Zasilanie do urządzeń medycznych, czyli zalety akumulatorów litowo-jonowych

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zasilanie do urządzeń medycznych, czyli zalety akumulatorów litowo-jonowych

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Postęp w medycynie dotyczy nie tylko farmakologii, lecz także nowych technologii ratujących życie i zwiększających codzienny komfort pacjentów. Akumulatory litowo-jonowe dzięki swoim unikalnym parametrom zrewolucjonizowały działanie sprzętu medycznego i są dziś wykorzystywane przez miliony chorych na całym świecie.

Zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych w opiece zdrowotnej

Elektryfikacja sprzętu medycznego była przełomem, którego znaczenie na początku ograniczały niedoskonałe źródła zasilania. W latach 60. i 70. w amerykańskich szpitalach ponad 10 tysięcy ludzi zostało porażonych prądem podczas korzystania z urządzeń leczniczych. Oprócz kwestii bezpieczeństwa problemem były ogromne rozmiary generatorów, które znacząco zawężały wykorzystanie ratujących życie maszyn.

Akumulator litowo-jonowy rozwiązał wszystkie te problemy. Wysoka gęstość energii i długa żywotność baterii w połączeniu z lekkością i niewielkimi wymiarami pozwoliły na produkcję mobilnego sprzętu medycznego. Opcja ponownego ładowania zwiększyła zakres zastosowań, a bezpieczeństwo użytkowania podniosło standard opieki zdrowotnej.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku czołowi producenci akumulatorów litowo-jonowych zaczęli oferować modele specjalnie dopasowane do potrzeb konkretnych urządzeń. Z najbardziej popularnymi bateriami Li-Ion od sprawdzonych światowych marek można zapoznać się na stronie wamtechnik.pl.

Sprzęt medyczny ratujący życie

Akumulator litowo-jonowy to przede wszystkim idealne źródło zasilania do przenośnych urządzeń służących ratowaniu ludzkiego życia. W tej kategorii znajdują się m.in. defibrylatory i respiratory mobilne, czyli standardowe wyposażenie pojazdów ratunkowych, a coraz częściej również budynków publicznych. Baterie Li-Ion pozwalają utrzymać rozmiary sprzętu w racjonalnych granicach i gwarantują żywotność nawet przez okres 5 lat. Zgromadzona w nich energia umożliwia nie tylko dostarczenie odpowiedniego napięcia (powyżej 200 V w przypadku defibrylatorów), ale i okresowe przeprowadzanie testów kontrolnych.

Niewielkie, acz wydajne akumulatory litowo-jonowe zasilają również elektroniczne narzędzia chirurgiczne typu wiertła, endoskopy i kamery, a także przenośne oświetlenie operacyjne. W rezultacie zabiegi ratujące życie mogą być przeprowadzane poza szpitalami oraz w warunkach awarii prądu. Efektywność pracy lekarzy i dostęp do usług służby zdrowia zwiększają również mobilne urządzenia diagnostyczne typu RTG czy CT oparte na technologii Li-Ion.

Co roku na świecie pacjentom kardiologicznym wszczepia się też ponad milion stymulatorów serca. Te i inne implanty medyczne również wykorzystują moc niewielkich, ale wytrzymałych baterii litowych.

Osobiste urządzenia medyczne a akumulatory litowo-jonowe

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia choroby przewlekłe są największym obciążeniem systemu służby zdrowia.  Co trzeci człowiek w wieku powyżej 16 lat cierpi z powodu chronicznych problemów, które utrudniają pracę, poruszanie się, codzienne aktywności.

Mobilny sprzęt medyczny zasilany akumulatorami litowo-jonowymi dla wielu z nich jest jedyną szansą na godne życie. Urządzenia takie jak pompy insulinowe, ciśnieniomierze, aparaty CPAP czy nebulizatory korzystają z długiej żywotności technologii Li-Ion. Wózki inwalidzkie i pojazdy elektryczne polegają z kolei na dużej wydajności i szybkim ładowaniu baterii.

Dlaczego wybór dobrego akumulatora jest tak ważny?

Od jakości akumulatora litowo-jonowego zależy sprawność i niezawodność sprzętu medycznego, a także bezpieczeństwo jego stosowania. Prawidłowo dobrane baterie mogą więc decydować o zdrowiu i życiu pacjentów, a także ich codziennym komforcie. Idealnie, jeśli decyzja o zakupie jest poprzedzona szczegółową analizą wymagań sprzętowych, a także ekspercką konsultacją. Tę ostatnią proponują dystrybutorzy renomowanych akumulatorów Li-Ion: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/.

Zdjęcie: materiał partnera.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*