Jak nagłośnić salę konferencyjną?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nagłośnić salę konferencyjną?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dzisiejszych czasach niemal każda firma posiada własną salę konferencyjną, w której odbywają się wszelkie spotkania biznesowe. Na ich powodzeniu może w dużej mierze zaważyć panująca tam właściwa akustyka, czyli odpowiedni system nagłośnienia. Dobór jego poszczególnych komponentów zależny jest od wielu czynników, które omówimy w tym tekście. 

Dlaczego właściwe nagłośnienie sali konferencyjnej jest ważne?

Jak już sama nazwa tego pomieszczenia wskazuje, w sali konferencyjnej toczą się różnego rodzaju zebrania, zarówno z pracownikami, jak i osobami z zewnątrz. Podczas tych spotkań padają ważne ustalenia, zawiązują się współprace czy budują relacje, stąd też warto zadbać, aby każdy uczestnik konferencji miał jednakową możliwość dokładnego usłyszenia słów wypowiadanych przez osobę przemawiającą bądź dźwięków zawartych w prezentacji multimedialnej. 

Jak wiadomo, w momencie, w którym w jednym pomieszczeniu zebrana jest większa liczba osób, coraz trudniej jest zapanować nad tworzącym się hałasem. Dzięki nagłośnieniu prowadzący mogą mieć pewność pozostania w centrum uwagi, a ponadto z pewnością nie zostaną “przekrzyczani” przez nikogo z uczestników. Nagłośnienie sprawia, że przekaz jest jasny i jednolity zarówno dla osób siedzących bliżej przemawiającego, jak i tych na samym końcu sali. 

Dobre nagłośnienie sprawdza się nie tylko w dużych salach konferencyjnych na kilkadziesiąt osób. Równie ważne okazuje się w mniejszych, tzw. huddle roomach. Tam jednak system nie musi być zbytnio zaawansowany — wystarczy jeden soundbar generujący wysokiej jakości dźwięk. 

Na czym polega nagłośnienie konferencyjne?

Profesjonalne systemy nagłośnienia do sal konferencyjnych znacząco różnią się od nagłośnień kinowych (teatralnych) czy eventowych. Przystosowane są do łączenia wielu mikrofonów, jak również wyróżniają się łatwiejszą obsługą, tak, aby mógł to robić każdy pracownik, a nie jedynie specjalista. Ważne jest, aby w pełni współpracowały z osprzętem wizualnym (projektory, telewizory), jak również umożliwiały transmisje online w czasie rzeczywistym (konferencje online).  

Zazwyczaj system audio sali konferencyjnej stanowi wiele mniejszych głośników łączonych szeregowo, dzięki czemu ograniczony zostaje pogłos. Nowsze rozwiązania pozwalają natomiast na rozmieszczenie głośników bez okablowania, łączących się z systemem za pomocą sieci LAN. 

Z czego powinno składać się nagłośnienie sali konferencyjnej?

Właściwa instalacja nagłośnieniowa sali konferencyjnej składa się z trzech podstawowych elementów:

  • kilku równomiernie rozłożonych głośników (najlepiej ściennych bądź sufitowych),
  • wzmacniacza poprawiającego jakość dźwięku,
  • miksera łączącego kilka sygnałów w jednym dźwięku.

System ten powinien umożliwiać odtwarzanie dźwięku z wielu źródeł, takich jak telewizor, rzutnik, tablet, mikrofon itd., a także mieć możliwość łatwego sterowania, np. z poziomu smartfona. 

Fundamentalnym aspektem jest tutaj jakość sprzętu, która powinna być wysoka — oszczędzi to wielu problemów technicznych i tym samym kompromitacji przed ważnym klientem (np. kiedy przygotowane wideo odtwarza się bez głosu). 

Dlatego też warto zdecydować się na nowoczesne systemy multiroom, które pozwalają na komfortowy odsłuch i sprawdzają się nie tylko w salach konferencyjnych i pomieszczeniach biurowych, ale również w domach prywatnych. 

Więcej na ten temat możesz przeczytać, klikając w ten link: https://hdcinema.pl/blog/multiroom-czyli-naglosnienie-w-domu-jak-i-dlaczego.

sala konferencyjna z nagłośnieniem
Fot.: elements.envato.com

Jakie czynniki mają wpływ na dobór poszczególnych elementów nagłośnienia?

Każda sala konferencyjna jest inna, dlatego też nie ma jednego uniwersalnego systemu nagłośnienia, który zapewniłby idealną jakość dźwięku w każdym miejscu. Zawsze do nagłaśniania konkretnego pomieszczenia należy podchodzić indywidualnie. 

Szczególnie ważne są następujące aspekty:

  • wielkość sali konferencyjnej: jej kształt, wysokość sufitu, rodzaj ścian, ilość szklanych powierzchni itp.,
  • możliwości montażowe na tej sali, 
  • konieczność wykonania dodatkowego wyciszenia (np. tapicerowanych paneli na ścianach),
  • przeznaczenie systemu i wynikająca z niego ilość wejść i wyjść w mikserze,
  • ułożenie mebli, a w szczególności rozkład krzeseł dla użytkowników konferencji.

Należy dodać też, że zupełnie inaczej wygląda system nagłośnienia średniej wielkości sali, gdzie na środku znajduje się stół i zebrani siedzą wokół niego, a inaczej dużej auli, gdzie krzesła ułożone są jak w kinie czy teatrze.  

Jak dobrać nagłośnienie do sali konferencyjnej?

Wykonanie systemów audio w firmie najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy ocenią naturalną akustykę pomieszczenia i indywidualne potrzeby, a następnie dopasują optymalne urządzenia. 

Jeśli jednak z jakiegoś powodu firma chce zrobić to na własną rękę, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • W wysokich pomieszczeniach lepiej zdecydować się na głośniki ścienne i unikać montażu na suficie.
  • Lepiej rozmieścić kilka lub  kilkanaście mniejszych głośników o średniej mocy, niż postawić dwie duże kolumny. Dzięki temu dźwięk będzie lepszej jakości i unikniemy pogłosu. Skorzystają również uczestnicy, którzy nie będą skarżyć się na zbyt duży poziom głośności, siedząc w pobliżu kolumny.
  • Dobrze zaopatrzyć się w mikrofony bezprzewodowe, które pozwolą prelegentowi swobodnie przemieszczać się po sali.
  • Warto wybierać sprzęt od sprawdzonych producentów. Tani system może szybko odmówić posłuszeństwa.

Z pewnością warto zainwestować w zaawansowaną technologię nagłośnienia, ponieważ daje ono sporą wygodę i uniwersalność. Nie mówiąc już o tym, że dobre nagłośnienie sali konferencyjnej może przynieść nam znacznie więcej klientów — dzięki niemu firma robi wrażenie profesjonalnej i innowacyjnej!

Zdjęcie główne: myHQ-Workspaces/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*