Jeśli wybierasz się do lasu, żeby zebrać koszyk grzybów, to warto, żebyś sobie pomógł. Używając odpowiednich aplikacji, można uniknąć zagubienia się pomiędzy drzewami, a także ograniczyć ryzyko zerwania trującego gatunku. W takim razie, które aplikacje warto ściągnąć przed wycieczką do lasu?
Autorem aplikacji jest portal NaGrzyby.pl. Program został pobrany ponad 500 000 razy. Jego aktualna ocena w sklepie z oprogramowaniem na Androida to 4,4/5. Stanowi dużą pomoc w trakcie zbierania i z powodzeniem może zastąpić skuteczne, ale dość nieporęczne książki o grzybach.
Atlas grzybów jest aplikacją, która analizuje informacje z bazy zawierającej ponad 170 gatunków. Do tego dochodzą dane na temat miejsc występowania, wyglądu i cech charakterystycznych. Całość uzupełniają obszerna galeria zdjęć, wbudowana wyszukiwarka i możliwość tworzenia listy ulubionych pozycji.
Z aplikacji korzysta się w następujący sposób: należy zapisać nazwę, zdjęcie, współrzędne i opis miejsca – za pomocą klawiatury lub głosowo. Punkt docelowy wybiera się z listy wcześniej zapisanych lokalizacji. Można też określić dowolną lokalizację na mapie poprzez długie naciśnięcie w konkretnym punkcie, aż pojawi się czerwony znacznik. Celem mogą być również dynamicznie aktualizowane współrzędne z kompatybilnego programu Beacon.
Naciśnięcie przycisku z ikoną człowieka włącza tryb naprowadzania do punktu. Aplikacja oblicza i pokazuje czerwoną strzałką bezpośrednią trasę, a także kierunek do wskazanego miejsca, które jest oznaczone czerwonym znacznikiem. Nawigator Grzybiarza Lite koryguje go w trakcie ruchu. Przesyła też użytkownikowi informacje głosowe dotyczące odległości, kierunku i dokładności. Program ma ponad 500 000 pobrań i ocenę 5.
Często zdarza się sytuacja, że wybieramy się na grzyby, a auto zostawiamy przy szosie w nieoznakowanym miejscu i niesprecyzowanej lokalizacji. W takiej sytuacji wiele osób po prostu zapomina, gdzie zaparkowało i błądzi, nieraz godzinami, w poszukiwaniu auta. Za sprawą aplikacji Gdzie zaparkowałem można rozwiązać ten problem.
Program umożliwia zapisanie lokalizacji zaparkowanego auta. Wskazuje dystans i kierunek, jaki należy obrać, żeby dojść do pojazdu. Gdzie zaparkowałem to program, który sprawdzi się nie tylko w lesie. Można go również używać podczas wycieczek do galerii handlowych lub innych miejsc, gdzie są parkingi o dużej powierzchni. Program został pobrany ponad 100 000 razy i ma ocenę 4,4/5.
Grzyby to struktury reprodukcyjne, niekiedy nazywane też „owocami lasu”. Nie wykorzystują światła słonecznego do wzrostu. Odpowiada za to sieć korzeni – grzybnia. Rozkłada materię organiczną i wykorzystuje ją jako pożywienie.
Grzyby stanowią ważny element pożywienia dla dzikich zwierząt – jeleni, niedźwiedzi, małych ssaków i mięczaków. Zachowanie różnorodności gatunków grzybów jest kluczowe w kontekście dobrej kondycji leśnego ekosystemu. Z tego powodu warto poznać podstawy ich zbierania. Żeby grzyby nie znikały z lasów, ich pędy należy ścinać na poziomie gruntu lub trochę wyżej. Dzięki temu można utrzymać miejsce wzrostu. Należy do tego używać noża lub nożyczek.
Zdj. główne: Andrew Ridley/unsplash.com