Ubezpieczenie samochodu sprowadzanego z Anglii w Polsce – przydatne informacje

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Ubezpieczenie samochodu sprowadzanego z Anglii w Polsce – przydatne informacje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie od dziś wiadomo, że Polacy chętnie kupują samochody sprowadzane z zagranicy. Co w przypadku, gdy chcemy nabyć auto przeznaczone do jazdy w Wielkiej Brytanii, czyli takie, w którym kierownica jest zamontowana z prawej strony? Jakie są niezbędne formalności i ile kosztować może jego ubezpieczenie OC? Odpowiadamy.

Jaki samochód sprowadzony z Anglii można zarejestrować w Polsce?

Po tzw. Brexicie, czyli po 31 grudnia 2020 r., przy rejestracji samochodów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii obowiązują te same zasady, które tyczą się pojazdów sprowadzanych spoza państw członkowskich Unii Europejskiej. Umieszczenie kierownicy po prawej stronie w samochodach osobowych jest dopuszczalne pod warunkiem, że:

  • dokonamy wymiany szkła w lusterkach, by pole widzenia zostało zwiększone – najistotniejsze jest lusterko z lewej strony;
  • dokonamy adaptacji reflektorów do ruchu prawostronnego tak, aby lepiej oświetlały prawe pobocze i zredukowane zostało oświetlenie środka jezdni, by nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka;
  • zmienimy pozycję tylnego światła przeciwmgielnego,
  • zmodyfikujemy prędkościomierz po to, aby wskazywał prędkość w kilometrach na godzinę.

Warto pamiętać o tym, że modyfikacja pojazdu w ten sposób może kosztować niemałe pieniądze. W związku z tym należy zastanowić się, czy na pewno interesuje nas pojazd sprowadzany z Wielkiej Brytanii, czy może nie bardziej opłacalne byłoby kupno auta w Polsce.

Ważne formalności

Jeśli Twoje auto zostało odpowiednio zmodyfikowane i pomyślnie przeszło przegląd techniczny, podczas którego zbadano, czy spełnia odpowiednie wymagania, możesz przejść do pozostałych kroków. Musisz udać się do właściwego wydziału komunikacji (przykładowo w urzędzie miasta) i dopełnić tam wszelkich niezbędnych formalności. 

Do zarejestrowania anglika potrzebne Ci będą liczne istotne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny pojazdu i jego tłumaczenie, wypełniony wniosek rejestracyjny, zaświadczenie o pozytywnym wyniku przeglądu samochodu, dokument dotyczący akcyzy (informacja o jego zapłacie, informacja o braku obowiązku zapłaty, zaświadczenie o zwolnieniu od akcyzy), dowód nabycia pojazdu i jego tłumaczenie, dowód osobisty właściciela samochodu, a także dokument, który potwierdza, że wnieśliśmy opłatę rejestracyjną.

Jaki jest koszt ubezpieczenia OC anglika w roku 2022?

Przechodzimy w końcu do części, jaką jest ubezpieczenie anglika w Polsce. Auto, które sprowadzimy do Polski, również podlegało będzie obowiązkowi ubezpieczenia OC. Czy ubezpieczenie anglika jest droższe niż samochodu kupionego w Polsce? Niestety, często okazuje się, że koszty ubezpieczenia samochodów z kierownicą zamontowaną po prawej stronie są wyższe o nawet kilkaset procent. Zdarzają się jednak przypadki, gdy koszt ten jest nawet niższy, niż w przypadku auta kupionego w Polsce – wiele zależy przede wszystkim od historii ubezpieczeń.

Jeśli interesuje Cię najkorzystniejsza oferta cenowa ubezpieczenia Twojego samochodu, pomoże Ci takie narzędzie, jak porównywarka ubezpieczeń OC, czy porównywarka cen ubezpieczeń ze strony rankomat.pl. Zadbaj o swoje finanse i ubezpiecz się w sposób najkorzystniejszy cenowo.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*