Poznaj sposoby na wydłużenie czasu pracy baterii Twojego smartfona poprzez zmianę ustawień w systemach iOS i Android. Przeczytaj o mitach na temat oszczędzania baterii, które przestały być aktualne.
Wytwórcy baterii litowo-jonowych nie zalecają obniżania poziomu naładowania poniżej 20% ich pojemności. W celu zabezpieczenia baterii przed spadkiem wydajności smartfony informują o potrzebie podłączenia do źródła ładowania w przypadku obniżenia stopnia naładowania baterii poniżej tej wartości.
Natomiast im niższy stopień naładowania baterii Twojego smartfona, tym większym prądem rozpocznie się proces ładowania, tak aby jak najszybciej osiągnąć zalecaną wartość. Intensywność zachodzących mechanizmów wpływa z kolei na trwałość baterii. Dobrą praktyką będzie zatem w tym wypadku wyłączenie opcji szybkiego ładowania aparatu.
Jeżeli dostałeś nowy telefon, a stary, wciąż dobry, chowasz w szufladzie, pamiętaj, aby naładować go na minimum 50% pojemności baterii. Od czasu do czasu włącz go i sprawdź, czy procent naładowania nie spadł poniżej tego poziomu. Przechowuj go w chłodnym miejscu, z daleka od źródeł ekstremalnego ciepła lub zimna, które prowadzić będą do uszkodzenia układu baterii. Warto zachować w pamięci fakt, że idealna temperatura dla działania Twojego smartfona to 20℃.
Zapamiętaj też, aby nie wystawiać komórki na działanie promieni słonecznych i innych źródeł wysokich temperatur. Dobrym przykładem i zarazem ostrzeżeniem niech będzie używanie telefonu jako nawigacji samochodowej. Nieustanne szukanie zasięgu oraz pobieranie pakietów danych do aplikacji nawigacyjnej zmuszają smartfon do sporego wysiłku, co może skutkować wyłączeniem się telefonu.
Coraz chętniej wprowadzana przez producentów możliwość indukcyjnego ładowania telefonów, choć wygodna, niekoniecznie jest zdrowa dla baterii, wystawionej na wielogodzinną ekspozycję na dużą ilość ciepła generowanego przez taką ładowarkę.
Wyłącz powiadomienia, zostaw tylko te niezbędne, aby telefon nie pobierał pakietów danych. Możesz zdefiniować korzystanie z pakietów internetowych dla każdej aplikacji z osobna. Zezwól na aktualizowanie telefonu jedynie poprzez sieć Wi-Fi. Jeśli wychodzisz z domu, wyłącz całkowicie sieć bezprzewodową, aby uniemożliwić próby podłączania się do sieci bezprzewodowych w miejscach, w jakich przebywasz.
Zrezygnuj z automatycznego dostosowania się jasności ekranu do warunków oświetleniowych oraz pobierania danych przez aplikacje działające w tle. Wyłącz opcję Bluetooth oraz lokalizację GPS lub wymuś lokalizowanie tylko dla wybranych aplikacji. Wstrzymaj działanie NFC, którego tryb czuwania również powoduje obniżenie czasu pracy baterii. Na koniec ustaw funkcję czarno-białego ekranu i wyłącz wibrację podczas połączeń przychodzących.
Powyższe ustawienia są dostępne na urządzeniach z systemem Android oraz iOS.
Parę lat temu baterie komórek wymagały rozładowania do zera, a następnie pełnego naładowania telefonu. Powodem, dla którego należało wykonać tę procedurę, było zapominanie przez tamte urządzenia poziomu pojemności. Przeprowadzenie takiej operacji pozwalało im rozpoznać cykle ładowania.
Według producentów dzisiejszych smartfonów, które wyposażone są w baterie litowo-jonowe, powinniśmy wystrzegać się całkowitego ich rozładowywania. Może być to wręcz szkodliwe, dlatego posiadają one dedykowany układ zapobiegający rozładowaniu się baterii do zera. Należy też pamiętać, aby nie uruchamiać rozładowanego telefonu w celu skorzystania z kilku pozostałych procent baterii. Choć będą one wciąż dostępne, ich użytkowanie doprowadzi do zniszczenia baterii.
Kiedy idziesz spać, a Twój smartfon podłączony jest do ładowarki, nie obawiaj się, że po osiągnięciu pełnego stanu naładowania bateria będzie narażona na uszkodzenia. To nieprawda — nie jest konieczne odłączanie smartfona od źródła ładowania, kiedy bateria osiągnie pełną pojemność. Twój smartfon jest tak skonstruowany, że automatycznie odcina się od źródła ładowania.
Zapewne mogłeś słyszeć o wybuchach iPhone’ów, o których głośno było w przeszłości. Były to ekstremalne i pojedyncze przypadki wynikające z wadliwości samej baterii i powodujące jej spalenie. Dziś Twój smartfon monitoruje stopień nagrzania się baterii. Kiedy smartfon ze względu na ilość procesów zaczyna nam się grzać, wówczas zazwyczaj będzie to skutkowało spadkiem wydajności urządzenia.
Dostępne dziś na rynku smartfony są dużo bardziej zaawansowane technologicznie od swoich poprzedników, mają m.in. funkcje pozwalające na optymalizację pracy baterii i wydłużenie jej żywotności – dzięki kilku prostym krokom mogą znacznie poprawić jej kondycję. Kroki te, choć częściowo obniżające komfort użytkowania smartfona, pozwolą Ci na dłuższe użytkowanie telefonu mimo braku możliwości jego naładowania.