Czy buty można prać w pralce?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy buty można prać w pralce?

Obuwie jest podstawowym elementem garderoby. Dlatego od czasu do czasu wymaga odświeżenia zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Wiele osób zastanawia się, jak szybko wyczyścić buty – czy można je prać w pralce? Przekonajmy się!

Czyszczenie obuwia – dwa rozwiązania

Jeśli chodzi o czyszczenie obuwia, można spotkać się z wieloma sposobami. Duża grupa osób uważa, że pranie w pralce może zniszczyć obuwie, odkształcić je i sprawić, że po wypraniu będą nadawały się wyłącznie do wyrzucenia. Z kolei pozostałe osoby chętnie korzystają z automatycznego czyszczenia obuwia. W nowoczesnych modelach pralek dostępne są specjalne programy przeznaczone do prania butów. Jaka jest więc prawda? Czy buty można prać w pralce?

Podstawowe zasady czyszczenia obuwia w pralce

Należy mieć świadomość, że nie każdy rodzaj obuwia nadaje się do prania w pralce. To samo dotyczy materiału, z jakiego buty są wykonane. Można sprawdzić to na naszywce buta bądź w ulotce, którą dołączył producent. Z założenia istnieją materiały, np. zamsz, skóra, gdzie pranie w pralce będzie niewskazane. Jednak przy delikatnych materiałach, jak przykładowo te wymienione powyżej, konieczne jest zachowanie ostrożności nawet przy zwykłej pielęgnacji, bez korzystania z pralki. W tym wypadku należy zakupić specjalne środki czyszczące.

Jeśli chodzi o rodzaj obuwia, które można prać mechanicznie, będą to głównie buty sportowe. Eleganckie szpilki bądź wygodne mokasyny nie nadają się do prania w automacie. 

Warto zauważyć, że część pralek ma specjalny program przeznaczony do prania obuwia. W przypadku, gdy nasze urządzenie nie ma takiej funkcji, należy zadbać, by obroty podczas prania i wirowania były jak najmniejsze. Podobnie sprawa wygląda w przypadku temperatury, nie zaleca się ustawiać jej powyżej 40°C. Niższe temperatury w mniejszym stopniu zaszkodzą naszej ulubionej parze butów.

Bezpieczeństwo – większa trwałość

W przypadku zapoznania się z zaleceniami producenta, mamy większą pewność, że buty po praniu w dalszym ciągu będą dobrze się prezentować, a do tego nie stracą swojego pierwotnego kształtu. Aby zabezpieczyć obuwie przed ewentualnym uszkodzeniem, powinno się zastosować specjalny siatkowy woreczek (można zakupić go przez internet lub poszukać w sklepach stacjonarnych). Są one przeznaczone do prania delikatnych elementów garderoby, jak np. obuwie czy biustonosze. Aby dokładniej odświeżyć obuwie, można wyjąć sznurówki oraz, o ile to możliwe – wkładki, a następnie umieścić je w woreczku razem z butami przeznaczonymi do prania.

Przygotowanie obuwia do prania 

Podobnie jak w przypadku ubrań, także i buty można, a nawet warto, odpowiednio przygotować do włożenia do pralki. Jest to ważne nie tylko z uwagi na prane przedmioty, lecz także dla samej pralki. Znajdujące się na obuwiu błoto bądź drobne kamyki czy liście mogą spowodować uszkodzenie mechanizmu urządzenia. Dzieje się tak przez pozostawanie osadów na jej poszczególnych elementach wewnętrznych. 

Chcąc zapobiec takiej sytuacji, warto za pomocą szczoteczki delikatnie usunąć zanieczyszczenia. W tym celu można również zastosować ściereczkę i odpowiednio przygotować obuwie do prania w pralce. Czynność ta jest szczególnie ważna w przypadku obuwia białego, pomoże to zachować pierwotną barwę. Warto również wiedzieć, że po wyciągnięciu obuwia z pralki, należy suszyć je „na płasko”. Można umieścić w nich także prawidła, które zapobiegną odkształcaniu się butów.

Zdj. główne: Paul Volkmer/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*