Jak urządzić własne kino domowe? Wskazówki

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak urządzić własne kino domowe? Wskazówki

Artykuł sponsorowany

W dobie pandemii własne kino domowe  to skarb. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci urządzić salon na wzór kina. Okazuje się, że telewizor i nagłośnienie to nie wszystko!

Zaadaptowanie pomieszczenia – wskazówka numer 1

Wydawać by się mogło, że najważniejszym aspektem domowego kina domowego jest sprzęt. Jednak jak się okazuje, adaptacja pomieszczenia to klucz do uzyskania efektu sali kinowej. W pierwszej kolejności musisz się jednak zastanowić czy będzie to salon, czy raczej osobny, specjalnie do tego przygotowany pokój (jeżeli możesz sobie na to pozwolić).

Zalety i wady kina domowego w salonie:

Zalety:

 • dostępność pomieszczenia,
 • niskie koszty stworzenia kina domowego.

Wady:

 • dodatkowe elementy wyposażenia (stolik, szafka) to słaba akustyka,
 • brak odpowiedniego wyciszenia salonu,
 • trudności podczas okablowania pomieszczenia,
 • brak możliwości dostosowania podłoża i ścian do warunków kina domowego.

Zalety i wady kina domowego w odrębnym pomieszczeniu:

Zalety:

 • szczegółowo zaplanowany proces,
 • miejsce na duży ekran i sporą ilość głośników,
 • odpowiednia akustyka, wyciszenie oraz wykończenie sufitu i podłóg,
 • brak konieczności łączenia wielu funkcji jednego pokoju.

Wady:

 • spory wydatek,
 • dodatkowy projekt wymagający czasu,
 • konieczność ingerencji architekta i specjalisty od dźwięku,
 • pomieszczenie powinno mieć duży metraż.

Na stronie https://hdcinema.pl/kino-w-salonie możesz zapoznać się z przydatnymi rozwiązaniami.

Pochłanianie dźwięku/dźwiękochłonność – wskazówka numer 2

Decydując się na kino domowe w osobnym pomieszczeniu, zadbaj o jego odpowiednie wytłumienie. Pozwala to na wyciszenie odgłosów, które dobiegają z zewnątrz i przeszkadzają podczas seansu, a także na niwelowanie dźwięków wychodzących z sali kinowej. Najprostsza metoda, aby uzyskać zamierzony efekt, to wybór ekranu akustycznego wypełnionego wełną mineralną i wykończeniem płytkami g-k. Wystarczy około 5- centymetrowa warstwa wełny, aby skutecznie wyciszyć pomieszczenie. Wpłynie to nie tylko na pochłanianie dźwięku, ale również zwiększy akustykę w pokoju z kinem domowym – gwarantujemy, że zauważysz różnicę.

Kolorystyka i oświetlenie w domowej sali kinowej

Ciemne i gęste rolety, bądź zasłony w pokoju z oknami, to niezbędny element wyposażenia pomieszczenia, w którym znajdzie się kino domowe. Nie chcesz przecież, aby promienie słoneczne odbijały się w ekranie. Pomieszczenie warto utrzymać w ciemnej kolorystyce, nie musi to być czerń, sprawdzi się tutaj również grafit i granat. Powinny to być farby dające matowy efekt, który nie odbije wyświetlanych treści. Ostatnim punktem jest oświetlenie – warto postawić na dyskretne oprawy oświetleniowe, które wyeliminują kontrast, jaki zachodzi między ciemnym kolorem ścian, a jasnością ekranu. 

Na jakie meble postawić?

W tym przypadku sprawa jest prosta. Przede wszystkim fotele i kanapa mają być wygodne. Obicia z miękkiego materiału dodatkowo tłumią dźwięki, nie pozwalając na powstanie echa. Półka na telewizor, jeśli ma to być urządzenie w wersji stojącej, lub odpowiednio trwały i stabilny uchwyt do podwieszenia telewizora, to kolejne elementy wyposażenia. Warto zadbać o półki na głośniki, które znajdą się na sporym podwyższeniu. Półka na projektor  również się przyda, zwłaszcza w bardziej zaawansowanym kinie domowym. Odtwarzacz DVD, Blu-Ray, dekoder – te elementy ustawisz na niewielkiej szafce, która nie powinna ingerować w akustykę pomieszczenia.

Telewizor lub projektor

Kiedy wybierasz telewizor, postaw na najwyższą możliwą rozdzielczość. Jakość jest bowiem kluczowa podczas oglądania filmów dynamicznych, gdzie obraz zmienia się szybko i gwałtownie. Telewizor powinien także znakomicie odwzorowywać kolory HDR. Może to być na przykład ekran z jakością 4K lub 3D, jeśli lubisz większą realistykę przedstawianych obrazów. 

Bardziej zaawansowana wersja to oczywiście projektor. Odpowiednie warunki oświetleniowe i puste tło na ścianie są koniecznością. Ponad 100 calowy obraz będzie w zasięgu ręki. Warto się jednak zastanowić, czy metraż pomieszczenia pozwala na oglądanie projekcji z bezpiecznej odległości. 

Sprzęt audio dla wymagających

 • mini wieża, 
 • soundbar,
 • system 5.1 i 7.1 z subwooferem. 

Każda z tych propozycji może okazać się dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i jego akustyki. Stawiając na mini wieże, musisz się liczyć ze słabą jakością niskotonowych dźwięków, jednak w mniejszych pokojach zda to egzamin. Chętnie wybierany jest również Soundbar – potrafi on wygenerować dźwięk przestrzenny (idealny do małych pokoi). Ostatnią propozycją są systemy dźwiękowe z pięcioma lub siedmioma głośnikami i subwooferem. Konkretne rozwiązanie dla fanów mocnych wrażeń.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*