanie pracować przez co najmniej 6-8 tysięcy godzin, zanim jakość obrazu zacznie się widocznie pogarszać.

Kino domowe – jak je stworzyć? 

Jeśli masz już dobry projektor, to warto wziąć się za urządzenie prawdziwego kina domowego. Aby to zrobić, zadbaj przede wszystkim o  odpowiednie nagłośnienie. W przypadku domowego kina istotna jest nie tylko jakość zakupionych głośników, ale również ich rozmieszczenie – powinny tworzyć one trójkąt równoboczny lub równoramienny. Dzięki temu każdy efekt dźwiękowy będzie słyszany idealnie bez konieczności zmiany głośności. Przydadzą się także wygodne fotele. Nie muszą być one profesjonalne, ale zastanów się, ile osób będzie oglądać zazwyczaj filmy, aby ich ilość była odpowiednia. Pamiętaj także o odpowiedniej kolorystyce wnętrza. Wybierz raczej ciemne kolory, od których światło emitowane przez ekran nie będzie się odbijać. Dodatkowo możesz zamontować delikatne i dyskretne światło w podwieszanym suficie, co zapewni typowo kinowy klimat. Innym sposobem na urządzenie domowej sali kinowej jest rozłożenie na podłodze materacy oraz miękkich poduszek i koców. Możesz także zawiesić lampki, na przykład te choinkowe lub ledowe na taśmie, dla przytulnego klimatu.

Zdjęcie główne: Adrien Olichon/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*