Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Płynna praca może ułatwić bardzo wiele i często jest początkiem sukcesu firmy. Jednym z lepszych rozwiązań na pozbycie się zbędnych barier, jest ujednolicenie narzędzi oraz systemów, które są niezbędne podczas wykonywania podstawowych zadań. Nie jest to jednak najprostsze zadanie, więc tym bardziej warto dowiedzieć się, na czym polega integracja systemowa.
Integracja systemowa, a konkretnie integracja systemów informatycznych, to proces, który ma na celu uproszczenie komunikacji wewnątrz całego ekosystemu IT. Jest to szczególnie istotne w przypadku rozwiązań informatycznych, ponieważ producenci poszczególnych programów i sprzętów niekoniecznie muszą tworzyć produkty zgodne ze sobą nawzajem.
Poprawa przepływu informacji oraz lepsza czytelność plików wewnątrz systemu, jest zadaniem dla specjalistów, którzy będą w stanie stworzyć wspólne środowisko, umożliwiające wspólną pracę poszczególnych systemów IT. Profesjonalną integrację systemową może przeprowadzić ittouch.pl, firma, która specjalizuje się także w samym projektowaniu systemów IT, co może okazać się pomocne przy próbie stworzenia jednolitego środowiska pracy.
Główną zaletą, jaką daje integracja systemowa, jest możliwość połączenia toku oraz efektów pracy systemów, które wyjściowo nie zostały opracowane, z myślą o wspólnym działaniu. Jest to więc na przykład przystosowanie pracy wykonywanej offline, do działania sieciowego albo umożliwienie odczytywania plików, zapisanych w do tej pory niezrozumiałym dla aplikacji formacie. Jednak najważniejszą zaletą integracji systemowej, jest możliwość płynnej pracy, bez dodatkowych barier.
Patrząc na integrację systemów informatycznych z zewnątrz, proces ten może okazać się dość trudny, a nawet niemożliwy do pojęcia przez laika. Z odpowiednim nastawieniem, można ją jednak wytłumaczyć w całkiem prosty sposób.
Integrację systemową, jeśli chodzi o ujednolicenie formatu plików, można dość łatwo zrozumieć, porównując całość do języka i jego tłumaczenia. Aby pliki dwóch różnych aplikacji były zrozumiałe dla nich nawzajem, muszą one zostać zapisane w odpowiednim formacie, który można rozumieć jako sposób kodowania, a więc język przekazywania informacji. Jeśli dwie aplikacje nie posiadają możliwości zapisu plików we wspólnym formacie, nie będą one mogły wymieniać między sobą zrozumiałych plików. Celem integracji systemowej będzie tu więc na przykład opracowanie metody odczytu lub konwersji podobnych plików różnego formatu, dzięki której wszystkie interesujące nas dane będą czytelne za pomocą jednej aplikacji.
Zastanawiając się więc, na czym polega integracja systemowa, warto pamiętać, że jest to proces, który ma na celu poprawę płynności pracy, a nawet bezpieczeństwa danych, przy korzystaniu z pozornie niekompatybilnych aplikacji czy rozwiązań. Dzięki temu procesowi możliwe jest szybsze i bardziej komfortowe działanie wielu jednostek, w ramach jednego spójnego ekosystemu. Integracja systemowa polega bowiem, na poprawie lub umożliwieniu komunikacji urządzeń i aplikacji, których współpraca jest niezbędna do zakończenia wyznaczonego zadania.
Zdjęcie: materiał Klienta.